Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Powstanie etyczna AI. Do Kwon wychodzi na wolność. Amazon szuka ekspertów od AI. Podsumowanie tygodnia #469

16 maja 2023 | 12:32

W tym naszym podsumowaniu przyjrzymy się newsom ze świata sztucznej inteligencji. Zajrzymy jednak też – jak zawsze – na rynek blockchaina.

Anthropic tworzy etyczną AI

Anthropic, firma kierowana przez byłych pracowników OpenAI, rozwija sztuczną inteligencję zdolną do rozpoznania dobra i zła przy minimalnej interwencji człowieka. Jej chatbot, Claude, został wzbogacony w zestaw zasad inspirowanych Powszechną Deklaracją Praw Człowieka. Dzięki temu może – przynajmniej w założeniu – pracować tylko nad dobrymi i etycznymi projektami.

Metoda treningowa AI Anthropic została opisana w artykule badawczym zatytułowanym „Constitutional AI: Harmlessness from AI Feedback”, w którym wyjaśniono sposób opracowania „nieszkodliwej”, ale użytecznej sztucznej inteligencji, która po wyszkoleniu jest w stanie samodoskonalić się bez informacji otrzymywanych od ludzi i rozpoznawać niewłaściwe zachowania.

Źródło: arxiv.org

Amazon zatrudnia inżynierów od AI

Amazon zatrudnia inżynierów od AI. Firma chce stworzyć interfejs wyszukiwania informacji, który będzie podobny do ChataGPT. Dwa ogłoszenia o pracę przedstawiają plany spółki – ta zamierza na nowo opracować swoją opcję wyszukiwania na swojej platformie handlowej.

W pierwszym ogłoszeniu o pracę czytamy:

„Pracujemy nad nową inicjatywą opartą na sztucznej inteligencji, aby na nowo zaprojektować sposób, w jaki prowadzimy wyszukiwanie, wykorzystując niezwykle techniki deep learning nowej generacji”.

Z kolei w drugim napisano, że Amazon chce poprawić działanie Amazon Search „za pomocą interaktywnej konwersacji, która pomaga znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące produktów, przeprowadzać porównania produktów, otrzymywać spersonalizowane sugestie dotyczące produktów i wiele więcej, [wszystko] by łatwo znaleźć idealny produkt dla Twoich potrzeb”.

Źródeł: Amazon

Liczba adresów z min. jednym bitcoinem przekroczyła 1 milion

Zgodnie z danymi Glassnode, liczba adresów z minimum jednym bitcoinem przekroczyła milion. Co ciekawe, jak wynika z analiz firmy, spory wzrost tej liczby następował w czasie korekt kursu BTC: podczas krachu, jaki miał miejsce w czerwcu 2022 r. i po upadku giełdy FTX oraz spadku ceny BTC, jaki miał wtedy miejsce.

Firma CoinGlass poszła o krok dalej i sprawdziła, do kogo należą największe zbiory bitcoinów. Okazało się, że z około 19 milionów bitcoinów, które znajdują się w obiegu, aż 1,89 miliona znajduje się na największych, scentralizowanych giełdach, m.in. Binance i Coinbase.

Źródło: Glassnode, CoinGlass

Do Kwon zwolniony z więzienia

Okazuje się, że można być jednym z najbardziej poszukiwanych ludzi na całym globie, zostać złapanym i… wyjść z aresztu. Do Kwon, były CEO Terry, którego podejrzewa się o złamanie szeregu przepisów finansowych, został 23 marca aresztowany w Czarnogórze. Trafił do więzienia. Czeka na proces w tym kraju (sprawa dot. jednak używania sfałszowanego paszportu), a potem na ekstradycję do USA lub Korei Płd., skąd pochodzi. Teraz wyjdzie na wolność, a dokładniej do aresztu domowego. Sąd w Czarnogórze uwierzył mu, że będzie pokornie czekał na rozprawę i nie ucieknie. Tak, nadal mowa o człowieku, który skutecznie ukrywał się przed służbami (m.in. Interpolem) przez blisko rok. Warunkiem zwolnienia jest wpłata kaucji – 400 tys. euro.

Źródło: Coingeek

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut