Ponad 2 mln Salwadorczyków korzysta z kryptowalut. Podsumowanie tygodnia #385
W ostatnich dniach kurs BTC spadał, by wczoraj odbić. Czy to zapowiedź nowej fali hossy? Możliwe, że odpowiedź na to pytanie znajdziemy w newsach.
Adopcja BTC w Salwadorze
Prezydent Salwadoru Nayib Bukele twierdzi, że obecnie już ponad 2 mln mieszkańców jego kraju (czyli ok. 1/3) korzysta z kryptowalut. Napisał to w swoim tweecie. Słowa odnosiły się konkretnie do liczby użytkowników państwowego portfela Chivo, który „ma teraz więcej użytkowników niż jakikolwiek bank w Salwadorze”.
Portfel został wydany przez państwo na początku września, gdy Salwador oficjalnie uznał bitcoina za prawny środek płatniczy. Umożliwia wysyłanie i otrzymywanie płatności w bitcoinach lub dolarach.
Źródło: Twitter
Twórca Cardano dotuje centrum badań matematycznych
Charles Hoskinson, twórca Cardano, przekazał aż 20 milionów dolarów Uniwersytetowi Carnegie Mellon (CMU). Dzięki temu datkowi ma powstać Centrum Matematyki Formalnej Hoskinsona.
Centrum ma mieć swoją siedzibę w Dietrich College of Humanities and Social Sciences CMU. Na jego czele stanie Jeremy Avigad, profesor filozofii i nauk matematycznych na uniwersytecie. Czym będzie się zajmowało? Chodzi o badania nad twierdzeniami matematycznymi skupiającymi się na odkrywaniu dowodów, weryfikacji kroków i poświadczaniu poprawności przy pomocy komputerów.
Źródło: Coindesk
Analityk Deutsche Banku mówi o BTC
Analityk Deutsche Banku, Marion Laboure, wypowiedziała się nt. BTC. To kolejny raz, gdy ten gigant z rynku bankowości prognozuje przyszłość kryptowaluty.
Zdaniem Laboure bitcoin jeszcze przez długi czas będzie miał „przewagę pierwszego gracza” nad innymi cyfrowymi aktywami.
Wskazała jednak też na wady kryptowaluty.
– Zaledwie kilka dodatkowych dużych zakupów lub sprzedaży na rynku może znacząco wpłynąć na równowagę podaży i popytu – powiedziała. – [Bitcoin] jest dziś zbyt niestabilny, aby być wiarygodnym magazynem wartości. I spodziewam się, że w przewidywalnej przyszłości pozostanie bardzo niestabilny – dodała.
Jest jednak zdania, że docelowo BTC może stać się „cyfrowym złotem”.
– Jeśli bitcoin jest czasami nazywany „cyfrowym złotem”, Ethereum byłoby wówczas „cyfrowym srebrem – prognozowała.
Źródło: db.com
Netflix nakręci materiał o upadku QuadrigaCX
Przypomnijmy, że Gerald Cotten, założyciel QuadrigaCX, zmarł w 2018 r. w zaskakujących okolicznościach. Ponoć odszedł z tego świata w czasie podróży po Indiach. Powodem była niedrożność jelit. Wraz z nim przepadły klucze prywatne do portfeli z kryptowalutami giełdy, na czele której stał. W efekcie klienci firmy stracili łącznie niemały majątek.
Teraz tematem zainteresował się Netflix. Ma powstać dokument, który przedstawi wydarzenia z życia Cottena i kulisy działania jego giełdy. Jak na razie nie są znane szczegóły produkcji.
Źródło: Business Insider