Polski Vloger o Bitcoinie
Artykuł o Bitcoinie i jego popularności, z odniesieniem do filmiku polskiego wlogera Atora. Omówiono wartość, rynek chiński, polskie prawo, unikatowość, waluty, zarówno fakt jak i sprostowania na temat bitcoina. Opisuje także jego wykorzystanie jako środka płatniczego i fałszywe przekonania na jego temat.
12 listopada 2015 | 14:43
Do niedawna Bitcoin był domeną geeków, teraz jednak zdobywa zainteresowanie coraz większej ilości osób. Zainteresowały się nim duże korporacje, ale także zwykli ludzie tacy jak Ator, polski vloger prowadzący kanał w serwisie YouTube @wideoprezentacje. Jego filmik o Bitcoinie jest o tyle ciekawy, że jest merytoryczny i nie ma w nim wielu przekłamań – które zwykle pojawiają się bardzo często w mediach i wynikają z braku zrozumienia.
Kilka faktów z filmiku na które warto zwrócić uwagę:
- Obecna wartość bitcoina opata jest bardziej na solidnych fundamentach niż na spekulacji jak to miało miejsce kiedyś.
- Za wzrosty z minionego tygodnia odpowiada głównie rynek chiński. Bitcoin pozwala na ominięcie obowiązującej tam kontroli kapitału. Pisałem o tym w moim tekście na wp.pl.
- Polskie prawo podatkowe jest bardzo niezrozumiałe i sprawia bardzo wiele problemów.
- Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał BTC za walutę – sam handel jest zwolniony z VATu. Pisałem o tym tutaj.
- Niezależność bitcoina jest jego dużą zaletą.
- Bitcoin cechuje się stałą bazą monetarną.
- Tradycyjne przelewy międzynarodowe są bardzo drogie i dochodzą nawet po wielu dniach.
- Coraz więcej miejsc akceptuje bitcoiny (dzięki InPay bitcoinami można zapłacić wszędzie w internecie).
I kilka moich sprostowań:
- Jak obecnie wiadomo historyczny szczyt na poziomie 1100-1200 dolarów (w zależności od giełdy) nie był do końca bańką spekulacyjną wywołaną przez entuzjastów nowej technologii, wynikał raczej z manipulacji upadającej giełdy Mt.Gox. Bez Goxa nie doświadczylibyśmy aż tak dużych wzrostów.
- Istnieją metody deanonimizacji użytkowników BTC. Ale istnieją także usługi pozwalające na zachowanie anonimowości (takie jak miksery bitcoinów). Jednak śledzenie przepływu środków w sieci przez urzędy skarbowe w tym momencie nam nie grozi.
- Wykorzystanie bitcoinów przez przestępców stanowi margines.
- Bitcoinowe karty płatnicze już istnieją.