Prawnik OneCoin oskarżony o wypranie 400 mln USD. Podsumowanie tygodnia #284
Miniony tydzień to kolejna seria interesujących informacji ze świata kryptowalut. Kurs nadal pozostaje w trendzie bocznym, ale w sferze fundamentów dzieje się wiele… Niestety tym razem są to mało wesołe wieści. A zaczniemy od OneCoin…
Prawnik OneCoin z oskarżeniami
Projekt OneCoin okazuje się jednym z największych oszustw na rynku kryptowalut. Ponoć ta domniemana piramida pochłonęła aż 17 mld USD, jej prawnik Mark S. Scott był ponoć odpowiedzialny za wypranie 400 milionów dolarów. Sam nie przyznaje się do winy.
Jak wyglądał proces prania pieniędzy? Wszystko odbywało się za pośrednictwem szeregu funduszy kapitałowych z siedzibą na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych i systemu bankowości Kajmanów. Aż 300 milionów dolarów udało się przetransferować do Banku Irlandii.
Źródło: The Next Web
KNF ponownie atakuje kryptowaluty
W czasie Kongresu 590 szef KNF, Jacek Jastrzębski, wypowiedział dość kontrowersyjne słowa o cyfrowych walutach:
„Nie ukrywam, że nasze podejście do kryptowalut jest dość sceptyczne. Uważam, że kryptowaluty cieszą się atencją, na jaką nie zasługują. Dążymy obecnie do sfinalizowania analiz dotyczących tego, czy w przypadku kryptowalut są obszary, gdzie jest ta wartość dodana. Jeśli te analizy doprowadzą nas do wniosku, że jest jakiś obszar, gdzie jest pewna wartość fundamentalna, której służy i którą tworzy rozwój kryptoaktywów, to w tym zakresie będziemy się starali ten obszar wspierać i promować. Zaś jeśli dojdziemy do wniosku, że tam tej fundamentalnej wartości nie ma, wtedy nie. Jednym z naszych wyzwań w najbliższym czasie jest wypracowanie stanowiska, jeśli chodzi o kryptoaktywa oraz ich sklasyfikowanie.”
Jakby tego było mało, parę dni później na czarnej liście KNF wylądowała kolejna polska firma z rynku kryptowalut – giełda NevBit, za pomocą której można kupować BTC i LTC.
Źródło: Comparic.pl
SEC uderza w Telegram
To nie koniec dramatycznych wieści. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) uznała, że Telegram nie może wypuścić na rynek swoich tokenów Gram, ponieważ nie konsultował tego procesu z władzami USA. Instytucja dodaje, że Telegram pozyskał 424,5 miliona dolarów od 39 amerykańskich inwestorów. Teraz owi inwestorzy mogą nie otrzymać tokenów, jakie kupili w specjalnej przedsprzedaży. Telegram miał w tym miesiącu emitować 3 mld tokenów.
Źródło: Bloomberg
ETF odrzucony
I na koniec znowu zła wiadomość. Wniosek o stworzenie bitcoinowego ETF przez Bitwise Asset Management został odrzucony przez SEC. Władze uważają, że ETF oparty na BTC nadal nie powinien pojawić się na rynku z powodu – najogólniej mówiąc – niedojrzałości obszaru kryptowalut.
„Komisja odrzuca proponowaną zmianę reguł, ponieważ, jak omówiono poniżej, NYSE Arca nie wywiązała się ze swoich obowiązków wynikających z Ustawy o Giełdzie, a Zasady Postępowania Komisji stanowią dowód, że jej stanowisko jest zgodne z wymogami określonymi w sekcji 6(b)(5) ustawy o giełdzie, w szczególności co do wymogu, aby zasady krajowej giełdy papierów wartościowych były zaprojektowane w taki sposób, aby zapobiegały nieuczciwym i manipulacyjnym działaniom i praktykom”
– twierdzi instytucja.
Źródło: CoinDesk