Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

[PL] Kilka słów o EOS i jego modelu dystrybucji

28 czerwca 2017 | 14:20

Artykuł został pierwotnie opublikowany na steemit.com [link]

EOS to trzeci projekt Daniela Larimera po Bitshares i STEEM. Pierwszym projektem jest Bitshares (2014, 2015), a drugim hostujący ten wpis STEEM(2016). Oba projekty uplasowały się w TOP 3 rankingu coinmarketcap.com oba trzymają się dobrze do dziś i wierzę, że najlepsze jeszcze przed nimi. EOS ze swoich młodszych braci dziedziczy szybkość w pojedynczym wątku ? Graphene to łańcuch bloków o największej przepustowości i szybkości, jaki istnieje do tej pory, a powstał w 2015 roku. EOS dodatkowo skaluje się horyzontalnie w zależności od możliwości sprzętowych węzłów tzn. ilości wątków, z jakimi mogą pracować. Kontynuuje również ich filozofię, tzn.:

  • brak trudnych do zapamiętania adresów ? są konta. (Bitshares, STEEM)
  • błyskawiczny czas transakcji ? 3 sek (Bitshares, STEEM)
  • możliwość odzyskania konta i części lub całości środków w przypadku ataku hakerskiego w sytuacji, gdy dysponujemy starym hasłem, albo środki ulokowane są w STEEM POWER.
  • ZERO FEE ? aplikacje będą mogły wykorzystywać zasoby sieci w stopniu proporcjonalnym do posiadanych udziałów, czyli tokenów EOS. Udziały te, się nie ?palą? jak paliwo i nie są wydobywane. Są raczej jak kompetencje, które się posiada i z których się korzysta, albo się je nabywa.
  • w EOS pojawi się też funkcjonalność bazy danych z indeksami, planowanie zadań, uprawnienia, grupy oraz wymiana informacji między aplikacjami.

EOS vs ETH

EOS to zdecentralizowany system operacyjny; platforma smart-kontrakt, którą jak mówi „od zawsze chciał zrobić” i zarazem jest to jego odpowiedź na ETH. EOS po raz pierwszy oficjalnie przedstawiony został na konferencji Consensus 2017.

Dan Larimer zapowiadał, że platforma będzie pracować w oparciu o język WREN. Dwa dni temu jednak sytuacja się zmieniła. Dan opublikował informację, że zespół odwraca się od języka WREN i intensyfikuje prace nad wdrożeniem standardu Web Assembly.
https://steemit.com/eos/@dantheman/web-assembly-on-eos-50-000-transfers-per-second
Innymi słowy kod będzie kompilowany do języka maszynowego, co przyniesie znaczny wzrost wydajności. Web Assembly to dość nowy standard, który jest aktywnie rozwijany przez takich gigantów jak Microsoft, Google, Apple, Mozilla. Gdy się upowszechni, utoruje drogę do wymagających gier w oknie przeglądarki, a nawet wirtualnej rzeczywistości ? z tego powodu jest traktowany bardzo poważnie i jest spora szansa, że zmieni on się reguły gry w tym obszarze. W tej chwili już istnieją kompilatory Web Assembly dla języków C, C++, Java Script, Rust, trwają pracę nad Solidity, ale chętnych jest więcej, więc na tym pewnie lista się nie skończy.

EOS ma być skalowalną platformą dla zdecentralizowanych aplikacji, zdolną uruchomić wewnątrz swoich zasobów wiele projektów, nawet takie jak Bitshares i STEEM ? jako zdecentralizowane aplikacje zdolne są do niezaprzeczalnej wymiany informacji. Na EOS wg. Larimera migrować będzie można także inne łańcuchy i taki chyba jest cel ? skomunikować istniejące społeczności w sposób niezaprzeczalny w obrębie jednego rozproszonego systemu operacyjnego. Oczywiście, o ile będzie taka wola ze strony twórców tych projektów. Na dzień dzisiejszy, ani Bitshares, ani STEEM nie jest do tego zdolny. Potrzebne są aktualizacje w tych systemach ? nie są one jednak szczególnie skomplikowane ? twierdzi Larimer. Za wcześnie jednak na terminy.

Dystrybucja

Sposób dystrybucji tokenów; udziałów w EOS nie był podany do publicznej wiadomości w czasie oficjalnej prezentacji projektu na konferencji Consensus 2017. Informacja ta miała zostać przekazana później subskrybentom newslettera, do którego można się było zapisać na stronie eos.io i faktycznie komunikat pojawił się 9 czerwca. Sposób dystrybucji okazał się dla wielu niespodzianką ? wcześniej Dan Larimer zapowiadał kilkukrotnie, że będzie to najuczciwszy sposób dystrybucji, jaki do tej pory przyszedł mu do głowy ? to dodatkowo podgrzewało emocje. Okazało się bowiem, że ICO odbędzie się na platformie ETH i na dodatek będzie trwać przez rok! Reakcje na ten sposób dystrybucji są różne ? zdziwienie, rozczarowanie tym, że Larimer wspiera konkurenta? ale, czy aby na pewno? Podobna dystrybucja odbyła się 2 lata temu, przy okazji dofinansowania za pomocą ICO projektu Bitshares. Sam widzę w tym szaleństwie metodę i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony, jest to dla mnie swoisty majstersztyk, ponieważ:

  • zapewnia równe szanse dla wszystkich.
    Cena zdeterminowana jest przez rynek, jest niskie ryzyko wzięcia udziału w ICO pochopnie pod wpływem emocji (FOMO) ? jest czas na zapoznanie się z projektem. Stan portfela uczestnika ICO nie jest czynnikiem ostatecznie determinującym to, ile dostanie tokenów EOS. Ktoś nie aż tak majętny, ale za to sprytny i zdeterminowany ma szansę tanio kupić EOS ? postrzegam to jako coś w rodzaju nagrody za wiarę w projekt i bardzo mi się to podoba.
  • środki pozyskane z ICO, czyli ETH mogą być rzucane w rynek, żeby finansować projekt, tworząc tym samym presję podażową ? to być pociecha dla tych, którzy mają pretensję, że Larimer wspiera konkurencję. Choć nie mogę mieć takiej pewności.
  • Faktem jest to, że Ci, którzy interesują się platformą smart-kontraktów i jej zastosowaniem biznesowym są już blisko ETH i dlatego tam zespół block.one szuka partnerów, oferując im bardziej wszechstronny produkt. Jak ktoś tego nie rozumie, to podeprę się cytatem:

„If you don’t understand or won’t believe, I don’t have time to convince you…sorry.”
Satoshi Nakamoto

  • token EOS będzie od razu dostępny na rynku, więc może to dodatkowo uśredniać cenę i nie zmuszać dodatkowo do tworzenia portfela ETH, być może komuś uda się na tym zarobić.
  • W związku z powyższym jest rok na to, a żeby wycofać się z tego ICO. Wiele osób, które brały udział we wtórnych projektach, pewnie wiele by dało, żeby mieć taką szansę.

Dostępnych będzie 1 000 000 000 tokenów EOS zgodnych ze standardem ERC-20.

100 000 000 będzie zarezerwowana dla zespołu block.one. Pozostała część 900 000 000 będzie podzielona na okna czasowe, w których będzie można nabywać tokeny. W pierwszym 5-dniowym oknie dostępnych będzie 200 000 000 EOS. Pozostałe 700 000 000 zostanie podzielone na 350 okien trwających 23 godziny z równą pula 2 000 000 tokenów EOS. Tokeny rozdzielane będą proporcjonalnie do ilości zebranych ETH w danym oknie. Istnieje minimalna kwota partycypacji wynosząca 0.01 ETH. Żeby wziąć udział w ICO trzeba będzie wysłać ETH na adres kontraktu podany w dniu rozpoczęcia ICO, środki muszą być wysłane z portfela, w którym jest dostęp do klucza prywatnego! Co oznacza, że nie można wziąć udziału w ICO wysyłając swoje ETH z giełdy, albo z adresu OpenLedger emitująceg token IOU OPEN.ETH w portfelu Bitshares. Należy je najpierw wypłacić z giełdy do swojego portfela ETH, w którym posiada się dostęp do klucza prywatnego ETH! W przeciwnym razie będziesz w czarnej du$#@ i będziesz się musiał użerać z giełdą i prosić o swoje EOS, które należą formalnie do giełdy!

Od 2 dni trwa testowa dystrybucja w test-necie ETH ?Kovan Net?, termin oficjalnego ICO nie został jeszcze podany.

edycja z 22.06.2017:
ICO rozpocznie się w poniedziałek 26 czerwca o godzinie 13:00 UTC, czyli o 15:00 nad Wisłą

Pojawiły się pierwszej poradniki jak się za to wszystko zabrać w języku angielskim.
https://steemit.com/eos/@tarekadam/video-on-how-to-buy-eos-test-tokens
https://steemit.com/eos/@nadejde/eos-ico-step-by-step-guide-beginner

Czekam na swoje testowe ETH, jak przetrę szlak, to podzielę się wrażeniami. Tymczasem nie ma pośpiechu, każdy zdąży. Kto wie, czy ostatni nie będą pierwszymi.


Źródła i około tematyczne linki:
https://github.com/eosio/eos-token-sale
https://steemit.com/eos/@eosio/draft-eos-token-sale-smart-contract
https://steemit.com/eos/@trogdor/the-eos-ico-for-dummies
https://steemit.com/eos/@eosio/how-is-eos-different-from-everything-else
https://steemit.com/eos/@nilcosta/eos-main-features-and-drivers-of-value
https://steemit.com/eos/@eosio/join-eos-at-london-fintech-week-2017

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut