Oszukać System – Auroracoin
Dwa dni temu zaczęto rozdawać Auroracoin populacji Islandii. Niedawno pisaliśmy o tej walucie we wpisie ’Auroracoin ? Waluta Narodowa Islandii’. Po starcie cena automatycznie – jak można było to przewidzieć – zaczęła spadać. Na chwilę obecną rozdano już 6.5% monet. W jaki sposób działa system który rozdaje monety? Sprawdził to autor strony cryptolife.net.
W celu potwierdzenie tożsamości strona wymaga podania numeru identyfikacyjnego – kennitala. Numer ten jest czymś w rodzaju odpowiednika numeru PESEL, ale jest on publiczny. Każdy kto posiada konto w islandzkim banku może złożyć zapytanie i otrzymać z bazy danych wszystkie numery. Budowa takiego numeru jest banalnie prosta, a autor strony cryptolife stworzył nawet program który wygeneruje dla nas prawidłowy numer identyfikacyjny… to znaczy numer w prawidłowym formacie
Prawidłowy nie oznacza, że istnieje on w narodowej bazie danych. Podobno tylko jeden na dziesięć odpowiada istniejącej osobie… albo aż jeden na dziesięć. Pozwala on na przejście pierwszego etapu weryfikacji.
Kolejny etap może wydawać się troszkę trudniejszy. Mamy tam do wyboru dwie opcje: wpisanie islandzkiego numeru telefonu (taki ego który jest przypisany do numeru identyfikacyjnego w bazie danych) i wpisanie kodu z SMS, co może być skomplikowane, ale można też zweryfikować się poprzez facebooka. Wymaga to wyrażenia zgody na dostęp do informacji na naszym profilu na facebooku. Algorytm następnie sprawdza, czy rzeczywiście jesteś z Islandii.
Data urodzenia i imię jest powiązane z numerem identyfikacyjnym. Data urodzenia sama w sobie jest częścią tego numeru. Zdobycie imienia i nazwiska osoby do której ten numer należy jest bardziej skomplikowane. Osoba która próbowała przejść przez weryfikację znalazła w internecie miejsce, gdzie można zdobyć takie informacje, ale z oczywistych powodów nie zdradził on gdzie. Zalogował się więc na swoje stare konto na facebooku, zmienił imię, datę urodzenia i lokalizację na Kópavogur. Algorytm sprawdza też znajomych, więc usunął on znajomych spoza Islandii i dodał kilku losowych ludzi. Polubił także kilka Islandzkich stron i założył konto na ja.is.
Mając profil na facebooku stworzony kilka lat temu (to też algorytm sprawdza) powinniśmy więc z łatwością przejść weryfikację. Osoba która to zrobiła po podłączeniu się przes Islandzkiego VPNa, wpisaniu numery identyfikacyjnego i podłączeniu do facebooka…
Nie przeszła weryfikacji. Algorytm używany do weryfikacji jest bardziej zaawansowany niż można było przypuszczać. Tak zaawansowany, że obywatele Islandii narzekają, że system ich nie akceptuje! Mimo to nie można odrzucić scenariusza, że autorzy przedsięwzięcia nie piorą pieniędzy w ten sposób, ale jest to mało prawdopodobne. Wygląda na to, że waluta nie jest żadną próbą oszustwa i możemy być tylko pod wrażeniem całej akcji.
Aktualnie kupowanie Aurory może być ryzykowne, ponieważ wciąż większość monet czeka na swoich właścicieli więc cena może spadać, ale kiedy wszystkie już zostaną rozdane… wszystko zależy od tego jak bardzo przyjmą się w społeczeństwie. Pamiętajmy, że jest to eksperymentem i nie wiemy co może się stać, więc trzeba obserwować wszystkie wydarzenia na bieżąco! Na pewno będziemy o tym pisali w sobotnich podsumowaniach tygodnia.
Na koniec warto dodać, że w Polsce też ruszyła niedawno 'nasza’ kryptowaluta – PLNcoin. Część monet została rozdana (wciąż jest rozdawana) osobom, które zarejestrowały się na stronie. Jeśli ktoś jeszcze nie otrzymał wypłaty powinien upewnić się, że pisał adres PLNcoin we właściwym miejscu i cierpliwie czekać, ponieważ ze względów technicznych nie można wysłać wszystkich monet jednego dnia. Krótko po starcie waluty pierwsza firma – architekcipodrozy.pl – zaczęła już ją akceptować! Dotarły do nas informacje, że niedługo więcej firm (w tym takich które na pewno znacie) mogą zacząć akceptować PLNcoiny, a na stronie sprzedawajzaplncoin.pl można zgłaszać chęć akceptacji. Autorzy waluty podchodzą do projektu bardzo poważnie, mają bardzo dużo ciekawych planów i ogromne możliwości. Możliwe, że PLNcoin stanie się naszą narodową kryptowalutą!
Źródło: Cryptolife, PLNcoin