Nowe, ważne dane z rynku pracy USA. Zaskakująca decyzja Grayscale – chodzi o ETF etheru. Podsumowanie tygodnia #520
W minionym tygodniu w Polsce odpoczywaliśmy w czasie weekendu majowego. W tym czasie w USA opublikowano jednak ważne dane.
Schłodzenie rynku pracy w USA
Pod koniec zeszłego tygodnia poznaliśmy nowe dane dot. rynku pracy w USA. Okazało się, że liczba nowych etatów w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w kwietniu o 175 tys. Oczekiwano jednak skoku o 238 tys.
Dlaczego to takie ważne? Pokazuje nam, że rynek w USA zaczyna być mocno schłodzony – nie daje rady „produkować” tyle miejsc pracy, ile oczekują eksperci, a zapewne też rządzący. Może mieć to przełożenie na dalszą politykę Fedu, który w tym roku ma zacząć cięcia stóp procentowych. Schłodzenie rynku może sugerować pierwsze cięcia już latem.
Źródło: Bankier.pl
Grayscale wycofuje swój wniosek o powstanie ETF-a futures ETH
Firma Grayscale wnioskowała do SEC o powstanie ETF-a futures ETH. W ostatnim czasie wycofała jednak swoją dokumentację. Powód? Nie wiadomo.
Wszystko jest o tyle dziwne, że w maju mają zapaść kluczowe decyzje w sprawie powstania ETF-ów spot etheru. Jeżeli SEC zgodzi się na powstanie tychże, uzyskanie zgody na ETF futures byłoby formalnością.
Źródło: X
Robinhood zostanie pozwany?
Platforma Robinhood otrzymała od SEC zawiadomienie Wells. To dokument, który zapowiada pozew ze strony regulatora. Ma chodzić o to, że firma umożliwia handel kryptowalutami, z których część SEC uważa za niezarejestrowane papiery wartościowe.
Robinhood przekazał ustami swojego rzecznika prasowego, że nie obawia się zarzutów i chętnie odpowie na wszelkie sporne kwestie.
Źródło: streetinsider.com
Maszyny napędzane AI będą kroić mięso
Poznajemy coraz to ciekawsze zastosowania AI i robotów. Firma Tyson Foods, która przetwarza prawie 40 mln kurczaków tygodniowo, podała właśnie, że stworzyła uzbrojoną w czujniki i kamerę automatyczną maszynę do oddzielenia piersi z kurczaka od kości. Maszyna może zabrać ludziom pracę, bowiem jest wydajniejsza i dokładniejsza.
Robot-masaż nie jest tworem nowym. Pracowano nad nim od 2015 r. i dopiero teraz prace „wyszły daleko poza fazę testów”, jak podał Bloombergowi Chetan Kapoor, który jest ekspertem ds. automatyzacji w Tyson Food. „Wyeliminowaliśmy zmienność spowodowaną bardzo trudną pracą w bardzo krytycznej części przedsiębiorstwa” — dodał.
Warto dodać, że robot gorzej radzi sobie z innymi mięsami – wołowiną i wieprzowiną. Znaczenie ma wielkość zwierzęcia, które ma pociąć.
Źródło: Business Insider