Jak co tydzień prezentujemy wam to, co działo się w świecie nowych technologii, w szczególności BTC i blockchaina.

NBP nie chce CBDC

Poseł Przemysław Koperski (Lewica) przygotował ponad miesiąc temu interpelację do ministerstwa finansów. Pytał w niej o to, czy polskie władze myślą o emisji CBDC, digitalizacji złotego i jaki jest ich stosunek do Libry Facebooka. Odpowiedź niestety nie była zaskoczeniem.

Resort finansów przygotował pismo wraz z NBP. Podtrzymano negatywne zdanie dotyczące emisji cyfrowego złotego. Dodano, że ten nie jest w naszym kraju potrzebny z powodu m.in. przywiązania Polaków do gotówki (przeczą jednak temu ostatnie dane o rosnącym wolumenie płatności cyfrowych). 

Poinformowano też, że polskie władze monitorują rynek cyfrowych walut (w tym temat Libry). Żadne prace w zakresie emisji nie są jednak prowadzone.

Źródło: sejm.gov.pl

Kate Winslet zagra w filmie o OneCoinie

Wyjątkowo wejdziemy na poletku popkultury. Okazuje się bowiem, że powstanie film “Fake!” opowiadający o OneCoinie, jednej z najsłynniejszych piramid finansowych ze świata kryptowalut. Zagra w nim sama Kate Winslet, zaś reżyserem został Scott Z. Burns, który wyreżyserował wcześniej „The Report”.

Scenariusz ma powstać w oparciu o niewydaną jeszcze książkę o scamie, którą napisała jedna z ofiar OneCoina – Jen McAdam (współautorem jest Douglas Thompson). Ona sama jest też organizatorką grupy wsparcia dla ofiar piramidy. Straciła wraz z rodziną 298 800 USD. Ma też współprodukować film.

Dziś nie jest jeszcze jasne, czy film trafi do kin, czy tylko na platformy streamingowe. 

Źródło: Deadline

Hiszpańscy posłowie otrzymali po 1 euro w BTC

Podczas gdy polscy politycy nadal mało interesują się BTC, hiszpańscy otrzymali kryptowaluty w prezencie. O sprawie napisała hiszpańska agencja informacyjna ABC. Wiadomo, że to pomysł Tutellus, zdecentralizowanej platformy z rynku blockchaina. 

Jak informują media, wszystkich 350 członków izby niższej Hiszpanii, Kongresu Deputowanych, otrzymało od firmy dostęp do równowartości 1 euro w BTC. Miguel Caballero, założyciel Tutellus, twierdzi, że celem akcji jest zwiększenie świadomości polityków na temat roli kryptowalut na rynku i wykorzystania ich w społeczeństwie:

„Wyjaśniliśmy waszym szanownym posłom, że znajdujemy się w czasie głębokich zmian w wykorzystaniu pieniędzy (…)”.

Źródło: ABC

Banki centralne opracowały wspólny dokument o CBDC

Banki centralne opracowały wspólny raport o CBDC. Bank Rozrachunków Międzynarodowych (Bank for International Settlements – BIS) przekazał Cointelgraph, że on i grupa siedmiu banków centralnych opracowały raport dotyczący cyfrowych walut. Nie uwzględnia on jednak szczegółów emisji tego typu walut. Chodzi tylko o kwestie technologiczne i ekonomiczne takich projektów:

„W niniejszym raporcie nie chodzi o to, czy i kiedy należy wydać CBDC. Banki centralne podejmą taką decyzję w swoich jurysdykcjach (w porozumieniu z rządami i zainteresowanymi stronami). Żaden z banków centralnych wnoszących wkład do tego raportu nie podjął decyzji dot. CBDC.”

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.