Reklama:

Ekonomia. Krótka historia

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

NBP nie chce CBDC. Podsumowanie tygodnia #336

Poseł Przemysław Koperski przygotował interpelację do ministerstwa finansów. Pytał w niej m.in. o to, czy polskie władze myślą o emisji CBDC.

13 października 2020 | 15:45

Jak co tydzień prezentujemy wam to, co działo się w świecie nowych technologii, w szczególności BTC i blockchaina.

NBP nie chce CBDC

Poseł Przemysław Koperski (Lewica) przygotował ponad miesiąc temu interpelację do ministerstwa finansów. Pytał w niej o to, czy polskie władze myślą o emisji CBDC, digitalizacji złotego i jaki jest ich stosunek do Libry Facebooka. Odpowiedź niestety nie była zaskoczeniem.

Resort finansów przygotował pismo wraz z NBP. Podtrzymano negatywne zdanie dotyczące emisji cyfrowego złotego. Dodano, że ten nie jest w naszym kraju potrzebny z powodu m.in. przywiązania Polaków do gotówki (przeczą jednak temu ostatnie dane o rosnącym wolumenie płatności cyfrowych). 

Poinformowano też, że polskie władze monitorują rynek cyfrowych walut (w tym temat Libry). Żadne prace w zakresie emisji nie są jednak prowadzone.

Źródło: sejm.gov.pl

Kate Winslet zagra w filmie o OneCoinie

Wyjątkowo wejdziemy na poletku popkultury. Okazuje się bowiem, że powstanie film „Fake!” opowiadający o OneCoinie, jednej z najsłynniejszych piramid finansowych ze świata kryptowalut. Zagra w nim sama Kate Winslet, zaś reżyserem został Scott Z. Burns, który wyreżyserował wcześniej „The Report”.

Scenariusz ma powstać w oparciu o niewydaną jeszcze książkę o scamie, którą napisała jedna z ofiar OneCoina – Jen McAdam (współautorem jest Douglas Thompson). Ona sama jest też organizatorką grupy wsparcia dla ofiar piramidy. Straciła wraz z rodziną 298 800 USD. Ma też współprodukować film.

Dziś nie jest jeszcze jasne, czy film trafi do kin, czy tylko na platformy streamingowe. 

Źródło: Deadline

Hiszpańscy posłowie otrzymali po 1 euro w BTC

Podczas gdy polscy politycy nadal mało interesują się BTC, hiszpańscy otrzymali kryptowaluty w prezencie. O sprawie napisała hiszpańska agencja informacyjna ABC. Wiadomo, że to pomysł Tutellus, zdecentralizowanej platformy z rynku blockchaina. 

Jak informują media, wszystkich 350 członków izby niższej Hiszpanii, Kongresu Deputowanych, otrzymało od firmy dostęp do równowartości 1 euro w BTC. Miguel Caballero, założyciel Tutellus, twierdzi, że celem akcji jest zwiększenie świadomości polityków na temat roli kryptowalut na rynku i wykorzystania ich w społeczeństwie:

„Wyjaśniliśmy waszym szanownym posłom, że znajdujemy się w czasie głębokich zmian w wykorzystaniu pieniędzy (…)”.

Źródło: ABC

Banki centralne opracowały wspólny dokument o CBDC

Banki centralne opracowały wspólny raport o CBDC. Bank Rozrachunków Międzynarodowych (Bank for International Settlements – BIS) przekazał Cointelgraph, że on i grupa siedmiu banków centralnych opracowały raport dotyczący cyfrowych walut. Nie uwzględnia on jednak szczegółów emisji tego typu walut. Chodzi tylko o kwestie technologiczne i ekonomiczne takich projektów:

„W niniejszym raporcie nie chodzi o to, czy i kiedy należy wydać CBDC. Banki centralne podejmą taką decyzję w swoich jurysdykcjach (w porozumieniu z rządami i zainteresowanymi stronami). Żaden z banków centralnych wnoszących wkład do tego raportu nie podjął decyzji dot. CBDC.”

 

Reklama:

Quark