Reklama

Quark

Na hossę poczekamy wiele miesięcy. Informacje Tygodnia #239

Masowa adopcja blockchaina. Nie dla regulacji rynku krypto i blockchaina! BTC to efekt kryzysu finansowego? Pierwszy kryptowalutowy ETF.

20 listopada 2018 | 08:16

Pierwszy na świecie kryptowalutowy ETF

W czasie, gdy wszyscy na rynku walut cyfrowych czekają na wprowadzenie ETFów w USA, pozytywnie zaskakuje – po raz kolejny – Szwajcaria. Szwajcarska giełda SIX wpowadza ETF pod nazwą Amun Crypto ETP. Do jego obliczenia stosowane będzie kilka kryptowalut – głównie kurs BTC, a poza tym Litecoina, Bitcoin Cash, Ripple i Ethereum.

Bitcoin to efekt kryzysu finansowego?

Właściciwie na pytanie z nagłówka twierdząco odpowie każdy inwestor kryptowalut. Interpretacja Benoîta Cœuré’a, członka zarządu Europejskiego Banku Centralnego, wzbudzi jednak już kontrowersje:

„Niewielu pamięta, że Satoshi [Nakamoto] osadził blok genesis z nagłówkiem Timesa ze stycznia 2009 r. na temat ratowania banków w Wielkiej Brytanii. Na więcej niż jeden sposób, Bitcoin jest złym szczepem kryzysu finansowego.”

O co dokładnie mu chodzi? Posłuchajmy go dalej:

Bitcoin rzeczywiści był niezwykle sprytnym pomysłem. Niestety, nie każdy mądry pomysł jest jednocześnie dobrym”. Możliwości wykorzystania technologii blockchain jest wiele, ale problemy Bitcoina są również znaczące. Wierzę, że Agustín Carstens dobrze podsumował swoje różnorodne problemy, mówiąc, że Bitcoin jest połączeniem bańki, piramidy Pozniego i katastrofy ekologicznej.”

Zapytany retorycznie: zgadzacie się?

Blockchain i jego masowa adopcja

Sam cytowany wyżej członek zarząd EBC wskazuje na szerokie zastosowanie blockchaina. Dużym entuzjastą sieci bloków jest prezes rosyjskiego banku, Sberbanku, Herman Gref. W rozmowie z mediami w minionym tygodniu przyznał, że sieć bloków ma świetlaną przyszłość:

„Hype wokół technologii [blockchain] dobiegł końca, a technologia wchodzi teraz w fazę rozwoju przemysłowego. Potrzebny jest rok lub dwa na wdrożenie w skali przemysłowej.”

Na hossę poczekamy wiele miesięcy

Minionym tydzień stał pod znakiem mocnego spadku na wykresie btc. Jak się okazuje powrót do wzrostów może potrwać wiele miesięcy. W czasie rozmowy z dziennikarzem Bloomberga, analityk Rob Sluymer z Fundstrat Global Advisord stwierdził, że, naprawa „technicznych szkód” ostatnim krachem zajmie „tygodnie, jeśli nie miesiące”.

– Spadki w tym tygodniu utworzyły silne opory, które prawdopodobnie utrzymają cenę poniżej przez tygodnie, jeśli nie miesiące. Aby trend wzrostowy powrócił, kupujący będą musieli stworzyć wystarczająco trwałą strukturę cenową, która wesprze wielomiesięczny rajd – uważa Sluymer.

Nie dla regulacji rynku kryptowalut i blockchaina!

Kongresmen Warren Davidson chce deregulacji rynku sieci bloków i walut cyfrowych w USA. Washington Examiner twierdzi, że polityk chce wspierać rynek ICO:

“Rzecznik Davidsona potwierdził, że republikańskie plany w Ohio mają na celu wprowadzenie ustawy, która pozwoliłaby ICO na obejście przepisów dotyczących papierów wartościowych, w tym na szczeblu stanowym, i wyeliminowanie jurysdykcji SEC w stosunku do branży poprzez traktowanie walut jako produktów, a nie papierów wartościowych.”

Davidson oficjalnie spotkał się z przedstawicielami kilku firm z rynku blokchain. Mimo jego szczerych chęci wątpliwe jest, by udało się mu wprowadzić w życie jego propozycje legislacyjne.

 

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut