Reklama

Quark
1 czerwca 2016 | 12:20

Po dłuższej stagnacji znowu obserwujemy ożywienie. Dla wielu osób mających doświadczenie z kryptowalutami ostatnie wzrosty nie są niczym niezwykłym, jednak wzrost wartości posiadanych aktywów o 20% w przeciągu kilku dni zawsze będzie budzić emocje. Czy znowu będą czekały nas takie wzrosty jak przed dwoma laty?

cena
cena na giełdzie BitBay.net, źródło: https://dc-charts.com/

Jeszcze przed chwilą cena bitcoina na polskich giełdach wynosiła niewiele ponad 1700zł, a obecnie wyceniany jest już na około 2100zł. Jest to najwyższa cena od sierpnia 2014. Czy za wzrosty odpowiada juan, czy może zbliżające się obniżenie nagrody za blok? dr Krzysztof Piech, ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie napisał:

Są trzy przyczyny: wnioski z analizy technicznej, spodziewane wzrosty ceny ze względu na zbliżający się halving oraz zbieg w czasie kilku czynników dotyczących tajnych zastosowań kryptotechnologii: ethereum, DAO oraz coraz poważniejsze testy blockchainów. Mówi się też o osłabieniu juana: widać, że najpierw do wzrostu cen dochodzi w Chinach, a później na innych giełdach. Ale czy deprecjacja juana była przyczyną wzrostu ceny bitcoina? Czas pokaże.

O co chodzi z juanem? Po szczycie G7 Ludowy Bank Chin ustalił średni kurs wymiany USD/CNY na poziomie 6,5455 wobec wcześniejszego 6,5510. Spowodowało to spadek wartości chińskiej waluty, do najniższego poziomu od lutego. Rząd Chin zaostrzył też niedawno kontrolę przepływu kapitału, w celu niedopuszczenia do dalszych spadków wartości waluty. Kontrola ta nie pozwala na swobodny przepływ pieniądza poza kraj. Chińczycy szukając sposobów na obejście tego problemu mogli zwrócić się ku bitcoinowi. Chińska waluta w ostatnim miesiącu odpowiadała za 94% wszystkich wymian.

Halving? Za około miesiąc spadnie nagroda za wydobycie bloku. Na początku generowane było 50 monet co około 10 minut, obecnie jest to 25, a za niedługo wartość ta spadnie do 12,5. Ilość wydobywanych monet będzie spadała o połowę co 4 lata, aż zostanie osiągnięty poziom 21 milionów monet w obiegu i górnicy będą utrzymywali się wyłącznie z opłat transakcyjnych.

Ilość monet w obiegu wynosi aktualnie 15,607,750 BTC, a kapitalizacja rynkowa to 8,500,375,526 USD, albo 32,617,075,950 PLN. Wartości te nieustannie się zmieniają i można je śledzić na stronie https://bitcoincharts.com/bitcoin/. Czas do zmniejszenia nagrody za blok odliczany jest na stronie http://www.bitcoinblockhalf.com/http://bitcoinclock.com/ albo http://www.thehalvening.com/. Zmniejszenie nagrody nastąpi za 5,691 bloków, szacuje się, że obniżenie nagrody nastąpi za 5 tygodni 4 dni, 12 godzin i  30 minut.

Czy po zmniejszeniu nagrody za blok cena wzrośnie? Większość osób mówi, że tak. Ja powiem krótko: poczekamy, zobaczymy 🙂

Obrazek z nagłówka: zrzut ekranu z http://www.thehalvening.com/

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut