Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Kup Pan Bitcoin! O Bitcoinowych influencerach słów kilka.

20 marca 2019 | 08:12

Staromodnie: promotorzy. Nowocześnie: influencerzy. Pogardliwie: naganiacze. Każda nowa technologia, niosąca ze sobą obietnicę wprowadzenia na rynek nowatorskich, a jednocześnie lukratywnych rozwiązań ma swoich promotorów, ludzi którzy pragną uświadamiać społeczeństwo o jej istnieniu, poszerzać wiedzę obywateli na temat rozwiązań, które ta oferuje.

„Promotorzy idei” bo tak pozwolę sobie nazwać bohaterów niniejszego artykułu, działają z różnych pobudek – niektórzy są pasjonatami technologii, przekonanymi o pozytywnym wpływie, jaki ta wywrze na użytkowników i na społeczeństwo. Inni prowadzą działalność inwestycyjną, mają projekty związane z kryptowalutami i dzielą się swoimi doświadczeniami na tym polu, tłumacząc jednocześnie, dlaczego uważają waluty cyfrowe za ważne dla przyszłości rynków finansowych.

Oczywiście influencer influencerowi nie równy, obok świetnie przygotowanych merytorycznie pasjonatów zdarzają się ludzie, którym owszem nie brak pasji, ale nie maja do zaoferowania słuchaczowi zbyt wiele ponad bezmyślny, oderwany od rzeczywistości entuzjazm. Niemniej jednak, interesując się kryptowalutami warto czasami posłuchać osób, które na co dzień komentują rynek i technologię, mogą oni być źródłem wielu cennych informacji i wskazówek. Jak zwykle jednak, warto zachować przy tym odrobinę zdrowego rozsądku i dystansu.

Poniżej przedstawiam listę influencerów, na których z różnych względów warto zwrócić uwagę. Lista nie powstała w celu promocji konkretnych nazwisk, poprzedził ją kilkutygodniowy research, przeprowadzony przez firmę Quark sp. z o.o. będącą reprezentantem Quark House.

Mała uwaga – podane na lisie daty wejścia na rynek krypto są przybliżone, ustalone zostały przeważnie na podstawie dat założenia kanałów w mediach społecznościowych.

INFLUENCERZY ZAGRANICZNI

Listę zaczynamy od influencerów zagranicznych. Bitcoin pojawił się w roku 2008, od tego czasu liczba interesujących promotorów godnych uwagi kryptoentuzjastów znacznie się rozrosła. Część z przedstawionych tu nazwisk czytelnicy na pewno kojarzą – Andreas M. Antonopoulus, czy Vitalik Buterin – tych panów nie trzeba nikomu przedstawiać, ba, wręcz nie wypada nie znać. Są tu też jednak takie osobistości jak Laura Shin, czy Changpeng Zhao – mniej obecni w świadomości polskiego czytelnika, nie mniej jednak godni uwagi, mający coś ciekawego do powiedzenia.

1. ANDREAS M. ANTONOPOULUS (@aantonop)

Na rynku krypto od: 2013 Zasięg: Twitter – 470 000, YT – 165 130

Jeden z najsłynniejszych promotorów idei bitcoina i technologii blockchain. Wykładowca na Uniwersytecie Nikosii na kierunku kryptowalut i cyfrowego pieniądza. Antonopoulos w swojej działalności nie tylko skupia się na promocji Bitcoina, ale również na ostrzeżeniach przed oszustwami i scamami, które pojawiły się na nowym rynku. Napisał kilka książek na temat Bitcoina, najważniejsze to dwuczęściowe „The Internet of Money” oraz „Bitcoin dla zaawansowanych”. Jest aktywny w mediach społecznościowych.

2.VITALIK BUTERIN (@VitalikButerin)

Na rynku krypto od: 2011 Zasięg: Twitter – 832 000

Jeden z głównych twórców Ethereum. Dużo czasu poświęca na zagadnienia związane z rynkiem ICO, głównie pod kątem zwiększania bezpieczeństwa oraz wiarygodności projektów – w tym celu zaprojektował system DAICO. Na bieżąco komentuje również aktualne wydarzenia na rynku kryptowalut, szczególnie z perspektywy technologii.

3. NICK SZABO (@NickSzabo4)

Na rynku krypto od: 2014 Zasięg: 225 tys.

Uznany kryptograf i informatyk. Jeden z autorów teorii smart contractów. Twórca Bit Golda, kryptowaluty, którą można wręcz nazwać prekursorem bitcoina (z tego powodu sporo osób twierdziło, że to on jest Satoshim Nakamoto).

4. LAURA SHIN (@laurashin)

Na rynku krypto od: 2009 Zasięg: Twitter – 13,4 tys.

Jest redaktorką Forbesa zajmującą się rynkiem kryptowalut oraz blockchainem. Pisze regularnie zarówno dla wydania papierowego, jak i edycji magazynu online. Prowadzi popularny podcast „Unchained”, poświęcony w całości temu co dzieje się na rynku krypto.

5. NIKITA SACHDEV (@nikitasachdev5)

Na rynku krypto 2013 Zasięg: Instagram – 12,6 tys.

Znana również pod pseudonimem Crypto Queen. Z zawodu jest modelką. Jako, że jest entuzjastką i promotorką kryptowalut, często zapraszana jest na wydarzenia blockchainowe w charakterze prowadzącej. Sama również jest krypto-inwestorką.

6. TYLER i CAMERON WINKLEVOSSOWIE (@TylerWinklevoss, @ToneVays)

Na rynku krypto od: 2009 Zasięg: Twitter – 300 tys. (suma)

Właściciele Gemini, giełdy kryptowalutowej reklamującej się jako „giełda nowej generacji”. W jej ramach stworzyli Gemini dollar, stablecoina, mającego wesprzeć rynkową płynność giełdy. Są pierwszymi bitcoinowymi miliarderami.

7. JOHN MCAFEE (@officialmcafee)

Na rynku krypto od: 2012 Zasięg: Twitter – 891 tys.

Twórca oprogramowania antywirusowego McAfee, milioner, postać kontrowersyjna, krypto-inwestor, aktywny między innymi na rynku ICO. Jest jednym z najpopularniejszych promotorów Bitcoina na Twitterze. Zamierza startować w wyborach prezydenckich (po raz drugi), głównie po to aby promować ideę Bitcoina.

8. ROGER VER (@rogerkver)

Na rynku krypto od: 2010 Zasięg: Twitter – 570 tys.

Jeden z pierwszych inwestorów, inwestujących w startupy kryptowalutowe. Zaangażowany w rozwój Bitcoin Cash, hard forka oryginalnego Bitcoina.

9. CHANGPENG ZHAO (@cz_binance)

Na rynku krypto od: 2017 Zasięg: Twitter – 293 tys.

Założyciel i prezes Binance, jednej z najszybciej rozwijających się giełd kryptowalutowych na świecie. Wcześniej współpracował z OKCoin. Od lat związany z kryptowalutami, niedawno trafił na listę najbogatszych na rynku krypto, według magazynu Forbes.

INFLUENCERZY Z POLSKI

Jak łatwo się domyślić, liczba influencerów w polskiej blogosferze jest zdecydowanie mniejsza niż w anglosaskiej. Nie ma w tym nic dziwnego, wszak trudno porównywać jeden kraj z praktycznie całym światem, poza tym, kryptowaluty pojawiły się na zachodzie wcześniej niż u nas. Nie znaczy to jednak, że promotorzy z Polski nie są godni uwagi – merytorycznie nie ustępują kolegom zza Oceanu i okolic. Do tego dochodzą plusy wynikające ze specyfiki polskiej blogosfery – jest mniejsza a co za tym idzie bardziej zwarta, w pewnym sensie – zżyta. Z tego powodu kontakt z polskimi influencerami jest bardziej ułatwiony, odnoszę też wrażenie, że „nasi” chętniej wchodzą w interakcję z przeciętnymi użytkownikami blogosfery niż ich zagraniczni koledzy, którzy robią to bardziej losowo i sporadycznie.

1. LECH WILCZYŃSKI (@DoctorLex)

Na rynku krypto od: 2009 Zasięg: Twitter – 4 474

Założyciel InPay S.A., członek sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, oraz Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin. Promotor walut cyfrowych. Występował jako prelegent na wielu imprezach poświęconych tej tematyce, między innymi Digital Money i TEDxWSB. Razem ze Szczepanem Bentynem prowadzi cykl programów youtubowych pod tytułem „Śniadanie z Bitcoinem”.

2. MIKE SATOSHI (@Mikey_Satoshi)

Na rynku krypto od: 2018 Zasięg: Twitter – 622

Popularny polski Youtuber. Prowadzi kanał zatytułowany swoim pseudonimem – Mike Satoshi. Współpracuje ze stroną kryptoporady.pl, która również publikuje jego filmy z cyklu „Krypto-Newsy”. Swoimi spostrzeżeniami na temat kryptowalut dzieli się również na swoim twitterze.

3. DARIA GACA (@CryptoDaria)

Na rynku krypto od: 2017 Zasięg: Twitter – 2 096

Polska promotorka bitcoina. Prowadzi kanał na youtubie, jest aktywna na twitterze, współpracuje również z magazynem Ilove Crypto (w ostatnim numerze ukazał się artykuł jej autorstwa). Brała udział w charytatywnej lidze tradingowej na rzecz fundacji „siepomaga”.

4. MACIEJ WIECZOREK

Na rynku krypto od: 2010 Zasięg: YouTube – 20 tys.

Przedsiębiorca i wykładowca w Alternatywnej Szkole Biznesu i Rozwoju Osobistego (ASBIRO). Twórca kanału YouTube, Crypto Masters, współautor książki „Sekrety kryptowalut”.

5. PHIL KONIECZNY (@PhilKonieczny)

Na rynku krypto od: 2017 Zasięg: Twitter – 488

Youtuber, związany ze swiatem kryptowalut od 2013 roku. Jego kanał jest dwujęzyczny (polski i angielski). Jest współautorem „Sekretów kryptowalut”. Wypowiada się również na twitterze. Jak czytamy na stronie „Sekretów…”, specjalizuje się w temacie złota oraz kryzysów finansowych.

6. KRZYSZTOF PIECH (@krzysztof_piech)

Na rynku krypto od: 2010 Zasięg: Twitter – 2 956

Profesor nadzwyczajny doktor habilitowany nauk ekonomicznych. Jest wykładowcą akademickim, wykłada w języku polskim i angielskim. Jest prezesem Instytutu Wiedzy i Innowacji, ideę bitcoina oraz technologii blockchain promował również jako koordynator Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain. Współorganizował konsultacje społeczne w sejmie na temat walut cyfrowych, prowadzone pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin oraz Ministerstwa Cyfryzacji. Na swoim Twitterze komentuje nowinki związane z Bitcoinem, blockchainem i kryptowalutami w ogóle.

7. RAFAŁ KIEŁBUS (@rav3n_pl)

Na rynku krypto od: 2011 Zasięg: Twitter – 289

Członek zarządu Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii. Programista-samouk. Jest Developerem Blockchain w firmie Aligato Blockchain LTD. Przy okazji imprez branzowych związanych z technologia blockchain prowadzi wykłady na jego temat. Jest aktywny na Polskim Forum Bitcoin, gdzie pełni funkcję moderatora.

8. PATRYK BIGAJ

Na rynku krypto od: Zasięg: Twitter – 65

Moderator na grupie Facebookowej Bitcoin Polska. Prowadzi szkolenia i prezentacje na temat blockchaina, Bitcoina i kryptowalut jako takich. Zapraszany jest również na kanału youtubowe oraz inne platformy medialne na dyskusje na tematy związane z krypto.

NAJCIEKAWSI INFLUENCERZY DZIAŁAJĄCY W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

W ramach swoistego bonusu, dodaję do powyższego zestawienia influencerów zagranicznych, którzy działają przede wszystkim za pomocą mediów społecznościowych. Nie mają wystąpień publicznych, nie wykładają na uczelniach – ich działalność skupia się stricte na twitterze, Instagramie, etc. Z tego też powodu ich kontakt z własną społecznością jest mocniejszy niż w przypadku influencerów, którzy media społecznościowe traktują bardziej jako tablicę ogłoszeń dla swoich obserwatorów.

1. ICOzilla (@icozilla)

Na rynku krypto od: Zasięg: 2018 Instagram – 5 331

Profil instagramowy serwujący na bieżąco świeże informacje, zwłaszcza na temat ICO – twórcy informują na temat projektów trwających wcielonych w życie oraz tych, które dopiero ogłoszono/są w planach. Oferują również na swojej stronie przestrzeń reklamową i promocyjną.

2. ARMANDO PANTOJA (@tallguytycoon)

Na rynku krypto od:  Zasięg: Instagram – 57 300

Inżynier i twórca software’u, ekspert od technologii blockchain. Komentuje wydarzenia wokół technologii oraz omawia innowacje pojawiające się w jej obrębie.

3. THE WOLF OF BITCOINS (@thewolfofbitcoins)

Na rynku krypto od: 2018 Zasięg: Twitter – 28 200

Popularny kanał tworzący memy komentujące w zabawny i przystępny sposób wydarzenia ze świata kryptowalut oraz działanie technologii.

4. JOSEPH STEINBERG (@josephsteinberg)

Na rynku krypto od: Zasięg: 2009 Instagram – 24 900

Specjalista w dziedzinie bezpieczeństwa cyfrowego, doradca do spraw technologii blockchain, udziela porad dla firm. Poza tym pisze na łamach Forbesa, Inc.com, oraz w wielu innych miejscach. Często zapraszany jako prelegent na imprezy poświęcone blocjchainowi.

5. TRACE MAYER (@TraceMayer)

Na rynku krypto od: 2009 Zasięg: Twitter – 1 454

Przedsiębiorca i inwestor. Zaczynał na tradycyjnych rynkach (między innymi złota). Od 2011 promuje bitcoina. Poza tym jest teoretykiem pieniądza, studiował tezy austriackiej szkoły ekonomii. Jest częstym gościem różnego rodzaju podcastów i kanałów youtubowych zajmujących się tematyką kryptowalut i blocjchaina.

6. JAMESON LOPP (@lopp)

Na rynku krypto od: 2009 Zasięg: Twitter – 188 tys.

Doświadczony członek zespołu BitGo (opuścił go celem pracy nad własnym portfelem sprzętowym o nazwie Casa), od dawna aktywny na senie cyphrpunkowej. Jego strona internetowa to prawdziwe kompendium wiedzy o kryptowalutach Prowadzi Twittera, na który porusza różne tematy, od technologii poprzez prawodawstwo na społecznych konsekwencjach wprowadzenia kryptowalut skończywszy.

7. MAX KEISER (@maxkeiser)

Na rynku krypto od: 2009 Zasięg: Twitter – 222 tys.

Kontrowersyjny dziennikarz, wypowiadający się na temat kryptowalut wręcz hurraoptymistycznie, co dla wielu podważa jego wiarygodność. Znany jest z ze swych prognoz na temat ceny bitcoina, oczywiście niezwykle optymistycznych (przewidywał między innymi 100 000 dolarów za bitcoina).

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut