Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Jak spieniężyć swoje Bitcoiny? #1

Jak sprzedać swoje Bitcoiny? Dowiedz się, jak spieniężyć kryptowaluty, omijając podatkowe pułapki. Odkryj, jak zakupić elektronikę, podróżować czy inwestować w metale szlachetne, używając Bitcoinów. Poznaj alternatywne sposoby wykorzystania swoich środków w tym globalnym świecie cyfrowych finansów.

11 maja 2015 | 16:18

Jak spieniężyć swoje Bitcoiny?

W życiu każdego posiadacza Bitcoinów nadchodzi taki moment gdy zadaje sobie pytanie co zrobić ze swoimi Bitconami. Zasadniczo, gdy kupiliśmy Bitcoiny za więcej niż są one aktualnie warte to nie ma z tym problemu, ponieważ wtedy nie powstaje po naszej stronie obowiązek podatkowy (IPPB1/415-276/14-4/EC). Prawdziwy problem rozpoczyna się, gdy zarobiliśmy i chcemy nasz zysk uzyskany z obrotu Bitcoinem wypłacić. Zostały już wydane 22 interpretacje indywidualne w sprawie Bitcoinów. Obecnie w Polsce niestety nie mamy jasnego stanowiska Ministerstwa Finansów w jaki sposób rozliczać się z Bitconow i niektóre Urzędy Skarbowe nakazują naliczanie podatku VAT. Takie uregulowania prawne bardzo negatywnie wpływają na promocje Bitcoina w Polsce i powodują ucieczkę podatników do szarej strefy.
Zamiast uciekać i kombinować możemy skorzystać z lepszego rozwiązania. Wystarczyć kupić to czego potrzebujemy bezpośrednio za Bitcoiny. Nawet w Polsce mieliśmy już oferty sprzedaży nieruchomości, samochodów czy elektroniki za wirtualna walutę. Należy pamiętać, że Bitcoin jest globalny i nie trzeba się ograniczać jedynie do naszego kraju, lecz wówczas escrow(wymiana przez mediacje zaufanej osoby) jest obowiązkowy.

Elektronika

Polska oferta dużych marek nie jest tak rozbudowana jak w USA. Takie sklepy jak Overstock, czy Newegg oferują wysyłkę do Polski, lecz ceny wysyłki oraz VAT powodują, ze nasze zakupy staja się o ok. 30% droższe. Moim zdaniem najrozsądniejszą alternatywą dla bezpośredniego płacenia Bitcoinami w sklepie internetowym jest zakup karty podarunkowej do Amazona i zamówienie potrzebnej nam elektroniki z jednego z ich europejskich oddziałów. Unikniemy w ten sposób dodatkowego naliczania podatku VAT, a koszty wysyłki do Polski wynoszą ok 30-40zł.

UK-email-GC-large
Podróże

Już nie musimy płacić za hotele czy bilety lotnicze. Jeżeli chcemy pozbyć się części naszych Bitcoinów warto skorzystać z oferty serwisów Expedia oraz BTCTrip, które zapewniają możliwość płatności w Bitcoinach. Expedia daje nam możliwość regulowania rachunku za hotele, natomiast BTCTrip sprzedaje bilety lotnicze. Gdy jednak nie chcemy używać Bitcoinów to przy planowaniu naszej podroży warto wziąć pod uwagę nowy polski startup Hotelgo24, który ma ceny takie same jak wszystkie inne podobne serwisy, ale oferują cashback wysokości ok 3% płatne w Bitcoinach.

Metale szlachetne

Zdecydowanie najpopularniejszy temat wśród osób, które decydują się na ostatecznie spieniężenie swoich Bitcoinow. Zgodnie z interpretacją indywidualna IPPB2/415-209/12-4/AK złoto jest traktowane jako rzecz, czyli po 6 miesiącach możemy spokojnie sprzedać nasze sztabki lub monety inwestycyjne bez obawy o podatki. Naszym polskim dealerem złota jest Bullion79, gdzie możemy osobiście odebrać zamówienie we Wrocławiu.

bullion79

Nikt nie oferuje towaru, który potrzebujesz?

Jeżeli nasze potrzeby wykraczają poza standardowe oferty dostępne w sieci, wówczas powinniśmy zainteresować się serwisem LocalBitcoins oraz forami internetowymi gdzie z pewnością ktoś zapłaci za nasz rachunek lub przekaże gotówkę w zamian za odpowiednia ilość Bitcoinów. Na forum Bitcointalk w dziale z ofertami wymiany towarów za Bitcoiny jest już 38978 tematów! Z pewnością każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut