Gdzie i jak kupić kryptowaluty za złotówki? Bitcoin, Ethereum, Dogecoin - Darmowy poradnik

Aktualizacja 15-12-2022 r.
Zonda (dawniej BitBay), Binance, Crypto.com to giełdy na których za złotówki, euro lub dolary można kupić Bitcoin, Ethereum, USDT, Dogecoin i inne kryptowaluty. Bez weryfikacji i za gotówkę kryptowaluty kupisz i sprzedasz w kantorach stacjonarnych.

W tym poradniku poznasz podstawowe zagadnienia, najpopularniejsze sposoby zakupu kryptowalut takich jak Bitcoin, Ethereum, Dogecoin i innych za złotówki. Wyjaśnimy również jak założyć konto na giełdzie Bitcoin Zonda (dawniej BitBay).

Kryptowaluty takie jak Bitcoin można kupić na wiele sposobów. Gdzie najtaniej kupić Bitcoin i inne kryptowaluty? Odpowiedzią są giełdy, cieszą się one największą popularnością i oferują najbardziej atrakcyjny kurs oraz szereg przydatnych funkcjonalności. Wszystkie giełdy wymagają założenia konta oraz weryfikacji. Konieczność weryfikacji wynika z przepisów AML/KYC, które są zbliżone we wszystkich krajach na świecie. Jest jedna duża giełda na której można wymieniać kryptowaluty za złotówki, jest to wywodząca się z naszego kraju

Zonda (dawniej BitBay)

InnąWśród zagranicznych giełd, dużą popularnością wśród Polaków cieszą się:

Binance – jedna z największych giełd kryptowalut na świecie.

Crypto.com – duża giełda z 70 milionami użytkowników.

Bitcoiny można kupić w kantorach online. Są one mniej skomplikowane od giełd, jednak oferują gorszy kurs. Ari10 Exchange (dawniej Bitcan) to Polski kantor kryptowalut.

W dalszej części poradnika przedstawimy inne sposoby takie jak handel w stacjonarnych kantorach za gotówkę, a także krok po kroku wyjaśnimy jak założyć konto na giełdzie. Zanim jednak do tego przejdziemy zachęcamy do zapoznania się z podstawową wiedzą dotyczącą walut cyfrowych.

Darmowy poradnik: podstawy kryptowalut

Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Zanim wejdzie się w świat kryptowalut dobrze jest dowiedzieć się o co w tym wszystkim chodzi, tak żeby nie stracić w głupi sposób swoich oszczędności, ani nie złamać prawa. Polecamy przeczytać darmowy poradnik który opisuje: 

Poradnik można przeczytać w dedykowanym wpisie tutaj, można też go pobrać bezpośrednio w pdf.

Jak kupić bitcoin za gotówkę, bez weryfikacji?

Stacjonarne kantory kryptowalut pozwalają na zakup Bitcoinów i innych kryptowalut za gotówkę, bez weryfikacji AML i zakładania konta. Działają one podobnie do znanych wszystkim kantorów wymiany euro czy dolarów. Zakup i sprzedaż kryptowalut w takich kantorach zajmuje tylko kilka minut i nie wymaga rejestracji. Co więcej przy sprzedaży dostaje się gotówkę do ręki, więc nie trzeba czekać wielu godzin na przelew.

Wymiana w stacjonarnych kantorach cieszy się popularnością wśród osób słabiej obeznanych w technologii oraz cechuje się większą anonimowością. Pracownicy stacjonarnych kantorów mogą za darmo wytłumaczyć zagadnienia technologiczne i dać wskazówki dotyczące handlu i bezpieczeństwa. Często można też kupić na miejscu książki i akcesoria takie jak bezpieczne portfele sprzętowe (np. Trezor, Ledger) zabezpieczające przed wirusami i atakami hakerów.

portfel bitcoin
Portfele sprzętowe Trezor

Kantor Quark był pierwszym stacjonarnym kantorem w Polsce z główną siedzibą w Warszawie (bitcoinwarszawa.pl) i punktem w Opolu (bitcoinopole.pl). Umawiając się telefonicznie można uniknąć czekania w kolejkach. Ponadto Quark oferuje przedsiębiorcom dostęp do technologii i niezbędnej dokumentacji w ramach franczyzy. Sieć planuje ekspansję w kraju. Konkurencyjne punkty wymiany rozbudowuje spółka Flying Atom.

Jak kupować i sprzedawać na Zonda

Na giełdach konieczna jest rejestracja i weryfikacja AML, ale dają one dużo większe możliwości. Najważniejszą zaletą jest cena, na giełdzie kryptowaluty kupimy i sprzedamy najtaniej. Doświadczeni gracze giełdowi znajdą tam również szereg przydatnych narzędzi niezbędnych do  day tradingu.

Na giełdzie Zonda można handlować złotówkami bez przewalutowania, dlatego giełda ta jest najczęściej wybierana przez Polaków. Giełda Zonda dominuje na naszym rynku, dlatego w dalszej części poradnika, krok po kroku, opiszemy jak zacząć swoją przygodę z kryptowalutami na tej giełdzie. Wystarczą cztery krótkie kroki:

  1. Założenie konta
  2. Weryfikacja 
  3. Zasilenie konta
  4. Zakup kryptowalut

W tym poradniku przedstawimy pierwsze kroki na giełdzie z pomocą wideo. Jeśli wolisz poradnik tekstowy przygotowaliśmy osobny wpis: Jak założyć konto i kupować kryptowaluty na giełdzie Zonda – poradnik tekstowy.

Zonda: rejestracja i logowanie na giełdzie

Rejestracja na giełdzie nie różni się niczym od założenia konta w innym serwisie internetowym. Na początku trzeba wejść na stronę zonda.exchange oraz podać adres e-mail na który po chwili otrzymamy wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Po kliknięciu w link należy wybrać nazwę użytkownika, wybrać hasło oraz PIN (potrzebny do kontaktu z infolinią Zonda). Należy pamiętać, że takie samo hasło nie powinno być używane w żadnym innym serwisie!

Jak widać założenie konta na giełdzie jest łatwiejsze od założenia konta na Facebooku. Jeśli jednak masz z tym problem, zobacz wideo:

Bardzo ważnym elementem jeśli chodzi o bezpieczeństwo jest weryfikacja dwuetapowa. Polega ona na tym, że użytkownik przy logowaniu się do giełdy z nowego urządzenia otrzymuje e-mail z prośbą o uwierzytelnienie logowania. Zamiast autoryzacji mailowej można też skorzystać z Google Authenticator. Taki sam rodzaj weryfikacji można włączyć na Facebooku, w swojej poczcie e-mail i w wielu innych serwisach. W przypadku Google Authenticator po podaniu hasła do serwisu system poprosi nas o przepisanie kodu z aplikacji.

Opcje dodatkowego zabezpieczenia można włączyć w zakładce 'Ustawienia bezpieczeństwa’ która znajduje się w menu w prawej górnej stronie ekranu. Można także uaktywnić dodatkowe zabezpieczenia takie jak powiadomienie e-mailowe o logowaniu, albo wypłacie środków.

Weryfikacja konta

Weryfikacja konta jest wymaga dla wszystkich użytkowników platformy, którzy chcą korzystać ze wszystkich opcji takich jak wpłaty złotówek. Można jej dokonać poprzez formularz. Weryfikacja jest wymagana prawnie, narzucają to unijne przepisy AML/KYC o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.

Po wypełnieniu wszystkich wymaganych pól, zrobienia zdjęcia dowodu osobistego oraz dowolnego rachunku potwierdzającego adres zamieszkania konto zostanie automatycznie zweryfikowane. Zwykle trwa to nie więcej niż kilka minut.

Są dwa poziomy weryfikacji:

Zasilenie Konta

Na koniec pozostaje zasilić konto. Aby to zrobić należy przejść do zakładki 'Portfele’ w menu po lewej stronie i wybrać interesującą nas walutę lub kryptowalutę.

Zakup kryptowalut – Bitcoinów, Ethereum, Dogecoin i innych

Aby dokonać zakupu BTC na giełdzie Zonda przechodzimy do zakładki „Giełda”. U góry ekranu znajdujemy menu, dzięki któremu określamy, jaki rynek nas interesuje. Aby za posiadane złotówki dokonać zakupu Bicoinów zaznaczamy symbole BTC i PLN. Teraz mamy dwie dostępne opcje zakupu BTC:

Szczegółowo zostało to opisane na filmie: 

Aplikacja Mobilna

Giełda Zonda ułatwia handel kryptowalutami z poziomu smartfona dzięki dedykowanej aplikacji mobilnej, można ją pobrać z Google Play w przypadku urządzeń z Androidem, oraz AppStore dla urządzeń z iOS.

Zaawansowane narzędzia

Ponadto Zonda w trybie pro oferuje funkcje dla doświadczonych graczy, są to oferty typu stop  'stop limit’ i 'stop market’:

W Centrum Pomocy Zonda znajduje się więcej poradników opisujących podstawy korzystania z giełdy Zonda.