Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Ile będzie kosztował Bitcoin 24 grudnia 2014

6 marca 2014 | 17:45

Po spadkach spowodowanych problemami Mt.Goxa Bitcoin odrobił straty i jego wartość wzrosła w ostatnim czasie z minimum na poziomie $460 chwilowo osiągając nawet $700. Aktualnie cena oscyluje w granicy $650 (Coindesk Price Index). W poniedziałek wzrosty zanotowały także kruszce. Co było tego przyczyną i jak wyglądają prognozy na przyszłość?

Sytuacja ekonomiczna na świecie ma duży wpływ na wartość Bitcoina. Ukraińska hrywna w ciągu kilku tygodni straciła 25% wartości, wartość ukraińskich obligacji również spadła, rosyjski rubel od początku roku stracił 10% wartości. W poniedziałek RTS (najważniejszy indeks w Moskwie) zanotował 12% spadek, a Bank Rosji podniósł główną stopę procentową z 5,5% do 7%. Ponadto Rosja straszy atakiem na system dolarowy. Podczas gdy ich rezerwy walutowe wynoszą 453 mld dolarów rezygnacja z dolara jako waluty rozliczeniowej i odmowa spłaty zadłużenia w amerykańskich bankach miałaby ogromny wpływ na gospodarkę.

Największy na Ukrainie PRIVATBANK wprowadził dzienny limit wypłat bankomatów w wysokości 1000UAH, czyli około 100 dolarów na dzień. Może wydać się zabawne kiedy ludzie w obawie o niestabilność swojej waluty szukają ucieczki w ?stabilnych? walutach takich jak Bitcoin. McGravier z wykopu znalazł na Reddicie komentarz pewnej osoby która wypowiedziała się o adopcji Bitcoina w Argentynie:
btc_argentyna
Bitcoin dla wielu może stanowić bezpieczną przystań i ucieczkę przed dyktaturą wielkich banków. W ostatnich miesiącach mogliśmy zaobserwować wysyp nowych inwestycji, kolejne placówki zaczęły akceptować Bitcoin. Tylko w Polsce wiadomo mi o dziewięciu nowo powstających giełdach! Oczywiście w walce przetrwają 2-3 najlepsi gracze. Niedługo w Warszawie pojawią się przynajmniej dwa bankomaty Bitcoin i to nie koniec nowości. Do Hiszpanii dotarło już ponad 100 takich bankomatów. Musimy pamiętać, że Bitcoin jest technologią, dlatego w przypadku walut cyfrowych powinniśmy patrzeć na wykres zbliżony wyglądem do litery S opisujący wzrost logarytmiczny:
krzywasPołożenie na krzywej S opisuje ewolucję systemu. Bitcoin wyszedł już z fazy ?innowatorzy? i wkroczył w fazę 'wczesne przysposobienie’ (early adopters). Oznacza to, że największe wzrosty i prawdziwa fala akceptacji dopiero nastąpi, a po ostatnich wydarzeniach Bitcoin pokazał, że niekoniecznie jeszcze jest na to gotowy. Potrzebujemy odpowiednich regulacji i giełd prowadzonych przez specjalistów a nie amatorów (Mt.Gox, Bidextreme).

Nie oznacza to, że wartość Bitcoina będzie tylko rosła. Wzrost wartości Bitcoina nie postępuje liniowo, a historia pokazuje, że wartość Bitcoina wzrasta stopniowo, a czasem Bitcoin również traci na wartości. Ostatnio powstało także bardzo dużo nowych altcoinów, a niektóre z nich zdobyły sporą popularność.

Ynk w komentarzu pod poprzednim wpisem napisał:

Jeżeli ludzie przerzucą się na inne waluty i oleją bitcoina, bo np. lokalne kryptowaluty będą bardziej użyteczne, to bitcoin straci na wartości.

Czy wy też uważacie, że tak będzie? Moim zdaniem jeśli lokalne waluty odniosą sukces i ludzie poznają ideę walut kryptograficznych to użytkowników Bitcoina nie ubędzie ponieważ coraz więcej ludzi będzie się nim interesowało. W takim przypadku wartość Bitcoina może tylko wzrosnąć.

Ostatnio zrobiłem ankietę w której zadałem pytanie: ?Ile będzie kosztował jeden Bitcoin 24 grudnia 2014?. Odpowiedzi udzieliło 149 osób na facebooku, 41 osoby na forum i 24 osoby na wykopie. Łącznie w ankiecie wzięło udział 214 osób. Wyniki przedstawiają się następująco:

ankieta1

A tak głosowali użytkownicy poszczególnych stron:

ankieta2

Nie zapominajcie, że kiedy nadejdzie odpowiedni czas na sprzedanie waszych Bitcoinów to nie będzie takiej potrzeby!

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut