Po spadkach spowodowanych problemami Mt.Goxa Bitcoin odrobił straty i jego wartość wzrosła w ostatnim czasie z minimum na poziomie $460 chwilowo osiągając nawet $700. Aktualnie cena oscyluje w granicy $650 (Coindesk Price Index). W poniedziałek wzrosty zanotowały także kruszce. Co było tego przyczyną i jak wyglądają prognozy na przyszłość?

Sytuacja ekonomiczna na świecie ma duży wpływ na wartość Bitcoina. Ukraińska hrywna w ciągu kilku tygodni straciła 25% wartości, wartość ukraińskich obligacji również spadła, rosyjski rubel od początku roku stracił 10% wartości. W poniedziałek RTS (najważniejszy indeks w Moskwie) zanotował 12% spadek, a Bank Rosji podniósł główną stopę procentową z 5,5% do 7%. Ponadto Rosja straszy atakiem na system dolarowy. Podczas gdy ich rezerwy walutowe wynoszą 453 mld dolarów rezygnacja z dolara jako waluty rozliczeniowej i odmowa spłaty zadłużenia w amerykańskich bankach miałaby ogromny wpływ na gospodarkę.

Największy na Ukrainie PRIVATBANK wprowadził dzienny limit wypłat bankomatów w wysokości 1000UAH, czyli około 100 dolarów na dzień. Może wydać się zabawne kiedy ludzie w obawie o niestabilność swojej waluty szukają ucieczki w ?stabilnych? walutach takich jak Bitcoin. McGravier z wykopu znalazł na Reddicie komentarz pewnej osoby która wypowiedziała się o adopcji Bitcoina w Argentynie:
btc_argentyna
Bitcoin dla wielu może stanowić bezpieczną przystań i ucieczkę przed dyktaturą wielkich banków. W ostatnich miesiącach mogliśmy zaobserwować wysyp nowych inwestycji, kolejne placówki zaczęły akceptować Bitcoin. Tylko w Polsce wiadomo mi o dziewięciu nowo powstających giełdach! Oczywiście w walce przetrwają 2-3 najlepsi gracze. Niedługo w Warszawie pojawią się przynajmniej dwa bankomaty Bitcoin i to nie koniec nowości. Do Hiszpanii dotarło już ponad 100 takich bankomatów. Musimy pamiętać, że Bitcoin jest technologią, dlatego w przypadku walut cyfrowych powinniśmy patrzeć na wykres zbliżony wyglądem do litery S opisujący wzrost logarytmiczny:
krzywasPołożenie na krzywej S opisuje ewolucję systemu. Bitcoin wyszedł już z fazy ?innowatorzy? i wkroczył w fazę ‘wczesne przysposobienie’ (early adopters). Oznacza to, że największe wzrosty i prawdziwa fala akceptacji dopiero nastąpi, a po ostatnich wydarzeniach Bitcoin pokazał, że niekoniecznie jeszcze jest na to gotowy. Potrzebujemy odpowiednich regulacji i giełd prowadzonych przez specjalistów a nie amatorów (Mt.Gox, Bidextreme).

Nie oznacza to, że wartość Bitcoina będzie tylko rosła. Wzrost wartości Bitcoina nie postępuje liniowo, a historia pokazuje, że wartość Bitcoina wzrasta stopniowo, a czasem Bitcoin również traci na wartości. Ostatnio powstało także bardzo dużo nowych altcoinów, a niektóre z nich zdobyły sporą popularność.

Ynk w komentarzu pod poprzednim wpisem napisał:

Jeżeli ludzie przerzucą się na inne waluty i oleją bitcoina, bo np. lokalne kryptowaluty będą bardziej użyteczne, to bitcoin straci na wartości.

Czy wy też uważacie, że tak będzie? Moim zdaniem jeśli lokalne waluty odniosą sukces i ludzie poznają ideę walut kryptograficznych to użytkowników Bitcoina nie ubędzie ponieważ coraz więcej ludzi będzie się nim interesowało. W takim przypadku wartość Bitcoina może tylko wzrosnąć.

Ostatnio zrobiłem ankietę w której zadałem pytanie: ?Ile będzie kosztował jeden Bitcoin 24 grudnia 2014?. Odpowiedzi udzieliło 149 osób na facebooku, 41 osoby na forum i 24 osoby na wykopie. Łącznie w ankiecie wzięło udział 214 osób. Wyniki przedstawiają się następująco:

ankieta1

A tak głosowali użytkownicy poszczególnych stron:

ankieta2

Nie zapominajcie, że kiedy nadejdzie odpowiedni czas na sprzedanie waszych Bitcoinów to nie będzie takiej potrzeby!

Poprzedni artykułPodsumowanie Tygodnia #30
Następny artykułWniosek o Delegalizację Dolara
Założyciel serwisu, redaktor naczelny. Serwis ‘Bitcoinet’ założył w czasie studiów na University of Wolverhampton w Anglii. Posiada wykształcenie artystyczne w zakresie reklamy wizualnej i produkcji wideo. Właściciel firmy BitSky Multimedia, zawodowo zajmuje się marketingiem i produkcją wideo. Członek Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin. Członek założycielski Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii. Walutami cyfrowymi i technologią blockchain interesuje się od 2012 roku.

81 KOMENTARZE

  1. … [Trackback]

    […] There you can find 31736 additional Info on that Topic: cyfrowaekonomia.pl/ile-bedzie-kosztowal-bitcoin-24-grudnia-2014/ […]

  2. “Nie zapominajcie, że kiedy nadejdzie odpowiedni czas na sprzedanie waszych Bitcoinów to nie będzie takiej potrzeby!”
    Co masz na myśli?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.