IBM i Linux Foundation ustandaryzują BlockChain
O planach IBM pisałem już kilkukrotnie. Przed rokiem Reuters podał informację powołując się na anonimowe źródło, że IBM rozważa implementację łańcucha bloków w celu stworzenia cyfrowej gotówki i systemu płatniczego. Kilka miesięcy później – we wrześniu 2015 – „The Wall Street Journal” potwierdził te rewelacje powołując się na słowa Arvinda Krishna, wiceprezesa IBM Research, mówił on wtedy: Przez ostatni rok badacze IBM rozwijali własną wersję cyfrowego rejestru. System może zapisywać transakcje na przykład pomiędzy bankami albo firmami działającymi międzynarodowo. Kilka dni temu polski oddział IBM podał informację, że firma nawiązała współpracę z Linux Foundation w celu wprowadzenia jednolitego standardu dla blockchaina.
Blockchain to technologia rozproszonego rejestru która została opracowana przez osobę ukrywającą się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto i po raz pierwszy została wykorzystana jako fundament cyfrowej waluty Bitcoin. W oświadczeniu prasowym firmy przeczytamy:
IBM we współpracy z Fundacją Linux otwiera projekt mający wprowadzić standaryzację blockchain, umożliwiając szerokie zastosowanie rejestru, nie tylko w transakcjach finansowych. Do tej pory w oparciu o technologię blockchain prowadzono wymianę bitcoinów – dzięki współpracy z Linux Foundation IBM ma nadzieję na stworzenie nowych zastosowań, poprzez otwarcie prywatnych rejestrów dla wszystkich zainteresowanych.
W ostatnim czasie powstało mnóstwo startupów eksperymentujących z technologią rozproszonego rejestru. Wiele organizacji bada możliwość zastosowania blockchain dla różnych branż – od bankowości, przez sektor publiczny, po przemysłowy ? mówi Karolina Marzantowicz, CEE Banking Technical Leader w IBM. Blockchain to platforma na bazie której można wypracować nieskończoną ilość zastosowań dla umów, kontraktów, rejestrów czy Internetu Rzeczy ? dodaje.
Upowszechnienie samej technologii łańcucha bloków może skutkować wielomilionowymi oszczędnościami dla firm, oraz większą efektywnością i automatyzacją procesów.
Zanim odpowiednie regulacje i standardy się pojawią, firmy skupiają się na tworzeniu własnych aplikacji. Blockchain jest uważany za jedną z najbardziej rewolucyjnych technologii, jakie wpłyną przede wszystkim na bankowość i sektor publiczny w przyszłości. Aby w pełni wykorzystać ten potencjał, zdaniem IBM i Fundacji Linux konieczne jest zaangażowanie specjalistów z wielu dziedzin na zasadzie otwartej. Tak szeroka koalicji pozwoli na zidentyfikowanie i usunięcie przeszkód w implementacji, a co za tym idzie ? umożliwi wdrożenie blockchain w wielu branżach jednocześnie.
System może też być pomocny przy wymianie domen, różnorakich transakcjach, crowdfundingu, zarządzaniu firmą i programowaniu umów, czy kontraktów tzw. ?smart contracts? ? czyli przykładowo zakładów sportowych przy których nie ma potrzeby zwracania się do zaufanej strony trzeciej.
W inicjatywie, której liderem jest IBM, biorą udział także Accenture, ANZ Bank, Cisco, CLS, Kredyty, Deutsche Börse, Digital Asset Holdings, DTCC, Fujitsu Limited, IC3, IBM, Intel, JP Morgan, Londyn Grupa Stock Exchange, Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG ), R3, State Street, SWIFT, VMware i Wells Fargo.
Całą treść komunikatu IBM można znaleźć na stronie: http://www-03.ibm.com/press/pl/pl/pressrelease/48795.wss
Informacje mają się też pojawiać na stronie: https://blockchain.linuxfoundation.org/
Obrazek z nagłówka: Materiały prasowe IBM