Reklama:

Ekonomia. Krótka historia

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy z blockchain? – II Blockchain Tech Congress

Każda technologia musi wprowadzić przewagę rynkową oraz dać oszczędności. Obie zalety posiada sieć bloków. Przeczytaj podsumowanie debaty >>

1 października 2018 | 14:57

W tym panelu udział wzięli Tomasz Buczek (Head of Asseco Innovation Hub), Asseco Poland S.A), Kamil Kuchta (CEO, BABACO.TV), Piotr Kujawa (Członek Zarządu Bacca), Jacek Szczepański (COO Atende SA), Michał Turalski (Dyrektor Zarządzający Obszarem Strategii i Marketingu, Projekt Horum Bank). Moderatorem debaty był prof. Krzysztof Piech.

Debatę rozpoczął Krzysztof Piech pytają, jak Polska wygląda na tle świata pod względem rozwoju Blockchain.

Wskazano, że każda technologia musi wprowadzić przewagę rynkową oraz dać oszczędności. Obie zalety posiada sieć bloków.

W debacie zwrócono także uwagę na pewną barierą rozwoju rynku jest powiązanie blockchaina z kryptowalutami, które nadal źle się kojarzą. Kolejną barierą są także regulacje prawne. W kontrze prof. Piech wskazał, że mimo tego gdyby nie Bitcoin i Ethereum rynek blockchain nie byłby teraz w tym miejscu, w którym jest. W dalszej części wspomniano także o niskiej świadomości społecznej dot. tego, czym jest blockchain.

Przedstawiciel Horum Bank wskazał, że blockchain jest w działaniu banku wykorzystywany do transakcji, nie do corebankowości. Jego zdaniem nadal rynek blokchaina nadal jest „w przedszkolu”.

Pod względem rozwoju ponownie prof. Piech wskazał, że pod kątem sandboxów regulacyjnych przoduje Litwa.

Reprezentant Bacca dodał, że nie jest sceptykiem w kontekście Polski na rynku blockchain. Jak sam jednak przyznał, nasz kraj musi „szybko wskoczyć w peleton” wyścigu rozwoju sieci bloków.

Niestety – tu ponownie swój lekki sceptycyzm podarty danymi – wyraził Piech. Wspomniał o tym, że w 2013 r. złotówka była trzecią najpopularniejszą walutą na rynku kryptowalut. Dziś jest 23.

Mimo tego puenta debaty była optymistyczna. Rozmówcy wskazali, że Polska nadal może odegrać dużą rolę na rynku nowej innowacyjnej technologii. Warunkiem są jednak dobre regulacje rynku ze strony rządu. Jako przykład wskazano też, że Horus Bank może stać się światowym gigantem, będąc projektem polskim (choć niekoniecznie zarejestrowanym w naszym kraju) o światowym zasięgu.

Rozmówcy wspomnieli także o rozwoju rynku pracy i poszukiwaniach osób znających temat blockchian.

Z wypowiedzi członków debaty można było wywnioskować, że wszystko jeszcze przed nami…

Reklama:

Quark