Reklama

Quark

Francuskie banki pod lupą służb. Problemy Binance. Podsumowanie tygodnia #462

28 marca 2023 | 15:53

W tym tygodniu ponownie działo się wiele. Zaczynamy jednak od newsa dot. nalotu służb na francuskie banki.

Francuskie banki pod lupą służb

Francuska prokuratura przeprowadziła nalot na kilka francuskich banków. Chodzi m.in. o gigantów branży – Societe Generale SA i BNP Paribas SA. O co dokładnie chodzi w sprawie?  O dochodzenie dotyczące ewentualnych oszustw podatkowych i prania brudnych pieniędzy w kontekście wypłaty dywidend.

W sprawę zaangażowano aż 150 śledczych i zaczęto ją badać w grudniu 2021 r. Jak podaje Bloomberg, „naloty dotyczą strategii arbitrażu dywidendowego znanej jako cum-cum, w której akcjonariusze przekazywali akcje na krótki okres inwestorom mającym siedzibę za granicą, aby uniknąć podatku od dywidendy. Inwestorzy trzymali akcje w okresie, gdy wypłacane były dywidendy i albo nie byli opodatkowani, albo podatki były zwracane. Następnie sprzedawali papiery wartościowe z powrotem pierwotnemu właścicielowi, a zaoszczędzona kwota była dzielona między strony”.

Źródło: Bloomberg

Europol ostrzega przed ChatGPT

Z kolei Europol postanowił przyjrzeć się sztucznej inteligencji. Zorganizował warsztaty z udziałem ekspertów, które mają odpowiedzieć na pytanie, jak przestępcy mogą nadużywać modeli językowych, takich jak ChatGPT.

Europol wskazuje na: „oszustwa i socjotechnikę” (chodzi o zdolność ChatGPT do tworzenia realistycznych tekstów sprawiających, że jest to przydatne narzędzie do celów phishingowych), „dezinformację” (tworzenie autentycznie brzmiącego tekstu z dużą szybkością i na dużą skalę, co może pomagać w szerzeniu fake newsów) i „cyberprzestępczość” (tworzenie kodu w wielu różnych językach programowania).

Źródło: Europol

Binance ma problemy

Commodities Futures and Trading Commission (CFTC) przygotowało pozew przeciwko Binance. Władze USA zarzucają giełdzie łamanie przepisów związanych z rynkiem finansowym. Komisja twierdzi, że w strukturach firmy dochodziło do „insider tradingu”, a do tego od lipca 2019 r. Binance pozyskiwało klientów z USA i to pomimo tego, że nie mogło tego robić (nie było zarejestrowane w CFTC). Giełda podchodziła ponoć też do kwestii AML i KYC z dużą dozą liberalizmu.

CZ, CEO Binance, odniósł się do sprawy. Twierdzi, że „insider trading” jest w jego firmie zabroniony (pracownicy mają zakaz inwestowania w coiny, o których otrzymują insiderskie informacje). Dodał, że giełda posiada rozbudowany zespół ds. KYC i AML i surowo przestrzega wszystkich regulacji.

Źródło: Bloomberg

Powstaje gra komputerowa o… wojnie na Ukrainie

Na rynku ma pojawić się gra komputerowa „Death From Above”. Środki na jej stworzenie są zbierane na Kickstarterze. Produkcja może wzbudzić kontrowersje, bowiem akcja gry ma toczyć się na obecnym froncie rosyjsko-ukraińskim. Gracz wcieli się w ukraińskiego operatora drona wojskowego i ma za jego pomocą niszczyć siły przeciwnika. Wydawca, firma Lesser Evil, zapowiada, że przeznaczy część zysku ze sprzedaży na wsparcie ukraińskich organizacji charytatywnych.

Źródło: Kickstater

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut