Reklama

Quark

Fed potwierdza: będą cięcia stóp procentowych. Problemy KuCoin. Podsumowanie tygodnia #514

27 marca 2024 | 10:00

To podsumowanie, które musimy rozpocząć od wieści z biur Fedu. Bank centralny podał bowiem ważną wiadomość.

Fed potwierdza: będziemy ciąć stopy procentowe

W zeszłym tygodniu rynek żył ostatnim komunikatem Fedu. Bank centralny USA potwierdził bowiem w nowym raporcie coś, co podał już pod koniec 2023 roku. Chodzi o cięcia stóp procentowych. Choć na środowym posiedzeniu tych jeszcze się nie doczekaliśmy, z raportu, jaki opublikowano po tymże, dowiedzieliśmy się, że Rezerwa Federalna chce dokonać w tym roku trzech cięć. Pierwsze może zostać wykonane w czerwcu.

To bardzo bycza wiadomość dla bitcoina. Spadające stopy oznaczają bowiem większy popyt na aktywa takie jak kryptowaluty.

Źródło: Bloomberg

KuCoin z zarzutami

Niestety mamy i złe wieści. Giełda KuCoin trafiła pod lupę służb USA. Jej założyciele są oskarżeni o prowadzenie firmy bez stosownej licencji i oferowanie swoich usług Amerykanom, co w tym kontekście należy uznać za nielegalne. Obu, Chunowi Ganowi i Ke Tangowi, grozi do 5 lat więzienia. Obecnie mają przebywać na wolności.

Do tego pojawiły się zarzuty nie stosowania zasad AML i KYC, co rzekomo umożliwiło pranie na giełdzie środków.

Co ważne, w dokumentacji dot. sprawy znaleziono informację, że ether jest uznawany przez urzędników za towar. To – dla odmiany – dobry znak, zwiększający szanse na powstanie ETF-ów ETH w USA.

Źródło: The Block

Ripple będzie musiało zapłacić karę?

Pozostańmy jeszcze na chwilę na rynku kryptowalut. Powracamy do sprawy SEC-Ripple. Amerykański organ nadzoru finansowego chce, by sąd nałożył na emitenta XRP kary i grzywny o łącznej wartości 2 mld USD. Taki miałby być finał sporu, który trwa od 2020 r.

Przypomnijmy, że SEC twierdzi, że Ripple złamało prawo, bowiem wyemitowało XRP, token, który urzędnicy uznają za niezarejestrowany (nielegalny) papier wartościowy.

Źródło: WSJ

Sztuczna inteligencja zostanie wróżką?

W Danii powstał model life2vec oparty na AI. Ma pomóc w prognozowaniu… ludzkiego losu. – To bardzo ogólne ramy umożliwiające prognozowanie życia ludzkiego. Można przewidzieć wszystko, jeśli dysponuje się danymi do wyszkolenia AI – powiedział AFP Sune Lehmann, profesor na Duńskim Uniwersytecie Technicznym.

Zdaniem eksperta, „AI może przewidywać skutki zdrowotne., a więc płodność lub otyłość. Może przewidzieć, kto zachoruje na raka, a kto nie. Ale może też przewidzieć, czy zarobisz dużo pieniędzy”.

Model w praktyce będzie zapewne pomagał firmom ubezpieczeniowym w wycenianiu polis dla konkretnych osób. Z drugiej strony może pomóc użytkownikom w zapobieganiu różnym chorobom.

Obecnie model jest trenowany na bazie zanonimizowanych danych około sześciu milionów Duńczyków. Jego skuteczność jest wysoka. Przykładowo, skutecznie przewidział śmierć danej osoby w 78-proc. analizowanych przypadków.

Źródło: rp.pl

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut