Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Fed podjął decyzję. AI dokonała przełomowego odkrycia. Podsumowanie tygodnia #507

7 lutego 2024 | 10:00

Tydzień temu wspominaliśmy o tym, że przed nami posiedzenie Fedu. Znamy już jego efekty.

Fed podjął decyzję

Władze Fedu podjęły decyzję w sprawie stóp proc. Tydzień temu postanowiły pozostawić te na obecnych poziomach – 5,25 – 5,5 proc.

Ważniejsze jest jednak to, co mówił Jerome Powell, stojący na czele banku centralnego. Powiedział, że wiele wskazuje na to, że w tym roku stopy proc. będą już obniżane. Dodał, że najpewniej jeszcze nie w marcu, co sugeruje, że cięcia zaczną się w kolejnych miesiącach.

Źródło: cnbc.com

Wybory w Salwadorze wygrał fan bitcoina

Pozostańmy jeszcze na chwilę w sferze polityki i gospodarki. W Salwadorze odbyły się wybory prezydenckie. Wygrał je, naginając przy tym prawo, Nayib Bukele, czyli wcześniejszy prezydent i fan bitcoina.

To Bukele odpowiada za probitcoinową politykę swojego kraju, który w 2021 r. uznał BTC za środek płatniczy. Jako polityk stoi także za budową Bitcoin City, miasta przyszłości. Do tego to za jego pierwszej kadencji stworzono w Salwadorze publiczną sieć bitomatów.

Bukele wygrał wybory, zdobywając poparcie nieco ponad 85 proc. wyborców. Obszedł prawo, bowiem konstytucja zakazuje prezydentowi walki o reelekcję. Ponowną walkę o władzę umożliwiło mu „swobodne interpretowanie zapisów” ustawy zasadniczej.

Źródło: TVN 24

Sztuczna inteligencja pomaga archeologom

Sztuczna inteligencja pomogła odczytać tekst ze spopielonego zwoju, który został zniszczony podczas erupcji Wezuwiusza. Tak, chodzi o dokument sprzed prawie 2 tys. lat!

Jak jednak udało się odczytać zwój? W 2023 r. ogłoszono konkurs Vesuvius Challenge. Wygrał go zespół naukowców ze Szwajcarii. Potem papirus został rozwinięty „wirtualnie”. Zeskanowano go z pomocą tomografii komputerowej, a potem zaproszono do współpracy AI.

Autorem tekstu okazał się Filodemos z Gadary, który napisał traktat o muzyce, jedzeniu i czerpaniu przyjemności z życia.

Dzięki AI możliwe staje się odczytanie tysięcy innych pism, jakie są w posiadaniu muzeów.

Źródło: Gazeta.pl

Audioteka opublikowała audiobook czytany przez AI

Na polskim rynku pojawił się pierwszy audiobook, którego lektorem jest sztuczna inteligencja. Chodzi o „Gaming na giełdzie” Pawła Sugalskiego.

Idea wygenerowania audiobooka przy użyciu AI wzięła się z chęci eksploracji nowych rozwiązań i dostosowania się do zachodzących zmian. Chcieliśmy przekonać się, jak w praktyce przebiega praca z algorytmem sztucznej inteligencji i jakie wyzwania stawia – powiedział mediom Arkadiusz Seidler, CEO Audioteki.

„Gaming na giełdzie” Pawła Sugalskiego to książka o historii najważniejszych producentów gier, którzy byli notowani na polskiej giełdzie.

Źródło: wp.pl

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut