Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Europejski Bank Rozrachunków Międzynarodowych popiera emisje CBDC. Podsumowanie tygodnia #309

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) opublikował nowy raport, w którym opowiada się za cyfrowymi walutami banków centralnych (CBDC).

7 kwietnia 2020 | 10:05

Kolejny tydzień pandemii koronawirusa na świecie okazuje się całkiem udany dla Bitcoina. Kryptowaluta odzyskała na wykresie witalność, zaś na poziomie fundamentów też dzieje się wiele ciekawych rzeczy.

Europejski Bank Rozrachunków Międzynarodowych popiera emisje CBDC

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) opublikował nowy raport, w którym opowiada się za cyfrowymi walutami banków centralnych (CBDC). Okazuje się, że instytucja obawia się tego, że gotówka i terminale płatnicze będą „pomagać” w rozprzestrzenianiu się wirusa:

„Dowody naukowe wskazują, że prawdopodobieństwo przenoszenia [wirusa] przez banknoty jest niskie w porównaniu z innymi często dotykanymi przedmiotami, takimi jak terminale kart kredytowych”.

Dlatego popiera się idee CBDC. Ta jednak „może stworzyć podział płatności”. Powstanie cyfrowych walut banków będzie miało „poważny wpływ na klientów niebankowych i starszych”.

Źródło: BIS

Francja testuje CBDC

Niejako potwierdzeniem powyższe są ostatnie doniesienia banku centralnego Francji. Ten prowadzi testy związane z CBDC. 

„Eksperymenty te będą stanowić wkład Banque de France w szerszą dyskusję w ramach Eurosystemu, który podejmie decyzję, czy stworzyć CBDC. Testy nie mają być kontynuowane długoterminowo ani stosowane na szeroką skalę przez sam Banque de France”

– przekazały władze.

Obecnie bank poszukuje firm, które chcą zaproponować system do emisji cyfrowej waluty Francji. Co znamienne, blockchain nie musi stanowić fundamentu systemu.

Źródło: Banque France

Binance kupiło CoinMarketCap

Dwie największe marki na rynku kryptowalut – giełda Binance i portal z kursami CoinMarketCap – łączą siły. Chińska firma kupiła słynną platformę, za której pomocą często sprawdzamy ceny kryptowalut.

„Rdzeń DNA CoinMarketCap jest ściśle powiązany z etyką i kulturą Binance, od integralności po wartość [jaką jest] wolność, przejrzystość i koncentracji na użytkownikach. Nasza wspólna wizja zostanie wzmocniona dzięki temu przejęciu w celu dalszego wzrostu i zapewnienia przejrzystości w branży. Umożliwi nam to wykorzystanie naszych mocnych stron, służąc wspólnie jako dostawcy infrastruktury”

– napisał w komunikacie CEO Binance, Changpeng Zhao (CZ).

Z kolei dotychczasowy CEO CoinMarketCap Brandon Chez dodał:

„Uważam, że ze wszystkich firm na rynku, które mogłyby przejąć CoinMarketCap, Binance jest jedną z najlepszych opcji. To zespół, który wielokrotnie pokazywał, że dba o swoich użytkowników i robi dla nich wszystko, nawet w najtrudniejszych czasach. Ten duch będzie nadal odzwierciedlał naszą własną filozofię skoncentrowaną na użytkownikach w CoinMarketCap.”

Źródło: Binance

Egipski Bank Centralny

Może nie jest to news stricte z rynku kryptowalut, ale uznaliśmy, że warto o nim napisać. Pamiętajcie, że cyfrowe waluty takie jak Bitcoin dają wam pełną władzę nad waszymi środkami. Banki z kolei mogą – zwłaszcza w dobie kryzysu – ograniczyć np. wypłaty z bankomatów.

To ostatnie zrobił teraz Egipski Bank Centralny, który opublikował w niedzielę (29 marca 2020 r.) komunikat, w poinformował, że banki w kraju będą ograniczać codzienne wypłaty i depozyty w wysokości 10 000 funtów egipskich (ok. 636,94 USD) dla osób fizycznych i 50 000 funtów dla firm. Oficjalnie wszystko w związku z „obawami dotyczącymi rozprzestrzeniania się koronawirusa”.

Źródło: Egipski Bank Centralny

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut