Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Elon Musk przedstawił swoją wizję X. Kryptowaluty nie pomagają terrorystom. Podsumowanie tygodnia #493

1 listopada 2023 | 10:00

Jak co tydzień prezentujemy najciekawsze newsy ze świata nowych technologii. Zaczniemy od tego, co z dawnym Twitterem chce zrobić Elon Musk.

Elon Musk i jego wizja X

Portal The Verge dotarł do nagrania rozmowy Elo Muska z jego współpracownikami. Możliwe, że był to tzw. kontrolowany przeciek. Właściciel X mówił o przyszłości tego portalu. Ten ma stać się „aplikacją do wszystkiego”.

Okazuje się, że Musk chce umożliwić płatności za pomocą X:

„Kiedy mówię o płatnościach, tak naprawdę mam na myśli całe życie finansowe danej osoby… Jeśli wiąże się to z pieniędzmi, będzie na naszej platformie. Pieniądze, papiery wartościowe czy cokolwiek innego. To nie jest tak, że wysyłam 20 USD znajomemu. Mówię o tym, że nie będziesz potrzebować konta bankowego.”

Choć nie wspomniał o kryptowalutach, nie można wykluczyć, że i one pojawią się na X. Do tego portal ma umożliwiać szukanie pracowników, a nawet umawianie się na randki. Jak widać, Musk chce rzucić wyzwanie bankom, LinkedIn, a nawet Tinderowi.

Źródło: The Verge

Kryptowaluty nie pomagają terrorystom

W ostatnim czasie topowe media sugerowały, że Hamas wykorzystuje w finansowaniu swoich działań kryptowaluty. W swoim artykule „The Wall Street Journal” zasugerował, że organizacja terrorystyczna z Palestyny zebrała między sierpniem 2021 r. a czerwcem 2023 r. aż 130 mln USD w kryptowalutach (potem kwotę skorygowano do 93 mln USD). Przeciwko takiemu przekazowi protestowali liczni eksperci, którzy wskazywali, że dane są znacznie zawyżone. Przykładowo, Chainalytic wyliczyło, że tylko 450 000 USD z tych środków zostało wysłanych na portfel powiązany z terrorystami. 

Ostatecznie na ten temat wypowiedział się zastępca sekretarza skarbu USA, Wally Adeyemo.

„To, co wiemy o grupach terrorystycznych i tych, którzy chcą nielegalnie przekazywać pieniądze, to to, że zamierzają w tym celu wykorzystać każdą nową technologię”

– wskazał.

Dodał jednak, że kryptowaluty nie są dziś często wykorzystywane przez terrorystów. Z raportów Departamentu Skarbu z 2022 r. też wynika, że wykorzystanie kryptowalut do prania pieniędzy „pozostaje znacznie mniejsze niż w przypadku walut fiducjarnych i bardziej tradycyjnych metod”.

Źródło: my.rusi.org

USA chcą regulować AI

Wraz ze wzrostem możliwości sztucznej inteligencji rosną jej konsekwencje dla bezpieczeństwa Amerykanów” – podano w komunikacie Białego Domu informującym o rozporządzeniu, które prezydent Joe Biden podpisał i które ma regulować AI. W założeniu to ma chronić obywateli USA przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z AI.

O co dokładnie chodzi? M.in. o wymóg testowania systemów AI pod kątem ryzyka użycia ich do produkcji broni biologicznej lub nuklearnej. Do tego doszedł obowiązek przekazywania władzom federalnym wyników tych badań. Twórcy AI mają przeprowadzać testy, które mają pomóc w sprawdzaniu, czy systemy sztucznej inteligencji „są bezpieczne i godne zaufania„. 

Źródło: Gazeta.pl

ETF-y BTC są tuż za rogiem?

Na stronie internetowej Depository Trust and Clearing Corporation (DTCC) pojawił się nowy ticker ETF-a – Invesco i Galaxy Digital. To kolejny sygnał, że na rynku wkrótce mogą pojawić się bitcoinowe ETF-y. Nie oznacza to, że jest to przesądzone, ale sugeruje, że firmy przygotowują się na pozytywną odpowiedź na ich wnioski ze strony SEC.

Źródło: Cointelegraph

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut