Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Davos debatuje o kryptowalutach. Podsumowanie tygodnia #351

W minionym tygodniu poznaliśmy szczegóły obecnego szczytu w Davos. Światowe Forum Ekonomiczne ma debatować m.in. o kryptowaluach.

26 stycznia 2021 | 14:45

W tle trwa nadal hossa na kryptowalutach. My zaś przypominamy, co wydarzyło się na rynku w ciągu ostatnich 7 dni, ale na poziomie fundamentów.

Davos debatuje o kryptowalutach

W minionym tygodniu poznaliśmy szczegóły obecnego szczytu w Davos. Światowe Forum Ekonomiczne ma debatować m.in. o kryptowaluach.

W czasie wydarzenia temat miał pojawić się w czasie dwóch paneli. Pierwszy miał miejsce w poniedziałek 25 stycznia. W jego trakcie słuchacze mieli zgodnie z planem wysłuchać m.in. prezesa Banku Anglii, Andrew Bailey’a, i Hikmeta Erseka, prezesa i dyrektora generalnego Western Union. W czwartek głos zabiorą zaś np. Tharman Shanmugaratnam, minister rządu Singapuru i Zhu Min, przewodniczący Narodowego Instytutu Badań Finansowych z siedzibą w Pekinie.

„COVID-19 przyspieszył długoterminowe odejście od gotówki. W międzyczasie pojawiają się waluty cyfrowe banków centralnych, które mogą zmienić sposób, w jaki ludzie używają pieniędzy na całym świecie.

Jakie zasady, praktyki i partnerstwa są potrzebne, aby wykorzystać możliwości, jakie stwarza rozwój walut cyfrowych?”

– zapowiadano tematy.

Źródło: Cointelegraph

Rosyjski bank będzie miał stablecoina

Jak podają media, rosyjski bank Sbierbank złożył wniosek w banku centralnym Rosji dot. uruchomienia „cyfrowego zasobu opartego na łańcuchu bloków, który jest powiązany z rosyjskim rublem”. Chodzi więc o stablecoina.

 „Sbierbank złożył wniosek w Banku Rosji o rejestrację swojej platformy typu blockchain [co miało miejsce] na początku stycznia, ponieważ zgodnie z prawem cyfrowe aktywa finansowe mogą być emitowane na zarejestrowanej platformie.

Technologicznie bank jest gotowy do pracy nad taką walutą fiducjarną, przetestowaliśmy ją wewnątrz [struktur banku] i przekonaliśmy się, że to rozwiązanie działa” 

– przekazano w komunikacie. 

Projekt ma wystartować wiosną. Jedyną przeszkodą do pokonania są kwestie podatkowe.

„Istnieje duże prawdopodobieństwo, że projekt zostanie uruchomiony wiosną. Jest jeszcze jedna kwestia, która nie została nadal w pełni rozwiązana – kwestia opodatkowania cyfrowych aktywów finansowych, ale mamy nadzieję, że wkrótce i to stanie się jaśniejsze”.

– twierdzi bank.

Źródło: Coindesk

Bank Rozliczeń Międzynarodowych prowadzi badania dot. CBDC

Bank Rozliczeń Międzynarodowych stworzy platformę do badania CBDC. Chce „zbadać możliwość szybszych i tańszych płatności transgranicznych”. Prace odbędą się we współpracy z lokalnymi bankami centralnymi i centrami banku w Hongkongu, Singapurze i Szwajcarii.

Zadaniem oddziału w Singapurze jest zbudowanie „międzynarodowej platformy rozliczeniowej”, na której regulowane banki i firmy płatnicze mogą rozliczać transakcje za pomocą różnych CBDC.

Nowe prawo w Rosji

Od tego roku w Rosji w życie weszło nowe prawo dot. kryptowalut. Przepisy narzuciły na urzędników deklarowanie przez nich tego, że posiadają oni (lub członkowie ich najbliższej rodziny) kryptowaluty. Część z nich musi zaś sprzedać cyfrowe aktywa, bowiem prawo zabrania ich posiadania. Chodzi o to, że 28 grudnia 2020 roku rosyjskie Ministerstwo Pracy i Ochrony Socjalnej opublikowało pismo, które przypomina niektórym pracownikom publicznym, że mają obowiązek sprzedać swoje cyfrowe aktywa finansowe i wszelkie waluty cyfrowe do 1 kwietnia, niezależnie od kraju emisji.

Źródło: News.Bitcoin.com

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut