Reklama

Quark

Cyfrowe euro? Decyzja zapadnie już w styczniu! Podsumowanie tygodnia #341

Christine Lagarde, która dziś stoi na czele EBC, zapowiedziała, że ostateczna decyzja dot. emisji cyfrowego euro zapadnie już w styczniu.

17 listopada 2020 | 13:26

Jak co tydzień przyglądamy się temu, co działo się w świecie kryptowalut.

Cyfrowe euro? Decyzja zapadnie w styczniu

Christine Lagarde, która dziś stoi na czele EBC, zapowiedziała, że ostateczna decyzja dot. emisji cyfrowego euro zapadnie już w styczniu.

„W tym momencie podejmiemy decyzję, czy chcemy wprowadzić cyfrową walutę euro, czy też nie. Mam przeczucie – ale jest to decyzja, która zostanie podjęta wspólnie – że możemy pójść w tym kierunku”

– powiedziała. Dodała, też, że nie oznacza to, że cyfrowe euro pojawi się na rynku w 2021 r.:

„To jest projekt, który prawdopodobnie zajmie nam dwa, trzy, cztery lata zanim zostanie uruchomiony”.

Źródło: EBC

Deutsche Bank apeluje o szybszą emisję CBDC

Dział badawczy największego niemieckiego banku, Deutsche Bank Research, opublikował nowy raport dotyczący szacunków ekonomicznych i propozycji pomocy dla gospodarek dotkniętych pandemią koronawirusa.

W raporcie stwierdza się głównie, że ​​trwająca pandemia przyspieszyła w efekcie „cyfrową rewolucję gotówkową”. Według firmy ta gwałtowna zmiana ostatecznie umożliwi CBDC, takim jak chiński juan czy szwedzka e-korona, zastąpienie gotówki na rynkach. Przy okazji bank wezwał rządy krajowe i firmy prywatne do prac w tym zakresie.

„Ogólnoświatowe blokady i środki utrzymujące dystans społeczny tylko zwiększyły wykorzystanie kart zamiast gotówki. Aby na to odpowiedzieć, firmy i decydenci muszą zaprojektować alternatywę dla kart kredytowych i znieść opłaty pośredników. […] Na razie priorytetem muszą być regionalne systemy płatności cyfrowych. W dłuższej perspektywie waluty cyfrowe banków centralnych zastąpią gotówkę”

– napisano w raporcie.

Źródło: dbresearch.com

CBS nakręciło film dokumentalny o Silk Road

CBS zrealizowało film o Silk Road, upadłej w 2013 r. platformie do handlu w darkwebie. Za pomocą bitcoinów można było na niej kupić m.in. narkotyki, broń czy dane osobowe, a nawet zlecić zabójstwo.

Film telewizji pokazuje sprawę od innej strony. Analizuje np. śledztwo służb w sprawie platformy, a także pokazują inną twarz Rossa Ulbrichta, który stał na czele Silk Road. W produkcji wspomina go jego była dziewczyna, Julia Vie, która sugeruje, że nie prowadził platformy dla pieniędzy.

Myślę, że wiedział, że zostanie złapany i zostanie męczennikiem za swoją sprawę”

– twierdzi Vie.

Światowe Forum Ekonomiczne pozytywnie o blockchainie

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) podkreśliło teraz, że ​​blockchain stanowi podstawowy element „zrównoważonych finansów cyfrowych”. 

nowym raporcie opublikowanym w środę, dyrektor UBS Karin Oertli wymienia technologię blockchain wraz z innymi nowoczesnym technologiami (sztuczną inteligencją, platformami mobilnymi i Internetem Rzeczy) jako „kamienie węgielne rynku finansów cyfrowych”.

Oertli pisze:

„Wierzymy, że zrównoważone finanse cyfrowe odegrają kluczową rolę w skutecznym kierowaniu tego kapitału do napędzania innowacji, wzrostu i tworzenia miejsc pracy, jednocześnie wspierając przejście na zrównoważoną gospodarkę niskoemisyjną”.

Komentarze Oertli są zgodne z wcześniejszymi badaniami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w których zachwalano blockchaina jako „cyfrowy czynnik umożliwiający zrównoważone finansowanie” i redukcję emisji dwutlenku węgla.

Źródło: Światowe Forum Ekonomiczne

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut