Cyfrowe euro? Decyzja zapadnie już w styczniu! Podsumowanie tygodnia #341
Jak co tydzień przyglądamy się temu, co działo się w świecie kryptowalut.
Cyfrowe euro? Decyzja zapadnie w styczniu
Christine Lagarde, która dziś stoi na czele EBC, zapowiedziała, że ostateczna decyzja dot. emisji cyfrowego euro zapadnie już w styczniu.
„W tym momencie podejmiemy decyzję, czy chcemy wprowadzić cyfrową walutę euro, czy też nie. Mam przeczucie – ale jest to decyzja, która zostanie podjęta wspólnie – że możemy pójść w tym kierunku”
– powiedziała. Dodała, też, że nie oznacza to, że cyfrowe euro pojawi się na rynku w 2021 r.:
„To jest projekt, który prawdopodobnie zajmie nam dwa, trzy, cztery lata zanim zostanie uruchomiony”.
Źródło: EBC
Deutsche Bank apeluje o szybszą emisję CBDC
Dział badawczy największego niemieckiego banku, Deutsche Bank Research, opublikował nowy raport dotyczący szacunków ekonomicznych i propozycji pomocy dla gospodarek dotkniętych pandemią koronawirusa.
W raporcie stwierdza się głównie, że trwająca pandemia przyspieszyła w efekcie „cyfrową rewolucję gotówkową”. Według firmy ta gwałtowna zmiana ostatecznie umożliwi CBDC, takim jak chiński juan czy szwedzka e-korona, zastąpienie gotówki na rynkach. Przy okazji bank wezwał rządy krajowe i firmy prywatne do prac w tym zakresie.
„Ogólnoświatowe blokady i środki utrzymujące dystans społeczny tylko zwiększyły wykorzystanie kart zamiast gotówki. Aby na to odpowiedzieć, firmy i decydenci muszą zaprojektować alternatywę dla kart kredytowych i znieść opłaty pośredników. […] Na razie priorytetem muszą być regionalne systemy płatności cyfrowych. W dłuższej perspektywie waluty cyfrowe banków centralnych zastąpią gotówkę”
– napisano w raporcie.
Źródło: dbresearch.com
CBS nakręciło film dokumentalny o Silk Road
CBS zrealizowało film o Silk Road, upadłej w 2013 r. platformie do handlu w darkwebie. Za pomocą bitcoinów można było na niej kupić m.in. narkotyki, broń czy dane osobowe, a nawet zlecić zabójstwo.
Film telewizji pokazuje sprawę od innej strony. Analizuje np. śledztwo służb w sprawie platformy, a także pokazują inną twarz Rossa Ulbrichta, który stał na czele Silk Road. W produkcji wspomina go jego była dziewczyna, Julia Vie, która sugeruje, że nie prowadził platformy dla pieniędzy.
„Myślę, że wiedział, że zostanie złapany i zostanie męczennikiem za swoją sprawę”
– twierdzi Vie.
Światowe Forum Ekonomiczne pozytywnie o blockchainie
Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) podkreśliło teraz, że blockchain stanowi podstawowy element „zrównoważonych finansów cyfrowych”.
W nowym raporcie opublikowanym w środę, dyrektor UBS Karin Oertli wymienia technologię blockchain wraz z innymi nowoczesnym technologiami (sztuczną inteligencją, platformami mobilnymi i Internetem Rzeczy) jako „kamienie węgielne rynku finansów cyfrowych”.
Oertli pisze:
„Wierzymy, że zrównoważone finanse cyfrowe odegrają kluczową rolę w skutecznym kierowaniu tego kapitału do napędzania innowacji, wzrostu i tworzenia miejsc pracy, jednocześnie wspierając przejście na zrównoważoną gospodarkę niskoemisyjną”.
Komentarze Oertli są zgodne z wcześniejszymi badaniami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w których zachwalano blockchaina jako „cyfrowy czynnik umożliwiający zrównoważone finansowanie” i redukcję emisji dwutlenku węgla.
Źródło: Światowe Forum Ekonomiczne