Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Counterparty ? Twoje Aktywa Na BlockChainie

19 grudnia 2014 | 19:12

Counterparty jest opartym na BlockChainie systemem finansowym open source, który stanowi pierwszą na świecie w pełni działającą zdecentralizowaną giełdę i oferującym również inne atrakcyjne możliwości ? w tym udostępnianie wirtualnych aktywów i wypłacanie dywidend.

Serwis ma swoją własną walutę, XCP. Wprowadza też w zdecentralizowaną sferę kolejny termin następujący po słowie ?dowód? ? mianowicie ?dowód spalenia?. Integralny dla waluty XCP ?dowód? upewniał się w fazie wstępnej dystrybucji serwisowej waluty, że Bitcoiny, które zostały wysłane w celu wymiany na XCP nie mogły zostać wydane w innym celu. W rezultacie, z puli Bitcoinów usuniętych zostało 2100 Bitcoinów, które zostały dobrowolnie nadesłane. Krok ten miał na celu uniemożliwienie twórcom osiągnięcia finansowej przewagi nad zwykłymi użytkownikami.

Counterparty to swego rodzaju warstwa, którą nakłada się na BlockChain i która tworzy w jego ramach nowe możliwości ? z Counterparty możemy, jak już pisałem wyżej, tworzyć wirtualne aktywa oraz robić oprócz tego takie rzeczy, jak organizować zakłady, w tym papier ? kamień ? nożyce, które nie potrzebuje arbitra. Counterparty to właśnie warstwa, która istnieje ponad istniejącym BlockChainem ? to odróżnia go od innego projektu z rodzaju Bitcoin 2.0 – Ethereum, które polega na swoim własnym odpowiedniku BlockChaina ? Rozwiązanie polegające na pozostaniu w ramach systemu Bitcoin traktuje kryptowalutę jak złoto, na którym oparty jest cały system i które zapewnia mu stabilność. Brak zmian w kwestii BlockChaina wymusza też wspomniane ?spalanie? Bitcoinów, ponieważ waluty XCP nie da się wykopać. XCP traktuje się jednak jako aktywum bardziej, niż jako walutę, a walutą de-facto pozostaje Bitcoin. Brzmieć to może odrobinę skomplikowanie, ale wygląda na to, że wypływają z tego stanu rzeczy same korzyści; np. to, że mając już adres Bitcoin nie musisz tworzyć nowego przyporządkowanego do Counterparty ? twój istniejący adres Bitcoin stanie się oprócz tego adresem Counterparty i na odwrót; stworzony w ramach Counterparty adres jest jednocześnie adresem Bitcoin. Bycie powiązanym z Bitcoinem stanowi poświadczenie o bezpieczeństwie sieci, skoro Bitcoin jest już sprawdzonym rozwiązaniem.

Przykładem dotychczasowych zastosowań Counterparty to np. LTBCoins ? aktywa emitowane w ramach systemu przez program informacyjny Let?s Talk Bitcoin ? LTBcoins, wykreowane przez program będą w zdecentralizowany sposób przyznawane osobom oferującym swój wkład w transmisję. Innym przykładem będą ?Permacredits? wydawane przez organizację Permaculture mającą na celu propagowanie rozwiązań przyjaznych środowisku. Permacredits po wymianie na Bitcoiny będą wykorzystane w finansowaniu start-upów promowanych przez Permaculture. Kolejnym przykładem są certyfikaty poświadczające zakup złota przez stronę Digital Tangible ? występujące jako aktywo w ramach Counterparty i dające się wymienić na inne aktywa oraz Bitcoiny. Rozwiązanie wydaje się ciekawe i zachęcam do opisania w komentarzach innych znanych wam ewentualnych zastosowań systemu Counterparty.

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut