Reklama

Quark

O co chodzi z tym Steemit?

Steemit.com to portal społecznościowy, który dzieli się swoją wartością ze swoimi użytkownikami.

8 czerwca 2017 | 08:03

Artykuł został pierwotnie opublikowany na steemit.com [link]

Steemit.com to portal społecznościowy, który dzieli się swoją wartością ze swoimi użytkownikami. Upraszczając, można by powiedzieć, że płaci swoim użytkownikom za pisanie, czytanie i wybieranie wartościowych treści poprzez głosowanie, ale to nie wszystko. Steemit.com to również bardzo innowacyjna platforma crowdfundingowa, ponieważ głosując Steemit.com przekazuje się innemu użytkownikowi pewną ilość tokenów STEEM, a te posiadają pewną wartość rynkową. Innymi słowy, dajemy wartościowe tokeny za posty, a przy tym nic nam nie ubywa, a nawet przybywa, ponieważ dostajemy ułamek nagrody za wpis, na który głosowaliśmy, dodatkowo wraz ze wzrostem popularności całej platformy popyt na token STEEM rośnie wycena konta. Jak to wszystko możliwe? A no, za wszystkim stoi teoria gier, matematyka, łańcuch bloków (ang. Blockchain), ale przede wszystkim praca genialnego programisty i aktywisty wolnej ekonomii ? Daniela Larimera, który jak do tej pory, jako jedyny wprowadził do TOP3 rankingu coinmarketcap.com, aż dwa swoje projekty oparte o Blockchain ? Bitshares (2014) i STEEM (2016), a tuż za rogiem jest EOS.io, który w mojej opinii będzie jeszcze potężniejszy.

879d1cdfd3.jpg

Skąd się bierze wartość?

Wartość portali społecznościowych tj. Facebook, Reddit, czy Wykop, pochodzi z treści, jakie generują użytkownicy oraz reakcji; zaangażowania użytkowników. Każdego dnia wartość FB zmienia się, użytkownicy poświęcają Facebook?owi swoją uwagę ? coś piszą, coś czytają, potem ?lajkują?. Podobnie jest ze Steemit, różnica polega na tym, że Steemit dzieli się tą wartością ze swoimi współtwórcami. Posługując się porównaniem, można by powiedzieć, że Steemit to firma produkująca treść, a zalogowani użytkownicy to jej pracownicy ? oni generują wartość poprzez publikowanie i reagowanie na treści. Każdy pracownik zaraz po zatrudnieniu się w Steemit ? czyli utworzeniu konta, dostaje pewną ilość ?akcji pracowniczych? na start. ?Akcje? te, czyli tokeny STEEM są potrzebne do głosowania na produkty, jakie produkują pozostali ?pracownicy? Steemit. Pracownicy Steemit sami głosują na to, w jaki sposób rozdzielić między siebie, czyli twórców generowane przez Steemit tokeny STEEM. Tak samo, jak w innych przedsiębiorstwach, im większa ilość akcji, tym większa siła głosu. Wraz z upływem czasu oraz kolejnymi ?lajkami? i napisanymi artykułami ilość STEEM na naszym koncie rośnie. Można również zwiększyć swój wpływ na to głosowanie poprzez odkupienie STEEM od innych osób.

Skąd się biorą tokeny STEEM i czym się różnią od Bitcoin?

Do pozyskania STEEM potrzebna jest praca, zasoby i umiejętności. Steem posiada również pewną inflację, tabelę znajdziecie w tym artykule. Pracę wykonują autorzy, czytelnicy i administratorzy serwerów. Steemit w naszym przykładzie jest przedsiębiorstwem i jako takie generuje pewien dzienny przychód, ale nie jest on liczony w pieniądzu fiducjarnym. Steemit nie drukuje pieniądzy. Steemit nieustannie emituje pewną niewielką ilość tokena STEEM w swojej sieci ? tak jak Bitcoin, z tą różnicą, że pracy nie wykonują koparki, tylko ludzie ? autorzy treści i czytelnicy. Steemit rozdziela tokeny proporcjonalnie do głosów, jakie zostały oddane na artykuły mając na uwadzę siłę głosu użytkowników. Pojedynczy wpis zbiera głosy przez okres dokładnie 7 dni, wtedy jest rozliczany. Bitcoin natomiast rozdziela BTC proporcjonalnie do mocy obliczeniowej, jaka została zaangażowana w danym bloku co ~10 min. Transakcja STEEM jest darmowa i transfer zajmuje zawsze nie więcej niż 3 sekundy. Opłata transakcyjna w Bitcoin może być ustalona przez użytkownika, a jej wysokość ma wpływ na czas trwania transakcji, fora pełne są pytań o to, jak przepchnąć zablokowaną transakcję. Block w Steem (oraz Bitshares) jest deterministyczny i trwa 3 sekundy, a w Bitcoin stochastyczny, co oznacza, że 10 min to wartość szacunkowa. Wyceną tokenów STEEM zajmuje się rynek ? można je kupić na giełdach ?walut cyfrowych? tj. poloniex.com, czy bittrex.com. Z punktu widzenia inwestycyjnego warto wspomnieć, że STEEM jest po pierwszym ?Hype? i teraz przechodzi do fazy dojrzałej. Jest to pierwszy projekt oparty o Blockchain, gdzie kobiety stanowią połowę wszystkich użytkowników. Jest to też pierwszy Blockchain, w którym użytkownicy często nie zdają sobie sprawy, że platforma, na jakiej operują oparta jest o Blockchain. Steemit doczekał się już Chińskiej wersji YOYOW oraz rosyjskiej GOLOS. W chwili kiedy piszę ten tekst, ?pełną parą? idzie praca nad polskojęzyczną nakładką na blockchain Steemit. Informacje na ten temat znajdziecie tutaj https://strimi.info/pl/ oraz tutaj https://Steemit.chat/channel/strimi

Po co mi STEEM?

Jeśli jesteś blogerem albo vlogerem lub planujesz nim zostać, to możesz zacząć publikowanie już teraz. Platforma będzie za darmo przechowywać i udostępniać Twoje treści w Internecie. Jeśli zmagasz się z cenzurą i masz problemy z monetyzacją na YouTube i tak naprawdę wolałbyś nie serwować swoim odbiorcą tej reklamowej papki, to prawdopodobnie będziesz dość szybko w stanie wyłączyć wyświetlanie reklam, publikując swoje wideo również na Steemit.

Jeśli reprezentujesz grupę albo stowarzyszenie takie jak chociażby pobliskie Schronisko dla zwierząt lub inną fajną działalność, to na pewno Steemit jest dla Was! W grupie na pewno jest ktoś, kto robi zdjęcia, wstawia grafiki i piszę lub może napisać o tym, co dzieje się w waszej społeczności. Robicie to pewnie w tej chwili i tak na portalach społecznościowych lub na waszej stronie domowej. Uruchamiając Steemit może się okazać, że będziecie sobie w stanie sfinansować np. coroczne spotkanie, pisząc o tym, czym się zajmujecie, co Was inspiruje lajkując posty na grupie. Jeśli ?Pani Basia? prowadząca schronisko założy profil na Steemit.com, a jej córka Krysia będzie robić zdjęcia psiakom, to pewnie znajdzie się jakaś Kasia, Wojtek, Przemek i Monika w sieci, która dosłownie ?kiwnie palcem? i pomoże Pani Basi. W tym samym momencie ani Kasi, ani Wojtkowi, ani Bartkowi, czy Krysi nic nie ubędzie z konta, a na dodatek przybędzie im tokenów, które zostaną przydzielone za tego posta po 7 dniach od publikacji. Tokeny w Steemit zostają rozdzielone w taki sposób, że autor posta dostanie 75%, a 25% trafia do głosujących.

steemit.jpg

Czy to coś kosztuje?

Założenie konta kosztuje nas trochę czasu, jednak nie więcej niż każdego innego konta. Nie musimy też angażować żadnych dodatkowych środków, choć moim zdaniem warto to zrobić, jeśli projekt nam się spodoba. Warto w sposób szczególny zadbać o bezpieczeństwo naszego konta i użyć dobrego unikalnego hasła, ponieważ z czasem będą pojawiać się tam tokeny, które mają swoją wartość na rynku.

Każdy może zostać mecenasem.

Najfajniejsze jest chyba to, że wzmacniając siłę naszego głosu, czyli de facto naszą zdolność do przekazania środków drugiej osobie, czy grupie lub organizacji, nic nam nie ubywa z salda! Jest to coś, czego wielu nie potrafi sobie wyobrazić i słusznie pyta, gdzie jest haczyk?! A no jest jeden haczyk ? tokenów, które stanowią o sile naszego głosu, nie możemy natychmiast wypłacić, wypłata jest rozłożona na 13 równych części wypłacanych przez 13 tygodni. Jest to zabieg mający na celu ograniczenie nieczystych zagrań, takich jednorazowe wzmocnienie konta, napisanie posta, zebranie profitów i wypłata STEEM z konta.

media-20170607.png
kadr z filmu ?Pay It Forward?, na zdjęciu ?Haley Joel Osment?

Czy da się z tego żyć?

Jest wiele osób, którym się to udaje. W tej chwili Polska zajmuje 7 miejsce na świecie pod względem aktywności na Steemit.com. Wierzę, że rok 2017 będzie rokiem przełomowym pod tym względem. Steemit może okazać się wybawieniem dla blogerów, którzy napotykają problemy z monetyzacją swoich profili na YouTube lub w ogóle nie otrzymują nic oprócz komentarzy i satysfakcji. Nie należy jednak zapominać o tym, że Steemit to eksperyment ? choć ja widzę w tym coś więcej.

GqWUgEg.jpg

Chcesz wiedzieć więcej? ? Subskrybuj i zastań w kontakcie na https://steemit.chat/channel/polish

Obserwuj rodzący się https://strimi.info/


Facebook:https://www.facebook.com/groups/BitsharesFanPolska/
Telegram: https://t.me/BitsharesFanPolska/
Twitter: https://twitter.com/FractalNode

wykorzystałem zdjęcia znalezione lub zrobione w tych miejscach:
https://steemit.com/steem/@vippero/steem-could-be-a-great-crowfunding-platform
http://fintechist.com/steemit-social-media-platform-pays-us1-3m-users/
http://coinmarketcap.com/currencies/steem/
https://stooq.pl/q/?s=fb.us&c=mx&t=l&a=lg&b=0
https://steemit.com/blockchain/@dan/steemit-releases-groundbreaking-account-recovery-solution

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut