Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Chile wdraża blockchain w… skarbówce? Podsumowanie tygodnia #246

8 stycznia 2019 | 08:00

Witamy nowy rok z uśmiechami. Na wykresach widać zieleń, zaś na poziomie fundamentów dzieje się niemało dobrych rzeczy.

Dubaj stolicą blockchain?

Dyrektor Generalna projektu Smart Dubai, dr Aisha Bint Butti Bin Bishr, uważa, że ​​miasto może stać się wkrótce miejscem zarządzanym najnowocześniejszymi technologiami m.in. blockchainem. Służyć ma temu Global Blockchain Challenge – konkurs, w którym mogą wziąć udział start-upy rynku sieci bloków z całego świata. Najlepsze będą mogły oferować swoje produkty i usługi na terenie Dubaju. Pierwsze miejsce to także nagroda 20 000 USD, drugie – 15 000 USD, trzecie – 10 000 USD. Kolejna runda konkursu odbędzie się podczas Future Blockchain Summit w dn. 2-3 kwietnia 2019 r. w Dubai World Trade Center. Współorganizatorami wydarzenia są Dubai Future Accelerators (DFA) i Dubai Future Foundation (DFF).

Ethereum będzie oszczędzać prąd

Tak, tak, jedna z największych bolączek rynku kryptowalut – kopanie zużywające sporo energii – wkrótce może częściowo zniknąć. Ethereum ma przejść z proof-of-work (POW) na proof-of-stake (POS), co umożliwi uniezależnienie sieci od tysięcy koparek i górników. Ma także pomóc zaoszczędzić 99% obecnie zużywanego prądu.

W POS w miejsce górników pojawiają się walidatorzy. Ich rolą będzie zapewnienie bezpieczeństwa sieci. Będą uiszczać kwoty zabezpieczające w walucie fiducjarnej zdenominowanej w etherze. Im większa stawka założona przez walidatora, tym większe szanse na bycie wybranym do sprawdzenia transakcji. Nie mogą oni jednak oszukiwać w całym procesie, bo za to grozi im kara finansowa.

Tajlandia zagłosuje za pomocą technologii blockchain

Władze Tajlandii finalizuje prace nad systemem do głosowania opartym na sieci bloków. Narodowe Centrum Elektroniki i Technik Komputerowych (NECTEC), podległe Ministerstwu Nauki i Technologii, przyznało, że program jest już gotowy i czekają go tylko testy, które mają mieć miejsce na uczelniach czy w czasie lokalnych referendach. 

Chalee Vorakulpipat z laboratorium cyberbezpieczeństwa w NECTEC, opisuje całość w następujących słowach:

“NECTEC opracował technologię blockchain do głosowania elektronicznego, która może być stosowana w wyborach krajowych, regionalnych lub lokalnych, a także w głosowaniu biznesowym w przypadku rad nadzorczych. Celem jest ograniczenie oszustw i utrzymanie integralności danych.”

Oczywiście ogólnokrajowe wdrożenie to kwestia wielu kolejnych miesięcy. Głównym problemem w kraju jest bowiem brak dostępu do Internetu…

Chile wdraża blockchain w… skarbówce

Chilijski Główny Urząd Skarbowy (TGR) uruchamia platformę blockchain w celu sprawniejszego przetwarzania płatności podatkowych. System przechowuje transakcje, takie jak np. płatności danin państowych czy opłaty patentowe.

TGR uważa, że wspólna dla rządu, instytucji krajowych i banków baza pomoże m.in. wyeliminować rozbieżności w danych, skrócić czas spędzany na płatnościach, a także obniżyć koszty operacyjne, zapewniając niezbędny poziom bezpieczeństwa danych osobowych.

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut