Reklama

Quark

Były CEO Binance skazany. Kurs bitcoina spada. Podsumowanie tygodnia #519

1 maja 2024 | 10:40

To podsumowanie będzie dotyczyło w sporej mierze kryptowalut. Jest dużo powodów.

CZ skazany

Changpeng Zhao (CZ), czyli założyciel i były CEO Binance, został w USA skazany na 4 miesiące więzienia. Prokuratura chciała kary 3 lat.

„Grzechem” CZ było to, że w czasie, gdy był CEO giełdy kryptowalut, ta nie przestrzegała dostatecznie solidnie zasad AML i KYC. W efekcie przez jej systemy przeszło wiele coinów, które pochodziły z nielegalnych źródeł. Innymi słowy, może nieświadomie, ale platforma pomagała prać pieniądze.

Źródło: Cointelegraph

Spadki na rynku

W odpowiedzi na wyrok na rynku kryptowalut zaczęła się korekta. Tylko od wczoraj kurs bitcoina spadł o ok. 6 proc. W chwili pisania tych słów 1 BTC kosztuje ok. 57 000 USD.

Z kolei 1 ETH potaniało do ok. 2830 USD.

Czy oznacza to, że hossa dobiegła końca. Nie. Do tego daleko i wzrosty długoterminowo potrwają zapewne jeszcze wiele miesięcy. To jednak normalne, że bywają przecinane korektami. Nierzadko bardzo głębokimi.

Źródło: Bitcoinwisdom

AI pomaga archeologom

Sztuczna inteligencja pomogła zlokalizować grób Platona? Jak przynajmniej twierdzi włoska Krajowa Rada ds. Badań Naukowych. Filozof Graziano Ranocchia, pracujący na Uniwersytecie w Pizie, wraz ze współpracownikami wykorzystał nową technologię do rozszyfrowania tekstu, który znalazł się na zniszczonych kawałkach papirusu z Herkulanum. Dokument zawierał m.in. opis miejsca, gdzie pochowano filozofa. Grób ma znajdować się w ogrodzie szkoły platońskiej, Akademii, w Atenach. Otwiera to drogę do dalszych poszukiwań. Teraz archeolodzy mogą spróbować znaleźć szczątki nauczyciela Arystotelesa.

Źródło: Daily Mail

ETF-y BTC i ETH w Hongkongu wystartowały

Kończymy pozytywną wiadomością ze świata kryptowalut. ETF-y bitcoina i etheru w Hongkongu już działają. Oficjalnie wystartowały 30 kwietnia. W pierwszym dniu wolumen nie był zadowalający – wyniósł 11 mln USD. Dla porównania: amerykańskie ETF-y pierwszego dnia mogły pochwalić się wolumenem rzędu ok. 4,6 mld USD.

Powyższe dane nie zmieniają jednak faktu, że kolejny region świata ma swoje bitcoinowe (i etherowe) fundusze spot.

Źródło: Coindesk

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut