Bułgaria ma większą rezerwę w BTC niż w złocie? Podsumowanie tygodnia #273
Wracamy z naszym cotygodniowym podsumowaniem minionych 7 dni. Co tym razem wydarzyło się w świecie kryptowalut?
Bułgaria z majątkiem utopionym w BTC
Zapewne pamiętacie, że dwa lata temu Bułgaria skonfiskowała ponad 200 000 BTC w skutek rozbicia szajki cyberprzestępców, którzy działali na terenie byłej Jugosławii. Rząd ponoć zachował te środki (właściwie ciężko pod kątem prawnym uznać, co z nimi zrobić), ale na pewno kusi ich nacjonalizacja. Dlaczego? Otóż okazuje się, że owe kryptowaluty są dziś warte ponad 2 mld USD, z kolei Bułgaria posiada „tylko” 1,8 mld USD w srebrze. Tym samym po sprzedaży wszystkich cyfrowych walut kraj mógłby spłacić sporą część swojego zadłużenia.
Bitmarket.pl: nowe wydarzenia w sprawie
Sprawa upadłej giełdy Bitmarket.pl została przeniesiona z prokuratury w Olsztynie do Suwałk. Wszystko po to, by ponoć zachować bezstronności prokuratury.
Mogę tylko powiedzieć, że zleciliśmy nadzór innej prokuraturze z uwagi na obiektywizm postępowania. Śledztwo jest na wczesnym etapie, dlatego dla jego dobra, nie możemy udzielić więcej informacji”
– powiedział mediom prokurator Marcin Faszcza z Wydziału III Organizacyjno-Sądowego Prokuratury Regionalnej w Białymstoku.
Ważną informację podała też przez social media prawnik Marcelinie Szwed-Ziemichód:
“Dear all, chciałam tylko dać znać, że rachunek Kvadratco (jednej ze spółek zarządzających Bitmarketem – przyp. jw) prowadzony przez Mistertango został “zablokowany”. Dostałam właśnie oficjalną odpowiedź od litewskiego odpowiednika GIIFU na mojego maila z prośbą o podjęcie interwencji. Rachunek został zablokowany 18 lipca.”
Kryptowaluty zwolnione z PCC
W końcu na dobre zniknie problem polskich inwestorów związany z PCC. Okazuje się, że całkowite zniesienie podatku przy obrocie kryptowalutami ma znaleźć się w planowej nowelizacji ustawy.
Kto kupi lub wymieni walutę wirtualną, nie zapłaci z tego tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych także po 2020 r. Zwolnienie od daniny zostanie zapisane wprost w ustawie o PCC”
-informuje Gazeta Prawna.
Założenia projektu, który wprowadzi zmiany, zostały wpisane do rządowego wykazu prac legislacyjnych pod pozycją UD565. Szczegóły mamy poznać we wrześniu br.
TecraCoin z dotacją
Polski startup TecraCoin otrzymał dotację 130 tys. USD od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Cel? Zaprojektowanie grafenowej żarówki.
Mimo tego, że tego typu żarówki istnieją już rynku, TecraCoin może jeszcze wiele wnieść do technologii. Pierwsze takie produkty powstało bowiem stosunkowo niedawno, bo w 2015 r. na Uniwersytecie w Manchesterze.
TecraCoin ma być w założeniu platformą blockchainową, która będzie pomagała w zbieraniu kapitału na innowacyjne przedsięwzięcia. Głównym narzędziem projektu jest token inwestycyjny TCR, który pozwala realizować działania venture capital w oparciu o rozproszony kapitał.