Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Blockchain Revolution – Turystyka

Gdyby tak wdrożyć technologię sieci bloków w branże turystyczną?

16 sierpnia 2018 | 10:48

Wakacje w pełni. Z pewnością spędzacie ten czas w górach, nad morzem czy zwiedzając ciekawe zabytki. Co jednak ma do tego Blockchain? Gdyby tak wdrożyć technologię sieci bloków w branżę turystyczną?

Jeśli jesteś posiadaczem odpowiedniej ilości bitcoinów i zawsze marzyłeś o wycieczce do Australii, lepszej okazji może już nie być. Otóż, władze stanu australijskiej prowincji Queensland postanowiły wesprzeć powstanie systemu kryptowalutowego. Nowa platforma ma na celu rozkręcenie lokalnej turystyki.

Skąd w ogóle w głowach Australijczyków taki pomysł? Zauważając rosnące zainteresowanie kryptowalutami, doszli do wniosku, że mogą oferować sprzedaż podróży do ich kraju właśnie za monety oparte na Blockchainie.

Podróż za jeden bitcoin

Dyrektor generalny firmy TravelbyBit Caleb Yeoh przyznaje też, że jego projekt nawiązał również współpracę z Brisbane Airport Corporation. Cel? Uruchomienie “pierwszego na świecie lotniska przyjaznego [krypto]walutom”. By dopełnić infrastrukturę Yeoh i jego współpracownicy tworzą system punktów sprzedaży, które przyjmują płatności w Bitcoinie (BTC), Litecoinie, Dash, Ethereum i XEM. Dzięki temu można płacić już w 150 sklepach.

W praktyce oznacza to dużą wygodę dla turystów. Nie muszą przejmować się kupowaniem lokalnych walut. Jeśli system rozrósłby się wystarczająco, podróż dookoła świata (albo chociaż do kilku różnych krajów) można byłoby odbyć posiadając w portfelu (oczywiście smartfownowym) tylko kryptowaluty.

Australia nie jest prekursorem tej wizji. Niemiecka Wspólnota Turystyczna (GNTB) wiosną tego roku ogłosiła, że przyjmuje BTC i inne kryptowaluty w ramach płatności za swoje usługi. Od ponad czterech lat w Irlandii możesz  posługiwać się IrishCoinem.

Powrót do Dubaju

W jednym z ostatnich tekstów przybliżałem Wam rozwój technologii w Dubaju. Także w tam sieć bloków ma być wykorzystana do rozwoju turystyki.  Wszystko w ramach inicjatywy “Dubai 10x”. Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą być 10 lat przed innymi państwami w kwestii technologii.

Dubai Tourism Blockchain chce dodać “dodatkowy kanał dystrybucji dla hoteli” w ciągu najbliższych dwóch lat. W ramach programu wszystkie organizacje turystyczne mają umożliwić turystom pomoc w planowaniu podróży za pośrednictwem Blockchain. Projekt ma zagwarantować “w czasie rzeczywistym” możliwość przejrzenia wszystkich ofert biur podróży.

Rozwiązanie zapewnia szerszy dostęp do globalnego [dla] konsumenta i otwieranie krajowego rynku turystycznego na nowych uczestników i innowacyjne start-upy – co zapewnia wartość dla Dubaju pod względem wyższej i szybszej konwersji odwiedzających, oraz większy wpływ na PKB” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

Zalety Dubai Tourism Blockchain Market? Zwiększenie konkurencyjności na rynku poprzez pomoc mniejszym organizacjom w dotarciu do turystów. Projekt ma też zwiększyć zatrudnienie na tym rynku.

​​System powstaje – co warto odnotować –  we współpracy z organami rządowymi.

Amadeus widzi potencjał

Firma Amadeus pomaga biurom podróży podnieść wydajność poprzez zwiększenie produktywności i sprzedaży agentów wyspecjalizowanych w turystyce wypoczynkowej” – czytamy na stronie firmy. Przedsiębiorstwo uważa Blockchain za jeden z sześciu elementów, które mogą zrewolucjonizować podróże. Spółka jeszcze w zeszłym roku ogłosiła nowy program współpracy nad innowacjami. W jego ramach ma wesprzeć firmy, które stawiają na nowoczesne rozwiązania.

Amadeus prosi nas o lekkie wybiegnięcie w przyszłość: „Wyobraźmy sobie, że podczas kontroli na lotnisku udostępniamy personelowi dane z naszego paszportu za pomocą bezpiecznej aplikacji aktywowanej przez odcisk palca, a do zbierania punktów w ulubionym hotelu, liniach lotniczych i wypożyczalni samochodów służy jedna karta lojalnościowa.

Firma widzi cztery podstawowe zastosowania technologii sieci bloków w turystyce:

  • uproszczenie identyfikacji pasażerów oraz sprawienie, by była bezpieczniejsza,
  • ulepszenie śledzenia bagażu,
  • bardziej przyjazne dla użytkownika programy lojalnościowe,
  • uproszczenie płatności między biurami podróży i liniami lotniczymi.

Przedstawiciele firmy podkreślają jednak, że sieć bloków daje o wiele więcej możliwości.

Nowa era podróżowania

Podsumowując jednak warto podkreślić, że sieć bloków może wprowadzić turystykę w nową erę. Ułatwi pasażerom zarówno wybór ofert czy potem sam proces przemieszczania się. Co ważne podmioty zainteresowane tematem podkreślają, że – jak każda nowa technologia – może doprowadzić do zmniejszenia bezrobocia i rozwoju rynku.

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut