Reklama

Quark

Blockchain a bezpieczeństwo- II Blockchain Tech Congress

Trudno określić, jaki typ blockchaina (otwarty lub zamknięty) jest lepszy. Blockchain jest jednak najbezpieczniejszym dostępnym systemem

2 października 2018 | 11:06

O niebezpieczeństwach na rynku nowych technologii rozmawiali: Rafał Gołębiowski (Senior Security Officer z Bank BGŻ BNP Paribas SA), Tomasz Kozar (Cloud Technology Strategist z Microsoft) i Jakub Mościcki (CEO Crypto Security Funds). Moderatorem debaty był Robert Wojciechowski (Prezes Zarządu Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii).

Debatę rozpoczął Robert Wojciechowski, który zauważył, że blockchain nadal jest kojarzony z przestępcami.

Rozmówcy zauważyli, że trudno jest określić, jaki typ blockchaina (otwarty lub zamknięty) jest lepszym rozwiązaniem. Za pewnik uznano jednak, że blockchain jest jednak najbezpieczniejszym dostępnym systemem.

Członkowie debaty przybliżyli też niebezpieczeństwo związane z blokchainem. Wspomniano o ewentualnych atakach na sieć bloków. Zaznaczono jednak, że ewentualne ataki są bardzo drogie a przez to mogą być nieskuteczne. Przy tej okazji przypomniano jednak m.in. o problemach zapchanej sieci Ethereum z zeszłego roku.

W kontekście afery Cambridge Analitics wskazano na fakt, że w każdym systemie, w którym na końcu jest człowiek, dane nigdy nie mogą być bezpieczne.

Zdaniem panelistów blockchain może pomóc wejść gospodarce na nowy poziom. Jak uważają, że liczba zastosowań sieci bloków nie ma ograniczeń. Jakub Mościcki wspomniał też o tokenizacji ludzi, który to koncept uważa za co najmniej ciekawy.

Zwrócono też uwagę na fakt braku ofert ubezpieczeniowych dot. rynku kryptowalut. Jak wspomniał Jakub Mościcki problemem na tym polu jest także brak regulacji.

Mimo wielu zalet paneliści przyznali, że blockchain „nie jest św. Graalem” na rynku, zaś każda technologia nie jest idealna.

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut