Reklama

Quark
13 sierpnia 2013 | 22:23

W czerwcu Bitcoin Foundation została wezwana do zaniechania działań z powodu braku odpowiedniej licencji na przekazywanie pieniędzy. Można domniemywać, że organizacja wystawiła się na ogień urzędników organizując konferencję Bitcoin 2013 w San Jose. Apel był niedorzeczny, ponieważ fundacja nie obraca Bitcoinami. Niedawno sąd w Teksasie uznał, że Bitcoin jest walutą, albo formą pieniądza.

Teraz o wirtualnej walucie zaczęto dyskutować w kongresie, czyli najbardziej mainstreamowej amerykańskiej instytucji. Przewodniczący komisji senatu w departamencie bezpieczeństwa wewnętrznego, Thomas Carper i jego republikański odpowiednik Tom Coburn ogłosili plan rozpoczęcia rozpoznania w zakresie wirtualnej waluty i systemu prawnego który ją reguluje.

W raporcie kongresu na stronie 45 (dostępny tutaj) czytamy:

Pranie pieniędzy – Komisja rozumie, że Bitcoiny i inne formy wirtualnych walut P2P są potencjalnymi środkami dla kryminalistów, terrorystów i innych nielegalnych organizacji i osób indywidualnych w celu prania pieniędzy i transferów pieniężnych. Doniesienia wskazują, że Bitcoiny mogą zostać użyte w celu pomocy finansowania ucieczki i aktywności uciekinierów. Komisja przekazuje FBI polecenie, w porozumieniu z Departamentem i innymi partnerami federalnymi, zorientowania się nie później niż 120 dni od wejścia w życie ustawy, w charakterze oceny skali ryzyka prezentowanego przez taką namiastkę waluty, zarówno w finansowaniu nielegalnych przedsiębiorstw i osłabienia finansowego instytucji. Rozpoznanie powinno opisać zmagania FBI w ramach skoordynowanej reakcji federalnej na wezwanie i identyfikacji personelu i innych przeznaczonych na to środków.

Departament Usług Finansowych stanu Nowy Jork oficjalnie poinformował (tutaj) o wszczęciu dochodzenia. Departament skierował żądania do amerykańskich firm o udostępnienie informacji. Prędzej czy później musiało to nastąpić. Jest oczywiste, że wszystko ma na celu wprowadzenie odpowiednich regulacji odnośnie firm zajmujących się obrotem Bitcoinami takich jak giełdy czy systemy płatności. Nie ma natomiast możliwości regulacji samego Bitcoina.

_______________________________________
Niektóre wydatki takie jak opłacenie serwera i domeny są niezbędne w celu funkcjonowania strony. Dotacje od czytelników pomogą w pozyskiwaniu contentu i realizacji pomysłów związanych ze stroną. Dodatkowe środki pokryją koszty wyjazdów na konferencje, zakwaterowania i zakupu niezbędnego sprzętu takiego jak kamera i mikrofon umożliwiający przeprowadzanie wywiadów. Możesz nam pomóc przekazując dotację Więcej>>

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut