Reklama

Quark

Bitcoin stał się najdroższą siecią na świecie

27 maja 2013 | 18:59

Steven Lee | 25 maja 2013

Moc komputerów połączonych, by wspierać cyfrową walutę Bitcoin przekracza łączną moc obliczeniową 500 najpotężniejszych superkomputerów na świecie. Przez ostatnie kilka miesięcy pojawiły się różne informacje na temat bitcoina z powodu spektakularnego wzrostu jego wartości z 5 dolarów USD poprzedniego roku. W kwietniu cena osiągnęła szczyt w wysokości 266 dolarów USD, po czym spadła do około 122 dolarów USD.

Sieć
Model sieci Bitcoin

Wzrost wartości bitcoina jest spowodowany wzrostem zainteresowania, ale najbardziej fascynująca jest infrastruktura, która podtrzymuje system przy życiu. Wirtualna waluta stworzona w 2009 roku przez anonimowego hakera jest obecnie najdroższą siecią komputerową na świecie. Tysiące komputerów  wykorzystywanych przez system Bitcoin połączonych w sieci P2P generuje ponad 1000 petaflopsów czystej mocy obliczeniowej (petaflops jest jednostką mocy obliczeniowej komputerów. Jeden petaflops to 1015 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę).

Żeby lepiej zrozumieć moc obliczeniową tej sieci wyobraźmy sobie, że najszybszy na świecie superkomputer, Titan, operuje mniejszą mocą obliczeniową niż 18 petaflopsów. Według szacunków ze strony śledzącej, sieć Bitcoin dziennie pochłania prawie 200.000 dolarów w kosztach energii elektrycznej.

Titan
Superkomputer Titan

Jest to niesamowite osiągnięcie dla gospodarki  która powstała cztery lata temu, kiedy wynalazca (albo grupa wynalazców) pod pseudonimem Satoshi Nakamoto wypuścił kod źródłowy systemu. Nakamoto zbudował pomysłowy wabik, żeby wyciągnąć moc obliczeniową. Bitcoiny są generowane w partiach, co każde dziesięć minut, przez algorytm skonstruowany w taki sposób, żeby ostatecznie w obiegu było 21 milionów Bitcoinów. Na chwilę obecną w obrocie jest około 11 milionów bitcoinów. Ostatnie żetony nie zostaną wykopane przed rokiem 2140.

Komputery rozwiązując matematyczne problemy z rosnącą złożonością konkurują, żeby wygenerować każdy nowy bitcoin. Pierwszy, który rozwiąże problem otrzymuje wynagrodzenie w postaci cyfrowego żetonu (red. dokładna specyfikacja techniczna zostanie niedługo opublikowana na naszej stronie).

Te same komputery administrują bazą danych bitcoin, która przechowuje i sprawdza wszystkie transakcje. W miarę jak sieć staje się coraz potężniejsza, system bezpieczeństwa który zapobiega manipulacjom, lub usunięciu gospodarki bitcoin staje się coraz bardziej zaawansowany.

W pierwszych dniach istnienia cyfrowej waluty, standardowy komputer mógł od czasu do czasu wygenerować kilka monet. Jednakże obecnie generowanie żetonów jest zdominowane, przez profesjonalistów, którzy mają specjalnie zbudowane do tego celu komputery z niesamowitą mocą obliczeniową (tzw. Koparki).

Przy cenie 122 dolarów (423 złote na polskiej giełdzie bitcurex przy kursie z dnia 27 maja 2013), 3600 żetonów generowanych każdego dnia jest wartych ponad 430.000 dolarów. Cała gospodarka bitcoin, ma kapitalizację rynkową w wysokości około 1,4 miliarda dolarów.

 

Źródło: http://www.dailypressdot.com/bitcoin-has-become-the-most-expensive-network-in-the-world/759199/

Tłumaczenie: Daniel Haczyk 27.05.2013

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut