Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut
8 lipca 2016 | 12:32

Co łączy 29 listopada 2012 z 9 lipca 2016?

W społeczności bitcoina głośno mówi się o ?halvingu? albo inaczej spadku nagrody za blok (spadku podaży o połowę). Bitcoin jest siecią, w której informacje o wszystkich operacjach grupowane są w bloki transakcji, a następnie zapisywane w publicznej księdze głównej nazywanej ?blockchain?.

Komputery, które zbierają te informacje i zamykają w blokach, nazywa się górnikami, ponieważ za każdy ?wydobyty? blok dostają oni nagrodę, która dzisiaj wynosi 25 nowo wygenerowanych (wykopanych) bitcoinów.

Ilość wydobywanych bitcoinów zmniejsza się co każde 4 lata. Jest to moment, w którym nagroda dla górnika za nowo odkryty blok spada o połowę. Ten moment nazywany jest ?halvingiem?.

Bitcoin miał swój start w 2009 roku za sprawą osoby ukrywającej się pod pseudonimem ?Satoshi Nakamoto?. Od tamtej pory sieć działa nieprzerwanie bez żadnej awarii (zerowy downtime). Z początku nagroda za każdy, generowany co około 10 minut blok, wynosiła 50 BTC. Po wydobyciu pierwszych 210 000 bloków (około 4 latach) wartość ta spadła do 25 BTC. Tamten spadek nagrody miał miejsce 28 listopada 2012, o godzinie 15:24:38 UTC, czyli niemalże dokładnie 210 000 bloków temu. Jutro (9 lipca 2016) będzie miał miejsce kolejny spadek wartości nagrody. Od tego dnia od każdego nowo generowanego bloku, Bitcoinowi górnicy dostają już tylko 12,5 BTC (o obecnej wartości około 32 500zł). Do tej pory codziennie powstawało 3600 nowych Bitcoinów, teraz będzie to 1800 na dzień (o wartości około 4.68 miliona złotych).

Inflacja

W tym momencie obaliliśmy jeden mit związany z bitcoinem ? że jest on walutą deflacyjną. Do dzisiaj inflacja bitcoina wynosi 8.71% w skali roku, w sobotę wartość ta spadnie do 4.09%. Na chwilę obecną w obiegu jest 15,745,300 BTC i nigdy nie powstanie ich więcej niż 21 milionów. Obecnie wydobyto już około 75% całych zasobów.

inflacja 2

W momencie, kiedy zostaną wydobyte wszystkie monety, górnicy będą utrzymywali się wyłącznie z opłat transakcyjnych, których w związku ze wzrostem ilości transakcji w sieci jest coraz więcej:

ilosc transakcji

Konsekwencje

Spadek nagrody za blok może wiązać się z konsekwencjami ekonomicznymi – wzrost albo spadek ceny, o czym piszę kilka akapitów dalej ? oraz technicznymi.

Wiele osób obawiało się spadku aktywności górników, dla których wydobycie stanie się mniej opłacalne, ponieważ zyski spadną o połowę. Jednak na chwilę obecną prędkość sieci (moc komputerów górników) nie spada, natomiast trudność wydobycia ostatnio wzrosła o około 1.88%.

trudnosc bitcoin
Źródło: http://bitcoindifficulty.com/

Trudność wydobycia dostosowuje się automatycznie co dwa tygodnie, w zależności od szybkości sieci, która obecnie wynosi około 1.36 Eksahashy/s (1.36 * 1018 hashy na sekundę). Przekłada się to na około 19.34 ZetaFLOPSów (~19,34 * 1021 FLOPS). Bardziej po ludzku? Moc obliczeniowa wszystkich superkomputerów z listy top500, razem wziętych, stanowi niewielki procent mocy sieci bitcoin. A dokładniej, nawiązując do raportu z czerwca 2016, wynosi ona w przybliżeniu 845,49 EksaFLOPSa (~845,49 * 1018 FLOPS). Trzeba tylko nadmienić, że wymienione superkomputery wykonują inny rodzaj obliczeń niż koparki sieci bitcoin.

Cena

Jeśli chodzi o cenę, to ta jest wypadkową popytu i podaży. W momencie, kiedy podaż spada o połowę, a popyt pozostaje bez zmian, to można oczekiwać wzrostu ceny. Jednak nie jest to takie oczywiste i zależy także od innych czynników. Czy cena będzie wzrastać? Bardzo możliwe, jednak kryptowaluty są bardzo nieprzewidywalne, a kapitalizacja rynkowa 10 miliardów dolarów nie robi na branży finansowej większego wrażenia.

cena i inflacja
Źródło: http://www.thehalvening.com/

 

Po pierwszym spadku nagrody za blok, 28 listopada 2012 cena zaczęła wzrastać, jednak nie był to nagły wzrost w dniu halvingu (tego dnia cena wzrosła ?tylko? o 1,7%), wartość bitcoina rosła sukcesywnie przez kolejne miesiące, aż do tzw. ?bańki? w kwietniu 2013. Wzrosty z kwietnia 2013 nie miały jednak żadnego powiązania z halvingiem, później okazało się, że spowodowane były działaniami dominującej w tamtym czasie giełdy Mt.Gox ? która upadła rok później.  Wtedy to cena wzrosła z 13 dolarów, do 260 (sic!) w 4 miesiące. Następnie jednak nastąpiła korekta, o której pisaliśmy w artykule ?Pierwsza wielka korekta bitcoina?.

cena

Od tamtego czasu jednak rynek znacząco się rozwinął, a halving wzbudza dużo większe emocje i zainteresowanie niż przed czterema laty, kiedy mało kto jeszcze słyszał o kryptowalutach.

Przed rokiem spadła nagroda za blok innej popularnej kryptowaluty. 25 sierpnia 2015 miał miejsce halving litecoina. Cena kryptowaluty wzrosła na dwa miesiące przed wydarzeniem z 2 do 8 dolarów, a następnie po dniu halvingu spadła do 3 (dzisiaj jest wyceniany na 4 dolary).

Widać więc, że mieliśmy do czynienia z dwoma całkowicie odmiennymi scenariuszami. Nie można w jasny sposób określić co stanie się z bitcoinem. Cena w ciągu ostatnich miesięcy sporo wzrosła, jednak na dwa dni przed halvingiem znowu nieznacznie spadła, dlatego jak zwykle przypominamy, żeby przy ewentualnych inwestycjach nie kierować się emocjami. Bitcoin pozwolił wielu osobom sporo zarobić, ale dużo ludzi także straciło, dlatego nie zachęcamy nikogo do inwestowania w kryptowaluty i nie można traktować tego artykułu jako porady inwestycyjnej. Znany w środowisku Andreas M. Antonopoulos powiedział niedawno dla Bitcoin Magazine:

?Nie mogę przewidzieć ceny. Nikt nie może. Jeśli ktokolwiek twierdzi, że może to zrobić, nawet 10 minut do przodu, to kłamie. Zmniejszenie nagrody zmieni inflację bitcoina. Jak to wpływa na ogólną gospodarkę, zależy od stanu wszystkich innych parametrów w gospodarce: cena, adopcja, wolumen transakcji, prędkość sieci, trudność, inwestycje, inne waluty, sytuacja na rynku światowym itd.?

Obrazek z nagłówka: zrzut ekranu z thehalvening.com

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut