Reklama

Quark
17 lipca 2013 | 23:06

Byłem właśnie w trakcie opracowywania ?raportu? a dokładniej przeglądu tego co wydarzyło się w świecie Bitcoina przez ostatnie pół roku i perspektywy na przyszłość, opublikowanego ostatnio w serwisie The Genesis Block, kiedy w tym samym serwisie opublikowano artykuł ściśle powiązany z raportem. A dokładniej ze stroną siódmą noszącą podtytuł ?As An Asset Class?.

Mowa tu o korelacji Bitcoina w stosunku do indeksu dolara i złota. Ciekawym faktem jest, że od pierwszego maja, do 20 czerwca bieżącego roku Bitcoin w stosunku do dolara amerykańskiego miał współczynnik korelacji 0.76, który wzrasta aż do 0.89 jeśli porównamy Bitcoin z trzydniowymi poziomami amerykańskiej waluty. Dolary amerykańskie stanowią większą część wymian Bitcoinów (co widzimy na poniższym wykresie pochodzącym z raportu The Genesis Block), dlatego takie analogie nie są szczególnie zaskakujące.

Waluty w procentach w światowym handlu BTC
Waluty w procentach w światowym handlu BTC

Kurs Bitcoina nie zależy jednak tylko od amerykańskiego indeksu o czym świadczy to, że od 20 czerwca korelacja została złamana, a dokładniej kurs Bitcoina całkowicie odwrócił się od kursu USD.

korelacja

Było to spowodowane serią wydarzeń makroekonomicznych. Znaczny wpływ na zmianę kursu miała konferencja prasowa z 19 czerwca, kiedy po słowach Ben Bernake (FED) amerykańskie rynki przeżyły najgorsze cztery dni strat w tym roku. Wzrost wartości Bitcoina został zanotowany po 10 lipca, kiedy Bernanke stwierdził, że w najbliższej przyszłości potrzebna jest bardzo akomodacyjna polityka pieniężna, czyli działania mające na celu zapewnienie stabilności cen. Wspominałem o tym w poprzednim artykule w którym starałem się wyjaśnić ostatnie wydarzenia mające wpływ na kurs BTC, czyli w głównej mierze te związane z największą giełdą Bitcoinów ? Mt. Goxem. Na dniach opublikuję swoje opracowanie wspomnianego raportu.

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut