Arabia Saudyjska z własną kryptowalutą. Informacje Tygodnia #240
Polak pokieruje „nowym Ethereum” w Europie”
Kacper Żytkowicz będzie odpowiedzialny za rozwój IOST, nazywanego często „nowym Ethereum”, na terenie całej Europy.
Projekt chce wdrożyć przełomowe rozwiązania pod względem „bezpiecznego sposobu decentralizacji skalowalnego rejestru”. Dziś działa już TestNet IOST.
Pierwotny plan zapowiadał uruchomienie testnetu, Everest v1.0 w pierwszym kwartale 2019 r. oraz premierę mainnetu zaplanowaną na trzeci kwartał 2019 r. Nowa wersja roadmapy zapowiada oficjalną premierę sieci IOST już w Q1 2019, zdecentralizowane aplikacje, aplikacje komercyjne oraz wsparcie łańcuchów bocznych są zaplanowane na Q2 2019. Prace więc zdecydowanie przyspieszyły.
Cały team projektu znajdziecie tutaj.
Ripple jest lepsze od bitcoina?
Tak przynajmniej uważa Cory Johnson, główny strateg Ripple Labs. Jego zdaniem bitcoin jest oparty na „biednej” technologii. Krytykuje kryptowalutę za niską skalowalność i za to, że jest jej sieć jest uzależniona od kilku czołowych osób branży, co pokazała tzw. niedawna wojna o hash, do której doszło pomiędzy górnikami Bitcoin Cash.
Choć pracownik Ripple Labs nie jest obiektywny, trzeba uczciwe zauważyć, że problemy bitcoina są realne. Kwestię skalowalności rozwiązuje faktycznie Ripple, ale też wspomniany w punkcie wyżej IOST. To, do czego doprowadziła walka pomiędzy górnikami btc, było widać niedawno na rynku kryptowalut. Wywołane przez wojnę o hash spadki bitcoina pociągnęły za sobą niemal cały rynek walut cyfrowych.
Materiał wideo, w którym Johnson przedstawia swoje poglądy na temat rynku kryptowalut został opublikowany na Twitterze w piątek przez użytkownika o id @DiepSanh.
Wzrosty wrócą w 2019 r.
Spadki mają ponoć wkrótce się zakończyć, zaś rok 2019 przywita nas hossą. Tak przynajmniej chcą Mike Novogratz i Thomas Lee.
Ten pierwszy to były partner Goldman Sachs i założyciel Galaxy Digital, Lee jest zaś szefem działu badań w Fundstrat Global Advisors. Obaj są zdania, że problemy widoczne na wykresach są przejściowe i zakończą się, gdy tylko na rynek wejdą inwestorzy instytucjonalni, co ma nastąpić w nadchodzącym roku.
Przykładem może być zbliżający się start platformy Bakkt, której właścicielem jest nowojorska giełda papierów wartościowych IE, oraz wejście na rynek amerykańskiego giganta usług finansowych Fidelity. Novogratz w rozmowie z Financial Times przewiduje, że instytucje finansowe przejdą od “inwestowania w fundusze kryptowalutowe do inwestowania w kryptowaluty właściwe w pierwszym kwartale przyszłego roku”.
Bitcoin będzie warty 20 000 USD
Jeszcze śmielszą prognozę zaprezentował Sonny Singh, dyrektor handlowy (COO) globalnego procesora płatności kryptograficznych BitPay. Jego zdaniem – też za sprawą inwestorów instytucjonalnych – bitcoin wzrośnie i za rok będzie kosztował już pomiędzy 15 000 a 20 000 USD.
Nieco gorzej może być z altcoinami:
Jest różnica między Bitcoinem a wszystkimi innymi coinami. Bitcoin jest gorylem, który ma efekt masowej sieci…. tradycyjni operatorzy finansowi budują produkty wokół niego. Inne [aktywa kryptograficzne] [….] Nie wiem, co się z nimi stanie”.
Rynek ICO „jest teraz całkiem martwy”. Singh zasugerował również, że oznaki zwiększonej interwencji amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) nie wróżą dobrze na przyszłość rynkowi tokenów cyfrowych.
Arabia Saudyjska z własną kryptowalutą
Arabia Saudyjska ma w połowie 2019 roku wyemitować własną kryptowalutę. Coin ma mieć wsparcie saudyjskiego banku centralnego. W chwili obecnej bada się jeszcze jej wpływ na gospodarkę kraju, ale ponoć jej powstanie jest przesądzone.
Co ciekawe, token nie będzie dostępny od razu dla każdego. Będzie wspierany i dedykowany dla ograniczonej liczby banków (nie wiadomo jeszcze, które konkretnie będą ją obsługiwały). Ma służyć – przynajmniej początkowo – poprawie jakość płatności transgranicznych. Na razie nie są znane żadne szczegóły techniczne e-monety.