Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

AI pomoże na Bliskim Wschodzie? Fed zmierza w kierunku luzowania ilościowego. Podsumowanie tygodnia #494

AI pomaga w konflikcie na Bliskim Wschodzie, Niemcy inwestują 1,6 mld euro w sztuczną inteligencję, Fed nie zmienia stóp procentowych, a Hongkong rozważa wprowadzenie kryptowalutowych ETF-ów. Przeczytaj, jak technologie i finanse kształtują nasz świat.

8 listopada 2023 | 10:00

Kolejny tydzień, to kolejne nasze podsumowanie newsów. Co tym razem wydarzyło się w świecie nowych technologii? 

AI pomoże na Bliskim Wschodzie

Organizacja Narodów Zjednoczonych ma nowego sojusznika. AI, a konkretnie firma CulturePulse, ma przygotować model, który może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński.

O co dokładnie chodzi? Współzałożyciele CulturePulse, F. LeRon Shults i Justin Lane, na zlecenie ONZ mają opracować model AI, który pomoże w analizie rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie. A dokładniej: ma pomóc zrozumieć ONZ wszystkie aspekty tego wielowiekowego sporu. Może też pomóc w symulowaniu przyszłych reakcji obu społeczeństw w momencie wystąpienia różnych czynników.

Źródło: Wired

Niemcy inwestują w AI

Pozostańmy jeszcze na chwilę w świecie AI. Niemieckie ministerstwo szkolnictwa wyższego i nauki podało opinii publicznej swój nowy priorytet: AI ma się nad Renem mocno rozwijać, a Berlin na tym samym rzucić wyzwanie USA. „Naszym celem musi być znalezienie się w czołówce badań i ugruntowanie pozycji Niemiec jako siły napędowej w Europie w tym obszarze” – czytamy w „Planie działań na rzecz sztucznej inteligencji”, który minister Bettina Stark-Watzinger (FDP) przedstawiła we wtorek.

Stark-Watzinger twierdzi, że sztuczna inteligencja jest „być może kluczową technologią XXI wieku”. Rząd ma w sumie zainwestować aż 1,6 miliarda euro w rozwój AI.

Źródło: Forsal

Fed nie zmienił stóp proc.

Rezerwa Federalna USA nie zmieniła na swoim ostatnim posiedzeniu stóp proc. Co to oznacza? Głównie to, że jesteśmy coraz bliżej pierwszej obniżki. Oczywiście w warstwie retorycznej urzędnicy Fedu nie mówią tego ostatniego wprost.

W ramach polityki zacieśniania ilościowego bank centralny redukuje swoją sumę bilansową w tempie 95 mld USD miesięcznie. Łącznie Fed  zredukował swoje aktywa o ponad bilion USD.

Źródło: Interia

Hongkong i kryptowalutowe ETF-y

Władze monetarne Hongkongu mogą wprowadzić na rynek ETF-y oparte na „fizycznych” kryptowalutach. Zasugerowała to dyrektor generalna Komisji Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych (Securities and Futures Commission, SFC), Julia Leung.

„Z radością przyjmujemy wszelkie propozycje wykorzystujące innowacyjną technologię, która zwiększa wydajność i satysfakcję klienta” – przekazała.

Źródło: Cryptopotato

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut