Reklama

Quark

AI kradnie talent muzykom. USA wykorzystają sztuczną inteligencję w wojnie. Podsumowanie tygodnia #466

26 kwietnia 2023 | 00:21

Powracamy do świata nowych technologii. Co wydarzyło się w ciągu ostatnich kilku dni w temacie cyfrowej ekonomii? 

AI kradnie talent artystom

Universal Music Group zażądało usunięcia z sieci piosenki „heart on my sleeve” falsyfikującej głosy wokalistów The Weeknd i Drake’a. Twierdzi, że ta łamie prawa autorskie.

Jak w ogóle doszło do powstania utworu? W ramach nowego eksperymentu AI stworzyła piosenkę, która brzmi, jakby napisali i zaśpiewali ją Drake i The Weeknd. Badacz AI, który ukrywa się pod pseudonimie Ghostwriter977, użył algorytmu, który nauczył się „śpiewać” poprzez analizowanie dużych zbiorów nagrań wokalnych obu artystów. Następnie program wykorzystał swoje zdolności do stworzenia nowej piosenki, która stała się hitem w sieci.

Źródło: rp.pl

USA chcą wykorzystać AI w obronie kraju

USA intensyfikują swoje działania w obszarze wykorzystania sztucznej inteligencji w celu zwiększenia bezpieczeństwa narodowego. Służby nie kryją, że chodzi o wykorzystanie nowych technologii w przygotowaniu się do rywalizacji m.in. z Chinami. W praktyce ma chodzić o czuwanie nad bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej, stabilnością łańcuchów dostaw, ale też działania, które mają pomóc w poszerzeniu możliwości wymiany gospodarczej.

Pekin dysponuje możliwościami do wpływania na nasze interesy w kraju i za granicą oraz wykorzystuje każdy instrument, jaki posiada w swoich narodowych zasobach po to, aby realizować ten plan – poczynając od narastającej, agresywnej obecności na Morzu Południowochińskim, po zagraniczne posterunki policji wykorzystywane do nękania i zastraszania dysydentów” – powiedział mediom szef Departamentu Obrony Alejandro Mayorkas.

Źródło: The Register

Rosja tworzy platformę do CBDC

Bank Rosji poinformował, że platforma cyfrowego rubla potencjalnie będzie w stanie obsługiwać również inne cyfrowe waluty emitowane przez państwa. Prace nad systemem jednak jeszcze trwają i wiele może się zmienić. Alternatywą jest stworzenie wspólnie z innymi krajami, międzynarodowej platformy cyfrowej do obsługi CBDC.

Wszystko wpisuje się w plany państw BRICS (m.in. Rosja i Chiny), które chcą wyemitować wspólną walutę, która ma służyć do wymiany transgranicznej. 

Źródło: news.bitcoin.com

Zwolennik bitcoina powalczy o prezydenturę USA

W USA trwają obecnie przygotowania do prekampanii prezydenckiej. W jej ramach dwie głównej partie – Republikańska i Demokratyczna – wybiorą swoich kandydatów na prezydentów. W przypadku tej pierwszej największe szanse na Donald Trump. Demokraci zapewne postawią na Joe Bidena. Kandydaci z mniejszymi szansami także próbują jednak swoich sił. Jednym z nich jest Robert F. Kennedy Jr, syn Roberta F. Kennedy’ego, zamordowanego w zamachu polityka USA, który szczyt swojej popularności miał w latach 60.

Robert F. Kennedy Jr to znany zwolennik bitcoina i przeciwnik emisji CBDC (to łączy go z Ronem DeSantisem, potencjalnym rywalem Trumpa w prawyborach). W ostatnich dniach oficjalnie ogłosił, że powalczy o prezydenturę. W swojej kampanii ma skoncentrować się m.in. na walce ze zmianami klimatycznymi. Ma jednak nikłe szanse na sukces. Nie chodzi tylko o to, że Biden jest czarnym koniem wyścigu w partii, ale też o to, że w czasie pandemii COVID-19 nawoływał do nieszczepienia ludzi. Od wielu lat zarządza też antyszczepionkową organizacją.

Źródło: cbsnews.com

 

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut