AI analizuje sztukę. City Bank wkracza na rynek blockchaina. Podsumowanie tygodnia #487
Jak co tydzień przyglądamy się najciekawszym newsom na rynku nowych technologii. Tym razem zaczniemy od sztucznej inteligencji (AI).
AI analizuje sztukę
„De Brecy Tondo” to obraz, na którym możemy podziwiać Maryję i Jezusa. Dzieło jest podobne do obrazu Rafaela „Madonna Sykstyńska”. Znawcy sztuki twierdzą, że ten pierwszy obraz jest tylko kopią drugiego.
Teraz „De Brecy…” przeanalizowała sztuczna inteligencja. Przed AI postawiono zadanie: miała określić, czy Rafael Santi jest także autorem „de Brécy Tondo”, czy obraz to tylko kopia „Madonny…” autorstwa zdolnego kopisty. Hassan Ugaila z Uniwersytetu w Bradford użył w tym celu AI, która przeanalizowała obrazy. Okazało się, że twarze Madonn na obu są identyczne, co sugeruje, że namalowała je ta sama osoba!
Problem w tym, że AI w swojej analizie użyła też Carina Popovici, specjalistka w dziedzinie autoryzacji dzieł sztuki ze szwajcarskiej firmy Art Recognition. Sztuczna inteligencja, którą wykorzystała, stwierdziła, że „de Brecy Tondo” nie jest obrazem Rafaela. Ta analiza AI jest ponoć wiarygodna w 85 procentach.
Jak więc widać, obecnie modele AI nie są w pełni skuteczne i ich wyniki mogą być ze sobą sprzeczne.
Źródło: Artnet
Citi Bank oferuje usługę związaną z blockchainem
Citi Bank oferuje swoim klientom instytucjonalnym nową platformę, która jest oparta na blockchainie i służy do transferów cyfrowych aktywów. Chodzi o Citi Token Services, która została stworzona przez dział Treasury and Trade Solutions (TTS) banku.
Platforma ma działać 7 dni w tygodniu i przez całą dobę – czyli tak samo jak działają kryptowaluty.
Shahmir Khaliq, globalny dyrektor ds. usług w Citi, nie kryje, że powstanie Citi Token Services jest częścią szerszego planu banku. Celem jest zapewnienie klientom nowoczesnych rozwiązań opartych na blockchainie.
(…) technologie cyfrowych aktywów mogą potencjalnie unowocześnić regulowany system finansowy poprzez zastosowanie nowych rozwiązań do istniejących instrumentów prawnych
– przekazał mediom.
Źródło: Bitcoinist
„Starfield” to nowy hit na rynku gier
Studio Bethesda ze swoją grą „Starfield” rozbiło bank. W produkcję gra dziś aż 6 milionów graczy! Firma GSD, która zajmuje się dystrybucją „Starfielda”, przekazała, że gra jest „najszybciej sprzedającą się nową marką IP roku” i zajęła już piąte miejsce w kategorii najgorętszej premiery 2023 r. (premiera miała miejsce 6 września). Lepiej wypadły tylko bardziej znane marki takie jak: „Hogwarts Legacy”, „Diablo 4”, „The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom” i „Star Wars Jedi: Survivor”.
Produkcja Bethesdy pozwala nam wcielić się w kosmicznych podróżników. Akcja dzieje się w 2330 r. Nasi bohaterowie przemierzają galaktyki w poszukiwaniu różnych artefaktów.
Źródło: Interia
Nowa sieć powiązana z Ethereum wystartuje później niż planowano
Sieć testowa Ethereum, Holesky, która ma zastąpić łańcuch Goerli, wystartuje, ale później niż zaplanowano. Start miał mieć miejsce w ostatnich dniach. Tyle że został przełożony przez błędną konfigurację w jednym z plików genesis. Holesky zacznie więc w pełni działać za dwa tygodnie. Samo Goerli, obecna sieć testowa, przestanie działać w 1 kw. 2024 roku.
Możliwe jest wskrzeszenie sieci za pomocą poprawki, ale zdecydowaliśmy, że prawdopodobnie lepiej będzie zacząć od nowa, biorąc pod uwagę, że będzie to nowa sieć, która będzie działać przez lata
– przekazał społeczności blockchaina Parithosh Jayanthi, inżynier w Fundacji Ethereum.
Źródło: Cryptopotato