Covidowe paszporty powstaną na bazie technologii blockchain? Podsumowanie tygodnia #359
Jak co tydzień podsumowujemy dla was to, co działo się w świecie nowych technologii i kryptowalut.
Covidowe paszporty będą oparte na blockchainie?
Okazuje się, że blockchain może pomóc w walce z pandemią. Technologia najprawdopodobniej stanie się fundamentem covidowych paszportów. W ubiegłą środę współzałożyciel IOTA, Dominik Schiener, przyznał że nad takim rozwiązaniem pracuje jego projekt. Już wkrótce na rynku pojawi się pełna wersja beta protokołu tożsamości IOTA. Przy okazji trwają prace nad paszportem szczepień na COVID-19.
– Nasz protokół tożsamości jest bardzo bliski osiągnięcia poziomu pełnej wersji BETA. Paszport szczepień [na COVID-19] to jeden z tematów, nad którymi obecnie pracujemy. Rozmawiamy teraz z amerykańskimi podmiotami, w tym z rządem [USA]. Zobaczymy, jaką rolę może odegrać IOTA w temacie paszportów szczepień w najbliższych tygodniach – powiedział.
Źródło: Cryptobasic
Cristiano Ronaldo dostał 770 tokenów JUV
Cristiano Ronaldo, żywa legenda piłki nożnej, został pierwszym piłkarzem, który otrzymał premię w postaci blockchainowych tokenów. Chodzi o nagrodę w postaci 770 tokenów JUV – po jednym za każdego strzelonego gola w jego zawodowej karierze.
Nagroda została przyznana Ronaldo przed niedzielnym meczem ligowym z Benevento. Taka liczba tokenów jest warta ok. 11 750 USD. Dziś cena pojedynczego tokenu wynosi 15,26 USD.
Źródło: Marca
Manchester City z własnym tokenem
Dziś wyjątkowo mamy dla was sporo wiadomości ze świata sportu. Manchester City to kolejny klub piłkarski, który nawiązał współpracę z platformą Socios.com. Jej owocem będzie token CITY. Tak jak inne piłkarskie NFT pozwoli kibicom wygrywać różne nagrody oraz głosować w sprawach ważnych dla drużyny.
Źródło: Twitter
Na rynku pojawią się tokeny powiązane z dziełami sztuki
Niewymienne tokeny (NFT) to nic nowego. Tyle że teraz będą – po raz pierwszy w historii – powiązane z historycznymi dziełami sztuki.
Dyrektor generalny rynku NFT Mintable, Zack Burks, przyznał właśnie, że jego platforma stokenizuje dzieła sztuki rosyjskiego artysty Władimira Baranoffa-Rossine’a. To nieżyjący już malarz i wynalazca.
– To historyczne wydarzenie, nigdy wcześniej nie mieliśmy czegoś takiego w ekosystemie NFT – powiedział Burks. – NFT istnieją już od trzech lat, przynajmniej na Ethereum, i nigdy nie było stokenizowanego dzieła sztuki. To zawsze było coś, o czym rozmawialiśmy w ekosystemie NFT, ale tak naprawdę nigdy nie zostało to osiągnięte, a zwłaszcza nie od kogoś, kto ma prawa do obrazów Władimira Baranoffa-Rossine’a – dodał.
Jak twierdzi właściciel praw do dzieł, wnuk Baranoffa-Rossine’a, również Władimir, jego dziadek byłby zachwycony pomysłem. Był bowiem wynalazcą, rzeźbiarzem i malarzem. Znany był z awangardowych eksperymentów, łączących dźwięk, kolor i technologię, takich jak „oktofoniczny fortepian”.
Źródło: Brave New Coin