Kongres Futurologiczny zakończony! Relacja z 5. FPME
To był najbardziej niezwykły panel ze wszystkich – takie opinie można było usłyszeć na korytarzu Studenckiego Centrum Kultury w Opolu dwa tygodnie temu.
Dr Wojciech Wiewiórowski otwierając panel Blockchain i pojazdy autonomiczne, podczas 5. jubileuszowego Forum Prawa Mediów Elektronicznych, doprowadził całą konferencję do punktu, w którym widownia czuła się, jak na Kongresie Futurologicznym Lema. Użyty przez doktora prawa zabieg erystyczno-artystyczny miał pokazać, że prawnicy potrafią iść z duchem czasu i nie boją się zarówno przyziemnych tematów, takich jak hashowanie, jak i myślenia abstrakcyjnego w kontekście trudnych zagadnień. Prelegent pokazał publiczności, że przyszłość jest tu i teraz. Pozwolę sobie na początek udostępnić prelekcję każdemu zainteresowanemu:
W. Wiewiórowski – Konosament a blockchain z MWN Wykładnia na Vimeo.
Ta fenomenalna prezentacja postawiła wysoko poprzeczkę kolejnym prelegentom – z tematyką Blockchain musieli zmierzyć się w panelu jeszcze trzej inni naukowcy.
Następny był gospodarz – Profesor UO, dr hab. Dariusz Szostek. Organizator od razu wytłumaczył wszystkim na sali (i streamingu), że tak naprawdę, temat konferencji to IBAC (IoT, Blockchain, AI i Cybersecurity). Nawiązując do tego terminu prelegent chciał pokazać, że wydarzenie nie odstaje od międzynarodowych trendów prawniczych.
W ten sposób organizator Forum podkreślił rangę wydarzenia, jak i wiedzę oraz status w świecie nauki zaproszonych referentów. Zaraz po nim wystąpił Profesor UMK, dr hab. Konrad Zacharzewski. Uchylił rąbka tajemnicy, jak interesujące, a zarazem wymagające są sprawy związane z rynkiem kryptowalut. Temat zagadnień związanych z Blockchain zamknął Prof. UMCS, dr hab. Grzegorz Kozieł z dość praktycznym tematem możliwości wykorzystania technologii łańcucha bloków w spółkach handlowych.
Olbrzymi ukłon należy się producentowi konferencji – dzięki streamingowi możemy w każdej chwili obejrzeć wykłady na kanale YouTube wydawnictwa Wykładnia.pl. Gdyby jednak, ktoś chciałby się zagłębić w dane tematy na poważnie, to pozostaje jeszcze zakup publikacji (przed) konferencyjnej pod tym linkiem – warto sprawdzić dra Wiewiórkowskiego!
Cały panel Blockchain (od prelekcji prof. UO dr hab Dariusza Szostka):
Na koniec trzeba dodać, że Cyfrowa Ekonomia objęła wydarzenie patronatem medialnym, a w przypadku poprzedzającej wydarzenie konferencji „Młode Forum Prawa Mediów Elektronicznych” skierowanej do studentów i doktorantów, Cyfrowa Ekonomia wraz z kantorem quark, wsparła finansowo młodych adeptów prawa. Kwota, która została im przekazana, wraz ze wsparciem innych partnerów, pozwoliła im na zrealizowanie swojej konferencji, o takim samym zakresie tematycznym, jak 5. FPME.