Zagrożenie wojną, spadek kursu złota i ETF-y BTC w Hongkongu. Podsumowanie tygodnia #517
Jak co środę prezentujemy podsumowanie najważniejszych newsów.
Zagrożenie wojną i spadek kursu złota
W weekend cały świat zamarł i oczekiwał wybuchu kolejnej wojny na Bliskim Wschodzie. Powód? Atak dronowy i rakietowy Iranu na Izrael. O potencjalnym konflikcie zaczęto mówić w mediach w piątek, co napędziło wzrosty złota i srebra oraz spadki na rynkach akcji i kryptowalut.
Ostatecznie do wybuchu wojny nie doszło. W efekcie mamy korektę na złocie.
Wyceny akcji i kryptowalut też oberwały. Na tym drugim rynku doszło do pewnego odbicia dziś rano. W poniedziałek przed krachem na BTC uratowała nas chyba tylko informacja z Azji.
ETF-y BTC i ETH w Hongkongu
Władze Hongkongu zatwierdziły w poniedziałek wnioski o stworzenie ETF-ów BTC i ETH. To ważne wydarzenie dla rynku, bowiem tego typu produkty mogą okazać się furtką dla chińskiego kapitału.
Zdania nt. potencjału funduszy są jednak podzielone. Podczas gdy amerykańskie ETF-y ściągnęły już kilkanaście miliardów USD, tak – przynajmniej zdaniem ekspertów Bloomberga – ich hongkońskie odpowiedniki mają potencjał na tylko 500 mln USD. W tym kontekście wskazuje się na brak w Hongkongu gigantów pokroju BlackRocka.
Film, którego reżyserem jest AI
Latem odbędzie się premiera „Next Stop Paris”. To komedia romantyczna, za którą stoi… AI. Tak, przy pomocy sztucznej inteligencji stworzono cały film!
Niestety nie będzie to raczej produkcja ambitna. Sugeruje to scenariusz. Samotna, porzucona przez niedoszłego małżonka kobieta wyjeżdża do Paryża. Tam poznaje nowego mężczyznę. Brzmi do bólu banalnie.
Nie chodzi jednak o to, czy skrypt zapewni nam ciekawe dialogi, ale o to, jak będzie wyglądać całość. Jak na razie zaprezentowano trailer, który można obejrzeć tutaj. Wygląda to trochę jak cut-scenka z gry komputerowej.
Źródło: Polskie Radio 24
Fed ma złe wieści
Jerome Powell przekazał mediom i inwestorom złe wieści. Ostatnie dane dot. inflacji sugerują, że na cięcia stóp proc. w USA poczekamy dłużej, niż dotąd zakładaliśmy.
— Powiedzieliśmy [na Federalnym Komitecie Otwartego Rynku], że będziemy potrzebować większej pewności, że inflacja będzie zmierzać w sposób trwały w kierunku 2 proc., zanim właściwe będzie złagodzenie polityki — powiedział Powell. — Ostatnie dane [o inflacji] wyraźnie nie dały nam większej pewności, a zamiast tego wskazują, że osiągnięcie tej pewności prawdopodobnie zajmie więcej czasu, niż oczekiwano — dodał.
Źródło: Business Insider