Reklama:

Ekonomia. Krótka historia

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

WIDEO: Podsumowanie prac Strumienia Blockchain i Kryptowaluty w 2016

Dołączyliśmy do absolutnej czołówki na świecie - komentuje profesor Krzysztof Piech, podsumowując działanie strumienia Blockchain i Kryptowaluty w 2016 r.

22 stycznia 2017 | 17:47

Rząd Prawa i Sprawiedliwości postanowił przeprowadzić w naszym kraju wiele mniej lub bardziej zasadnych reform, a wśród tych – naszym zdaniem – bardziej zasadnych jest reforma związana z cyfryzacją.

Pół roku temu w ramach programu Ministerstwa Cyfryzacji „Od papierowej do cyfrowej Polski” powstała między innymi grupa robocza, strumień „Blockchain i Kryptowaluty”. W minionym tygodniu (19 stycznia) odbyło się drugie walne spotkanie tej grupy. Profesor Krzysztof Piech podsumował działania strumienia w roku 2016. Stwierdził on, że polska jest w czołówce jeśli chodzi o technologię blockchain i kryptowaluty. W październiku 2016 w Sejmie RP zostały przeprowadzone pierwsze w tej części europy konsultacje na temat technologii blockchain. Profesor Piech komentuje, że dla świata była to wiadomość, że o tej technologii można rozmawiać w parlamencie, że jest to legalne i możliwe, że technologia będzie promowana do szerszych zastosowań.

Przez pół roku od powołania strumienia prawnicy oczyścili przedpole i sprawdzili co można, a czego nie. W Polsce już od trzech lat jest jasne, że bitcoin jest legalny i zostało to również potwierdzone w dokumencie opracowanym przez strumień „Przegląd polskiego prawa w kontekście zastosowań technologii rozproszonych rejestrów oraz walut cyfrowych„. Przegląd dotyczył ewentualnych barier w kontekście rozwoju technologii blockchain. Wynika z niego jasno, że nie trzeba tworzyć nowej ustawy regulującej nową technologię.

To oczywiste, że część prawa nie jest dostosowana do nowych technologii, podobnie jak 20 lat temu handel przez internet był czymś niewyobrażalnym i podobnie jest z bitcoinem. Profesor Piech ocenia, że w naszym kraju nie jest źle, ponieważ już teraz rząd rozpoczął współpracę z otoczeniem kryptowalutowym i biznesem, a prawo samo w sobie pozwala na rozwój technologii.

Dołączyliśmy do absolutnej czołówki na świecie

~Prof. Krzysztof Piech

W pewnych kwestiach wciąż jesteśmy w tyle, chodzi tu na przykład o podejście banku centralnego. Jednak polski złoty jest jedną z najczęściej wymienianych walut na giełdach bitcoinowcych.

O sile nowej technolgii świadczy fakt, że do tej pory nie udało się sfałszować ani ułamka bitcoina – to znaczy, że ta technologia naprawdę jest wiarygodna – mówi profesor Piech.

Bitcoin działa trafnie w 100%, co daje duże możliwości do zastosowania technologii blockchain do przechowywania wszelkich wartości, od papierów wartościowych, przez rejestry ziemii, księgi wieczyste, dokumentacje medyczne, numery pesel… możliwości jest wiele.

Rząd stawia na innowacyjność, minister cyfryzacji Anna Streżyńska stara się, żeby doprowadzić do pierwszych wdrożeń technologii blockchain. W parlamencie i ministerstwie cyfryzacji odbyły się już szkolenia. Przeszkolono pracowników, oraz osoby z innych strumieni programu „Od papierowej do cyfrowej polski”. Stwierdzenie, że centralizacja jest najlepsza jeszcze niedawno królowało, ale teraz zaczęło się to zmieniać.

Udało się nam wygrać konkurs na założenie akceleratora blockchain – mówi profesor Piech. Akcelerator nie będzie nastawiony na proof of concept, ale na szersze zastosowania. Na  uczelni Łazarskiego w Warszawie udało się założyć drugie w europie Centrum Technologii Blockchain. Uczelnia może w przyszłości wydawać duplikaty dyplomów na blockchainie. Eliminuje to między innymi fałszerstwa dokumentów.

Reklama:

Quark