Reklama:

Ekonomia. Krótka historia

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin

Znamy tożsamość Satoshi’ego Nakamoto? Nowe, ważne dane z rynku pracy. Podsumowanie tygodnia #542

HBO ujawniło tożsamość twórcy Bitcoina w filmie "Money Electric: The Bitcoin Mystery", oskarżając Petera Todda. Nowe dane z USA wskażą spadek stopy bezrobocia. W Tatrzańskim Parku Narodowym AI wspomoże identyfikację zwierząt. Portal X powrócił do Brazylii po ustępstwach wobec władz.

9 października 2024 | 12:00

To podsumowanie rozpoczynamy od „szokujących” informacji – HBO wie, kto stworzył bitcoina!

HBO zna tożsamość Nakamoto?

Od lat nikt nie wie, kto zaprojektował Bitcoina jako sieć i walutę. HBO twierdzi, że rozwiązało tę zagadkę. Wszystko dzięki pracom nad dokumentem o kryptowalucie.

Stacja twierdzi, że założycielem projektu jest programista Bitcoin Core, Peter Todd. Tezę tę przedstawiono w filmie „Money Electric: The Bitcoin Mystery”. Problem w tym, że sam najbardziej zainteresowany już wszystko zdementował, a same „dowody” jakie przedstawia stacja są dość słabe.

Ogólnie film okazuje się być rozczarowaniem, tanią sensacją, opartą na wątpliwych tezach.

Źródło: X

Nowe dane z USA

W minionym tygodniu poznaliśmy ważne dane z USA: chodzi o bezrobocie. Liczba etatów w sektorach pozarolniczych (ang. non-farm payrolls) wzrosła we wrześniu o 254 tys. – podało Biuro Statystyki Pracy. Sektor prywatny wygenerował aż 223 tys. nowych miejsc pracy. W efekcie stopa bezrobocia spadła do 4,1% (z 4,2%, ile zarejestrowano w sierpniu).

Oznacza to, że groźba recesji w USA oddala się. To dobra wiadomość, choć z drugiej strony Fed nie będzie miał teraz motywacji do szybszego cięcia stóp procentowych i zapewne pozostanie przy obniżkach po 25 pb.

Źródło: tradingeconomics.com

AI pomoże… leśnikom?

AI jest już chyba wszędzie. W ramach projektu Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) pomoże ustalić wielkość populacji rysi, wilków i niedźwiedzi.

Jak to możliwe? AI będzie analizować zdjęcia zwierząt i na podstawie różnic w ich wyglądzie (np. cętek u rysi) ma rozpoznawać, czy to dany osobnik, czy inny. Dzięki temu system nie policzy jednego zwierzęcia dwa razy.

Staramy się rozpoznać osobniki o charakterystycznych plamach, cętkach na ciele. Będzie to wykonywała sztuczna inteligencja. Pomoże i przyspieszy ten proces identyfikacji poszczególnych osobników. Sztuczna inteligencja będzie również rozpoznawała po cętkach – powiedział mediom Jarosław Rabiasz z zespołu badań i monitoringu TPN.

Źródło: radiokrakow.pl

X wraca do Brazylii

Portal X został pod koniec sierpnia br. zablokowany w Brazylii. Powód? Na platformie działały konta, które atakowały nowe władze kraju. Te ostatnie żądały od firmy, by przekazała im personalia osób, które stały za owymi profilami. Gdy X się nie zgodziło, zablokowano domenę x.com. Oficjalnym powodem był brak przedstawiciela prawnego spółki w Brazylii.

Obecnie jednak X poszło na ugodę z władzami, zapłaci grzywnę i wyśle na miejsce swojego pracownika. Portal ma w odpowiedzi zostać odblokowany.

Źródło: Cointelegraph

Reklama:

Quark