Reklama

Quark

Złoto i bitcoin drożeją. Podsumowanie tygodnia #498

6 grudnia 2023 | 10:00

Na takie podsumowanie tygodnia czekają inwestorzy. Główne kryptowaluty i ether drożeją. Co stoi za tymi wzrostami?

Bitcoin i złoto coraz droższe

Bitcoin, ether i złoto drożeją. BTC udało się w końcu przebić poziom 40 000 USD i w chwili pisania tego tekstu jeden bitcoin kosztuje nieco ponad 42 000 USD, co przekłada się na 1,3% wzrostu od wczoraj i aż 12% skok w skali tygodnia. Za 1 ETH należy zapłacić 2214 USD, co z kolei oznacza wzrost o blisko 9% w skali 7 dni i 1-procentową korektę w ciągu 24 h.

Przejdźmy teraz na rynek złota. Metal szlachetny przebił mocno 2000 USD i dziś kosztuje 2041 USD.

Dlaczego te aktywa drożeją? Powodem jest głównie słabnący dolar, a w przypadku BTC i ETH dodatkowo oczekiwanie na powstanie ETF-ów typu spot, jakie mogą wystartować na rynku początkiem kolejnego roku.

Źródło: Coinmarketcap

Robinhood z 75-proc. skokiem obrotu kryptowalutami

Powyższe przekłada się sukces Robinhooda. Chodzi o popularną platformę handlową, na której odbrót kryptowalutami wzrósł w listopadzie o 75%. To zapewne efekt wzrostów na wykresie BTC.

Warto dodać, że powyższe przekłada się na zyski firmy, co jest jej potrzebne. Z nowego raportu finansowego spółki wynika, że wyniki za trzeci kwartał były słabe – wyniosły 467 mln USD. Było to spowodowane m.in. brakiem zainteresowania inwestorów kryptowalutami.

Źródło: Cointelegraph

Giganci będą pracować nad AI

IBM i Meta budują sojusz AI. We współpracy z ponad 50 członkami założycielami i współpracownikami na całym świecie, w tym m.in. AMD, Anyscale, CERN, Cerebras, Cleveland Clinic, Cornell University, Dartmouth i Dell Technologies, będą dzielić się swoimi badaniami dot. AI.

W praktyce chodzi o realizację następujących celów:

  • opracowywanie i wdrażanie wzorców oraz standardów oceny, narzędzi i zasobów, które umożliwiają odpowiedzialny rozwój AI,
  • odpowiedzialne rozwijanie ekosystemu otwartych modeli podstawowych,
  • wspieranie umiejętności AI i badania eksploracyjne,
  • opracowywanie treści edukacyjnych, by informować dyskurs publiczny i decydentów o korzyściach, ryzyku, rozwiązaniach i precyzyjnych regulacjach dotyczących sztucznej inteligencji,
  • uruchamianie inicjatyw zachęcających do otwartego rozwoju sztucznej inteligencji w bezpieczny i korzystny sposób.

Źródło: IBM

Blockchain Sony – szczegóły poznamy już w styczniu 2024 r.

Na koniec news dot. innego giganta. Sony już we wrześniu zapowiedziało, że stworzy swój łańcuch bloków. Początkiem 2024 r. poznamy szczegóły technologiczne, bowiem wtedy do sieci traci White Paper projektu.

Blockchain Sony powstaje we współpracy z Startale Labs. Na badania przeznaczono 3,5 mln USD. Wiadomo, że sieć ma pomagać twórcom ze świata Web3 (chodzi m.in. o obronę praw autorskich).

Źródło: polkadotphilosophy.com

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut