Reklama:

Quark

Partnerzy Serwisu:

Quark
Polskie Stowarzyszenie Bitcoin
7 marca 2014 | 14:43

Amerykańscy oficjele spierają się w ostatnim czasie w sprawie ew. zakazu stosowania Bitcoina. Nieco ponad tydzień temu senator Joe Manchin napisał list otwarty do regulatorów stopnia federalnego, w którym namawiał ich do zdelegalizowania kryptowaluty. W odpowiedzi, reprezentant stanu Kolorado, Jared Polis zwrócił się do tych samych regulatorów z wnioskiem wycofania z legalnej cyrkulacji… Amerykańskiego Dolara.

Joe Manchin (po lewej) i Jared Polis (po prawej). Fot. Wikipedia
Joe Manchin (po lewej) i Jared Polis (po prawej). Fot. Wikipedia

Wymiana banknotów dolarowych, w tym tych o dużych nominałach jest w chwili obecnej nieregulowana, co umożliwia udział w nielegalnych działaniach

Tak pisał Polis w odezwie do regulatorów nawiązując żartobliwie do wcześniejszych argumentów Manchina, który stwierdził również, że wartość cyfrowej waluty w ramach amerykańskiej gospodarki jest rzeczą co najmniej podejrzaną, a w najgorszym wypadku szkodliwą. Manchin chce, by Bitcoin został zakazany zanim Amerykanie zdołają ?stracić pieniądze na bezwartościowej walucie?.

Przeciwnicy Bitcoina przywołują często fakt niemożności śledzenia anonimowych transakcji, co pozwala na ułatwione pranie pieniędzy. Polis nie próbował zaprzeczać, ale zwrócił jednocześnie uwagę na  występowanie tych samych cech u amerykańskiej waluty krajowej:

Nieodłączne cechy banknotów dolarowych, jak anonimowe transakcje zachęcają do sprzecznych z prawem zastosowań, jak np. zakup narkotyków, opłacanie zabójców, prostytutek – Dolar jest atrakcyjny dla osób chcących ukryć swoje działania przed wymiarem sprawiedliwości

Warto wspomnieć, że na jeden dzień po złożenia wniosku zakazania Bitcoina przez senatora Manchina nowa przewodnicząca Rezerwy Federalnej, Janet Yellen wypowiedziała się w sprawie po raz pierwszy stwierdzając, że jej instytucja nie ma uprawnień, by ?nadzorować lub regulować Bitcoin w jakikolwiek sposób?.

Pomimo tego, że wniosek reprezentanta Polisa ma bez wątpienia charakter humorystyczny, Polis ma nadzieję, że uda mu się za jego pośrednictwem doprowadzić do sensownej wymiany zdań w ramach rządu na temat regulacji Bitcoina i innych cyfrowych walut. Wypada tu również nadmienić, że list otwarty Manchina dotyczy jedynie Bitcoina – o Litecoinie i DOGE nie było mowy. Zapytany o rzeczywistą możliwość wprowadzenia jakichkolwiek regulacji w zakresie kryptowalut, przedstawiciel senatora powiedział, że informacje na ten temat wciąż są magazynowane.

Ponieważ Bitcoin coraz bardziej zyskuje na popularności zarówno w Stanach  Zjednoczonych, jak i właściwie wszędzie indziej, opisane powyżej zajście nie powinno nikogo dziwić. Niedawny upadek giełdy Mt.Gox stanowi przykład sytuacji, gdzie rządowe regulacje mogłyby ochronić klientów przed stratami – fakt ten z pewnością nie umknie uwadze osób takich jak Joe Manchin, którym może się on przydać jako argument w dyskusji. Wniosek, jaki już teraz wyłania się z debat, rozważań i stwierdzeń samego środowiska to to, że mainstreamowa adopcja Bitcoina będzie nieuchronnie wiązała się ze wzmożonymi regulacjami. W tym momencie możemy stwierdzić z całą pewnością, że mainstream zbliża się do Bitcoina wielkimi krokami, a wyrażone jest to w choćby w wymianach zdań wszystkich ?Manchinów i Polisów? tego świata.

Reklama:

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut