Reklama

Quark

Wideo: Co grozi, jeśli zapomniałeś zapłacić podatek od kryptowalut

Przychody ze sprzedaży lub zamiany kryptowalut należało wskazać w rocznej deklaracji PIT, a podatek powinien być przesłany na konto właściwego urzędu. Co, jeśli ktoś zapomniał wykazać przychody uzyskane poprzez kryptowaluty i nie zapłacił podatku?

18 maja 2018 | 12:29

Próg wejścia na giełdę i skomplikowane procedury są dla wielu odstraszające, a kryptowaluty pozwoliły inwestować każdemu, kto tylko ma dostęp do internetu. Wielu graczy na giełdach kryptowalut nie miało wcześniej styczności z giełdą i spora część z nich nie zdaje sobie sprawy z konieczności odprowadzenia podatku od zysków.

Przychody ze sprzedaży lub zamiany kryptowalut należało wskazać w rocznej deklaracji PIT, a podatek powinien być przesłany na konto właściwego urzędu. Co, jeśli ktoś zapomniał wykazać przychody uzyskane poprzez kryptowaluty i nie zapłacił podatku? Marcelina Szwed-Ziemichód, adwokat i doradca podatkowy w MSZtax wyjaśnia, że jeszcze nie jest na to za późno, żeby złożyć korektę zeznania:

To, co jest istotne, to składając takiego PITa proszę pamiętać o dołączeniu tzw. czynnego żalu, gdzie piszecie państwo, że przepraszacie, że nie wykazaliście transakcji w odpowiednim momencie i wskazujecie, że podatek w związku z danymi transakcjami został już zapłacony

Co, jeśli zapomniałeś wykazać kryptowaluty w poprzednich zeznaniach?

Prędzej czy później wyjdzie skąd mamy dane środki” komentuje Marcelina “Jeżeli zdarzyłoby się tak, że faktycznie zapomnieliśmy, bo na przykład nie wiedzieliśmy, to nie jest tak, że w każdym przypadku pójdziemy siedzieć do więzienia

W takiej sytuacji konieczne będzie przedstawienie urzędowi historii transakcji, żeby ten wiedział, skąd dysponowałeś danymi środkami. Jeśli nie wykażesz skąd pochodzą dane pieniądze, to na taki dochód zostanie nałożony podatek 75% od nieujawnionych dochodów.

Jeśli jednak ujawnisz pochodzenie środków i wskażesz handel kryptowalutami, to urząd zastosuje taką stawkę podatku, jaka powinna być zastosowana do transakcji kryptowalutowych, czyli 18% lub 32% w zależności od tego, czy przekroczy się pierwszy próg podatkowy. Poza samym podatkiem konieczne będzie także zapłacenie odsetek. Może także pojawić się odpowiedzialność karno skarbowa.

Jeśli wartość niezapłaconego podatku przekracza 10,5 tysiąca złotych, to może dojść do postępowania, które zakończy się grzywną lub poważniejszą karą. W przypadku kiedy wysokość niezapłaconego podatku jest niższa, to możesz zostać ukarany mandatem karnym.

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut