W USA zakończono projekt badający CBDC. Podsumowanie tygodnia #450
Rok 2022 dobiega końca. W ostatnim podsumowaniu newsów zaczynamy od wiadomości, która może być przełomowa, jeśli chodzi o przyszłość pieniądza w USA i na świecie.
Zakończono Projekt Hamilton
Celem Projektu Hamilton było zbadanie kwestii dot. cyfryzacji dolara, czyli stworzenia amerykańskiej cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).
– Projekt Hamilton podjął krytyczne, wczesne kroki w kierunku głębszego zrozumienia tego, w jaki sposób pieniądze mogą lepiej działać dla wszystkich – przekazał wiceprezes bostońskiego Fedu Jim Cunch.
Dowiedzieliśmy się, że szczegóły wniosków, jakie płyną z badań dot. CBDC, poznamy wkrótce. MIT, które współpracowało z Fedem przy projekcie, ma w ciągu paru miesięcy opublikować dodatkowe wnioski dot. „wyników Projektu Hamilton”. Z kolei Digital Currency Initiative (DCI) MIT ma wydać „publikację badawczą” już 12 stycznia 2023 r.
Źródło: bostonfed.org
Sber wyemitował cyfrowe aktywa
Bank Sber – czyli dawny Sbierbank – ogłosił emisję cyfrowych aktywów finansowych (digital financial assets, DFA), które są zabezpieczone złotem. Jak twierdzi instytucja, to „świetna alternatywa” dla tradycyjnych inwestycji – zwłaszcza teraz w warunkach dedolaryzacji.
Na rynek trafi 150 000 DFA, które będzie można kupić do 30 lipca 2023 r. W dokumencie emisyjnym dodano informację o „wysokim ryzyku” i „ryzyku dot. braku płynności”.
Źródło: sberbank.ru
Fidelity Investments chce inwestować w Web3
Fidelity Investments złożyło u USA wnioski o rejestrację znaków towarowych dla wielu produktów i usług z rynku Web3. Chodzi głównie o NFT, handel cyfrowymi aktywami, a nawet „prowadzenia zajęć, warsztatów, seminariów i konferencji z zakresu inwestycji oraz z zakresu marketingu usług finansowych” w metaverse.
Źródło: Cointelegraph
LastPass z wyciekiem danych
Usługa przechowywania i zarządzania hasłami LastPass została zhakowana. Miało to miejsce w sierpniu 2022 r. Dopiero teraz firma przekazała szczegóły dot. tego incydentu.
I tak dowiedzieliśmy się, że atakujący przejął niezaszyfrowane dane klientów, w tym „nazwy firm, nazwy użytkowników końcowych, adresy rozliczeniowe, adresy e-mail, numery telefonów i adresy IP, z których klienci uzyskiwali dostęp do usługi LastPass”. Do tego doszły hasła do stron internetowych, które są jednak zaszyfrowane hasłem głównym.
To ostatnie powinno uniemożliwić przejęcie haseł, ale sama firma sugeruje, by każdy jej klient zmienił hasła dostępu do poszczególnych portali i hasło główne.
Źródło: Cointelegraph