Reklama

Quark

USA mogą zbankrutować. Szef SEC zeznawał przed Kongresem w sprawie kryptowalut. Podsumowanie tygodnia #465

20 kwietnia 2023 | 19:07

W ciągu ostatnich kilku dni na giełdzie panowała raczej… nuda. Ciekawsze rzeczy miały za to miejsce m.in. w polityce. 

USA mogą ogłosić bankructwo

W Białym Domu i Kongresie jest naprawdę gorąco. Chodzi o poziom zadłużenia USA. 

Na początku tego roku dług mocarstwa wyniósł 31,4 bln USD. Oznaczało to przekroczenie pułapu zadłużenia, jaki Kongres wyznaczył w 2021 r. W efekcie rząd Stanów Zjednoczonych musiał podjąć “nadzwyczajne środki”. Jak na razie to nic wielkiego – wstrzymano tylko część inwestycji funduszu emerytalnego pracowników federalnych. Tyle że to kamyczek, który może rozpocząć lawinę. Do tego środków wystarczy rządowi do regulowania kosztów tylko do czerwca. Stąd Biały Dom chce, by Kongres ponownie podniósł poziom zadłużenia. Nie godzą się na to Republikanie, którzy kontrolują Izbę Reprezentantów. Na rozwiązanie konfliktu poczekamy zapewne do maja lub czerwca.

Całą sprawę skomentował cierpko Elon Musk, który stwierdził, że bankructwo USA jest kwestią czasu.

Źródło: zawya.com

Gary Gensler zeznawał przed Kongresem

W tle miały miejsce ważne dla rynku kryptowalut wydarzenia. Gary Gensler, szef SEC, został wezwany przez Kongres na przesłuchanie. Chodziło o jego politykę względem rynku blockchaina. Od paru miesięcy zarządzana przez niego Komisja pozywa do sądu kolejne podmioty z tej branży. Teraz wnioskuje jeszcze o zwiększenie swojego budżetu, by podnieść liczbę etatów. 

Gensler był w czasie przesłuchania atakowany przez kongresmenów, którzy uważają, że traktuje kryptowalutowe firmy w zbyt ostry sposób. Co jednak ważne, zapytano go o to, czy potrafi określić, czym – papierem wartościowym czy towarem – jest ether. Okazało się, że szef SEC nie potrafił udzielić jasnej odpowiedzi. 

Sztuczna inteligencja zaprojektuje ubrania

Polska firma projektowa Naoko, która jest znana ze współpracy z m.in. Warner Brothers, chce wykorzystać sztuczną inteligencję. Ta ostatnia ma przeanalizować najpopularniejszego modele, fasony, palety kolorów, składy materiałowe oraz rodzaje tkanin i na bazie tych danych stworzyć nowe projektu ubrań. 

Wykorzystanie NAOKO.AI pozwala naszym projektantkom na współpracę z różnych miejsc, co umożliwia jeszcze lepsze poznanie i zrozumienie gustów, potrzeb i preferencji klientek. Poprzez zastosowanie sztucznej inteligencji możemy zaoferować najbardziej innowacyjne rozwiązania i zapewnić naszym klientkom wyjątkowe doświadczenie zakupowe. Dzięki sylwetkom stworzonych przez AI zweryfikujemy m.in. jak dany produkt wygląda na różnych typach sylwetek i rozmiarach – przekazała mediom Monika Szyndler, założycielka marki.

W tym roku na rynku pojawią się aż 4 kolekcje, za którymi będzie stała sztuczna inteligencja.

Źródło: Brief

Unia Europejska obawia się CBDC?

Unia Europejska wydała nowy raport dot. CBDC. Jego autor, ekonomista Ignazio Angeloni, skoncentrował się na zagrożenia, jakie może wygenerować cyfrowe euro. Wskazał na to, że emisja europejskiego CBDC może doprowadzić do konkurowania Europejskiego Banku Centralnego z bankami komercyjnymi. Dodał, że cyfrowe euro musiałoby zostać zaprojektowane w wyważony sposób – być na tyle interesujące, by skusić grupę konsumentów, by z niego korzystała, a jednocześnie nie zagrozić obecnemu systemu bankowemu. 

Ekspert zalecił, by UE nadal badała temat CBDC, ale na razie nie emitowała cyfrowego euro. Władze instytucji mają podjąć decyzję w październiku br.

Źródło: Cointelegraph

Reklama

Zonda - Największa Polska giełda cyfrowych walut